انتشار متن رای دادگاه پرونده کهریزک

بازداشتگاه کهریزک
Image caption خانواده های کشته شدگان کهریزک، خواستار محاکمه "آمران" بدرفتاری با فرزندان خود هستند

وب سایت جرس، نزدیک به مخالفان دولت ایران، متن کامل رای دادگاه متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک را منتشر کرد.

رای دادگاه که دیروز ۱۴ دی (۴ ژانویه) در جرس منتشر شد، حاکی از عدم احضار سعید مرتضوی دادستان وقت تهران، که دستور انتقال بازداشت شدگان به کهریزک را داده بود، و نیز تبرئه سرتیپ عزیزالله رجب‌زاده، فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ، در ارتباط با پرونده این بازداشتگاه است.

تبرئه فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ در حالی صورت گرفته که بازداشتگاه کهریزک، که محل نگهداری تعدادی از معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری دهم بوده، زیر نظر نیروی انتظامی قرار داشته است.

قوه قضائیه ایران، به قتل رسیدن سه نفر از بازداشت شدگان کهریزک به نام های محمد کامرانی، امیر جوادی فر و محسن روح الامینی در اثر بدرفتاری مأموران را تایید کرده است. رامین آقازاده قهرمانی، یکی دیگر از زندانیان کهریزک نیز، بعد از آزادی بر اثر آسیب های ناشی از شکنجه های دوران بازداشت خود در گذشته است.

وب سایت جرس، دو هفته پیش هم اسناد کیفرخواست متهمان به قتل در بازداشتگاه کهریزک را منتشر کرده بود که جزئیاتی از نحوه شکنجه بازداشت شدگان را در بر می گرفت.

مطابق متن رای ۲۱ صفحه ای منتشر شده در جرس، که در دادگاه نظامی و در تاریخ ١/۴/٨٩ صادر شده، پرونده کهریزک دارای ۲۲ متهم بوده که دادگاه نهایتا برای ۱۱ نفر از آنها کیفرخواست صادر کرده است.

در رای دادگاه، ضمن اعلام تبرئه یک نفر از متهمان یعنی عزیزالله رجب زاده، برای ۱۱متهم دیگر قرار مجرمیت صادر شده است. رای صادره برای مجموع ١١متهم بازداشتگاه کهریزک، ١۴ سال و ٧ ماه و ٣ روز حبس، ٢ میلیون و ٨٠٠ هزار تومان جزای نقدی، ۴ سال و ۶ ماه انفصال موقت از خدمات دولتی، ٣٩١ ضربه شلاق و ۱ و ۸ صدم دیه انسان کامل است .

دو استوار نیروی انتظامی نیز به جرم "مباشرت در قتل" به قصاص محکوم شده اند که بازماندگان کشته شدگان، اعلام کرده اند راضی به اعدام آنها نیستند و در عوض، خواهان محاکمه و مجازات "آمران" قتل فرزندانشان هستند.

مطابق حکم دادگاه، سه سرهنگ نیروی انتظامی یعنی فرج کمیجانی فرمانده بازداشتگاه، روانبخش فلاح معاون وی و محمد عامریان فرمانده بازرسی بازداشتگاه، مجموعا به پنج سال و شش ماه زندان، یک میلیون و ششصد هزار تومان جریمه نقدی و ١ سال انفصال موقت از خدمات دولتی محکوم شده‌اند.

رئیس بازداشتگاه کهریزک، سرهنگ کمیجانی، از متهان قتل امیر جوادی فر بوده که او را پیش مرگ مورد ضرب و شتم قرار داده است.

عدم احضار قاضی مرتضوی

به نوشته جرس، عزیز الله رجب زاده در بخشی از دفاعیات خود در دادگاه که منجر به تبرئه او شده، از دستور سعید مرتضوی برای کتمان علت مرگ کشته شدگان بازداشتگاه و نسبت دادن مرگ ها به بیماری مننژیت سخن گفته است.

سرتیپ رجب زاده گفته است: "یکی از اتهام‌های من آمریت در گزارش خلاف در خصوص موضوع مننژیت است. ای کاش آقای مرتضوی هم به عنوان مطلع اینجا می‌آمد تا روشن می‌شد که کجای کار من اَمریت بوده است؟... آقای مرتضوی را در جلسه دیدم به من گفت که آقای فلاح [معاون بازداشتگاه] پیش من بیاید با او کار دارم. من هم به دفترم اعلام کردم که فلاح نزد مرتضوی برود. به ما چه مربوط است که علت مرگ مننژیت باشد یا چیز دیگر؟"

سرهنگ کمیجانی هم در ارتباط با درخواست سعید مرتضوی برای امضای نامه ای که دلیل مرگ شکنجه شدگان را بیماری مننژیت عنوان می کرده گفته است: "متن نامه را آقای فلاح و مرتضوی به من دادند، من تایپ کردم و امضا کردم و به مرتضوی دادم. آقای مرتضوی گفت من با پزشکی قانونی صحبت کردم که علت مرگ مننژیت بوده است."

یک سال پیش، کمیته ویژه مجلس شورای اسلامی برای پیگیری حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ، سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران را از مقصران اصلی پرونده کهریزک دانسته بود.

این کمیته در گزارش خود که روز ۲۰ دی ۱۳۸۸ در جلسه علنی مجلس ارائه شد، آقای مرتضوی را به عنوان صادر کننده دستور انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک معرفی کرده و افزوده بود که او به خلاف، دلیل این کار را "فقدان ظرفیت زندان اوین" اعلام کرده است.

در گزارش کمیته ویژه مجلس، همچنین آمده بود که آقای مرتضوی در جلسه ای با اعضای این کمیته، به دروغ علت مرگ سه تن از بازداشت شدگان را ابتلای آنها به بیماری مننژیت دانسته است.

سعید مرتضوی دادستان سابق تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد) معاون امنیت وقت دادستان تهران و علی اکبر حیدری فرد، دادیاری که دستور انتقال معترضان به بازداشتگاه کهریزک را صادر کرده بود، اواخر مردادماه امسال توسط دادگاه انتظامی قضات ایران از سمت های خود تعلیق شدند.

مطالب مرتبط