روزنامه ایران از بازداشت یک زن آمریکایی به اتهام جاسوسی خبر داد

روزنامه ایران، وابسته به دولت این کشور، در شماره روز پنج شنبه، 16 دیماه، خود از بازداشت یک زن آمریکایی توسط ماموران مرزی ایران به اتهام جاسوسی خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، یک زن پنجاه و پنج ساله آمریکایی هنگام ورود به ایران از طریق مرز این کشور با ارمنستان توسط ماموران گمرک پایانه مرزی "نوردوز" دستگیر شده است.

پیشتر، تعدادی از سایت های خبری داخل ایران از جمله سایت تابناک در خبری تحت عنوان بازداشت جاسوس آمریکایی گزارش داده بودند که این زن هال تالایان نام دارد و بدون داشتن روادید سفر به ایران، قصد ورود به این کشور را داشته است.

خبرگزاری فارس هم به نقل از "یک منبع آگاه" با تایید این خبر، نوشت که "یک جاسوس زن آمریکایی" هفته پیش توسط ماموران گمرک نوردوز دستگیر شد.

در این گزارش ها گفته شده است که هنگام بازداشت خانم تالایان مشخص شد که این زن آمریکایی، تجهیزات شنود جاسوسی (میکروفون مخفی) در دندان خود کار گذاشته است.

در این گزارش که خبرگزاری های بین المللی نیز آن را مخابره کرده اند، افزوده شده که زن آمریکایی پس از دستگیری به ماموران ایرانی گفته است که اگر او را به ارمنستان بازگردانند، نیروهای امنیتی آن کشور او را خواهند کشت اما دلیلی برای این نگرانی او ارائه نشده است.

هنوز منابع رسمی ایران، آمریکا و یا ارمنستان نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

در صورتی که این خبر صحت داشته باشد، این دومین بار طی حدود یک سال و نیم گذشته است که ماموران مرزی ایران شهروندان آمریکایی را در نواحی مرزی بازداشت می کنند.

Image caption خبر دستگیری زن آمریکایی در مرز با ارمنستان حدود یک سال و نیم پس از بازداشت سه شهروند دیگر آمریکایی در مرز با عراق منتشر می شود

در ماه ژوئیه سال 2009، ماموران ایرانی دو مرد و یک زن آمریکایی را در مرز ایران با منطقه کردستان عراق بازداشت کردند و به تهران انتقال دادند.

در گزارش های اولیه، اتهام این سه نفر عبور غیرمجاز از مرز عنوان شد اما بعدا، برخی از منابع دولتی آنان را به جاسوسی متهم کردند و گفتند که این افراد به این اتهام محاکمه خواهند شد.

دولت آمریکا ارتباط این سه نفر با تشکیلات اطلاعاتی آن کشور را رد کرده و از ایران خواسته است آنان را آزاد کند.

در ماه سپتامبر سال گذشته، مقامات قوه قضاییه ایران گفتند که زن بازداشتی را "به دلایل پزشکی" و در برابر تودیع وثیقه ای به مبلغ نیم میلیارد تومان آزاد کرده و اجازه داده اند تا زمان برگزاری محاکمه، به آمریکا بازگردد.

اخیرا به نقل از دادستان کل ایران گزارش شد که محاکمه دو مرد آمریکایی در اوایل ماه فوریه آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط