ایران خواستار 'پیگیری فوری' قتل سه ایرانی در کانادا شد

صالحی
Image caption نامه صالحی در پی انتقاد مقامات جمهوری اسلامی از رویکرد دولت کانادا ارسال شده است

ایران خواستار پیگیری قتل سه شهروند این کشور در کانادا شده است.

وزارت امور خارجه ایران گزارش کرده است که علی اکیر صالحی، سرپرست این وزارتخانه، با ارسال نامه ای به لارنس کانون، وزیر خارجه کانادا، با اشاره به آنچه که استمرار روند ناامنی علیه شهروندان ایرانی مقیم کانادا خوانده، از مراجع قضایی و امنیتی آن کشور خواسته است تا موضوع قتل شهروندان ایرانی در کانادا را مورد پیگری جدی و فوری قرار دهند.

در اطلاعیه وزارت خارجه ایران آمده است که نامه آقای صالحی "در ادامه اقدامات فشرده" این وزارتخانه برای تامین امنیت و احقاق حقوق ایرانیان مقیم کانادا ارسال شده و به خصوص پیگیری قتل سه ایرانی مقیم کانادا در شش ماه اخیر را مورد تاکید قرار گرفته است.

تلویزیون دولتی ایران در گزارش مربوط به ارسال نامه آقای صالحی برای وزیر خارجه کانادا، گفته است که وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی "با وقوف نسبت به وخامت اوضاع امنیتی کانادا و برخورد خشن پلیس آن کشور" اخیرا با انتشار بیانیه ای، به ایرانیانی که قصد سفر به آن کشور را دارند هشدار داده است تا جوانب احتیاط را رعایت کنند.

نامه علی اکبر صالحی به مقامات کانادایی حدود سه هفته پس از آن ارسال می شود که وزارت خارجه ایران با احضار کاردار سفارت کانادا در تهران نسبت به قتل یک نوجوان ایرانی در آن کشور اعتراض کرد.

این اعتراض به ماجرای کشته شدن یزدان غیاثوند غیاثی، نوجوان ایرانی تبار مقیم اتاوا، پایتخت کانادا، در روز 6 دسامبر سال گذشته ارتباط داشت .

Image caption در مورد انگیزه قتل یزدان غیاثوند جزئیات بیشتری در دست نیست

به گزارش منابع خبری کانادا، جسد یزدان غیاثوند در حالیکه در اثر شلیک گلوله به شدت زخمی شده بود در یکی از خیابان های اتاوا از اتومبیل به بیرون پرتاب شده بود.

پس از وقوع این قتل، پلیس کانادا سه نفر به نام های خالد وهبه، عبدالحمید وهبه و زکریا دورهنو را که بین هجده تا بیست سال سن داشتند در ارتباط با این قتل بازداشت کرد.

هنوز محاکمه این سه نفر برگزار نشده و انگیزه قتل نیز روشن نیست اما به گفته منابع خبری محلی، ظاهرا این قتل با برنامه ریزی قبلی صورت گرفت و گفته شده است که متهمان به قتل در یک آموزشگاه پلیس به تحصیل اشتغال داشتند.

روابط ایران و کانادا و اتهامات متقابل

اگرچه نامه سرپرست وزارت خارجه ایران ظاهرا به منظور اعتراض مجدد به کشته شدن ایرانی تباران مقیم کانادا برای مقامات آن کشور ارسال شده، اما نشانه سردی روابط دو کشور در بیشتر سال های پس از انقلاب اسلامی در ایران است.

در چند سال اخیر، این روابط پس از ماجرای قتل زهرا کاظمی، عکاس ایرانی تبار مقیم کانادا، هنگام دیدار از ایران در تابستان سال 2003 وخامت بیشتری یافته است.

خانم کاظمی، که دارای تابعیت دوگانه بود، هنگام عکسبرداری از نمای خارجی زندان اوین تهران بازداشت و اوایل ماه ژوئیه، پس از چهارده روز حبس، در زندان درگذشت.

مقامات جمهوری اسلامی با تایید اینکه وی هنگام بازداشت در اثر برخورد جسمی سخت به سرش کشته شده است، جزئیات کاملتری از این حادثه انتشار نداده اند اما مخالفان جمهوری اسلامی برخی ماموران امنیتی و مقامات قضایی، به خصوص دادستان سابق تهران را به دست داشتن در این قتل متهم کرده و خواستار پیگرد قانونی آنان شده اند.

Image caption ماجرای کشته شدن زهرا کاظمی در زندان روابط ایران و کانادا را تیره تر کرده است

کانادا همچنین از حامیان اقدامات کشورهای غربی علیه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی بوده و در مورد مساله حقوق بشر در ایران نیز مواضع انتقادی داشته است.

در جریان تظاهرات اعتراضی پس از انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، برخی مقامات رسمی و نهادهای مدنی کانادا نحوه برخورد نیروهای امنیتی با تظاهرات کنندگان را تقبیح کردند و اخیرا نیز موضع دولت و نهادهای کانادایی مدافع حقوق بشر در مخالفت با اجرای حکم سنگسار سکینه محمدی آشتیانی، ناخرسندی مقامات جمهوری اسلامی را برانگیخت.

در این ماجرا، همسر نخست وزیر کانادا صراحتا حکم سنگسار را محکوم دانست و همبستگی خود را با کسانی که خواستار لغو حکم سنگسار خانم آشتیانی بودند ابراز داشت.

با توجه به موضع دولت کانادا در قبال جمهوری اسلامی، سایت وزارت امور خارجه ایران با انتشار اطلاعیه ای، به ایرانیان در مورد سفر به کانادا هشدار داده است.

این اطلاعیه، مراجع دولتی و غیر دولتی کانادا را به تاثیر پذیری از "رشد چشمگیر اسلام ستیزی و ایران هراسی" در آن کشور متهم کرده و با انتقاد از مواردی از بازداشت و اخراج شهروندان ایرانی "به بهانه های مختلف"، افزوده است که "عملکرد مراجع دولتی کانادا در مواردی مانع از تامین حق دادرسی شهروندان ایرانی" بوده است.

این اطلاعیه گفته است که شهروندان ایرانی دارای گذرنامه کانادایی هم "از برخوردهای تبعیض آمیز در کانادا مستثنی نبوده اند" و افزوده که پلیس آن کشور "از اراده یا توان لازم برای پیگیری جرایم انجام شده علیه ایرانیان مقیم برخوردار نیست."

در بخش دیگری از این اطلاعیه، پلیس کانادا به رفتار خشونت آمیز از جمله در برخورد با تظاهرات مردم و بازداشت تظاهرکنندگان در تابستان سال 2010 متهم شده و آمده است که بازداشت شدگان "در مواردی از حداقل حقوق شهروندی محروم بوده اند و گزارش های منتشر شده در خصوص تهدید برخی از بازداشت شدگان به تجاوز جنسی، مورد توجه رسانه های محلی و مراجع دولتی بوده است."

در سال های پس از انقلاب ایران، کانادا پذیرای صدها هزار مهاجر ایرانی بوده و در حال حاضر نیز از یکی کشورهای مورد توجه متقاضیان ایرانی مهاجرت به خارج محسوب می شود.

مطالب مرتبط