پیام ویژه رهبر جمهوری اسلامی تسلیم آیت الله سیستانی شد

زیباری و صالحی
Image caption نحوه گسترش و تعمیق روابط دو جانبه در مذاکرات زیباری و صالحی بررسی شد

سرپرست وزارت امور خارجه ایران با آیت الله علی سیستانی در نجف ملاقات کرده است.

روز پنجشنبه، 16 دیماه (6 ژانویه)، علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه ایران که روز گذشته وارد عراق شد، با سفر به شهر مذهبی نجف، با آیت الله علی سیستانی، از مراجع مهم تقلید مقیم عراق، دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - آقای صالحی پس از این ملاقات گفت که پیام ویژه رهبر جمهوری اسلامی را به اطلاع آیت الله سیستانی رسانده است اما در مورد محتوای این پیام توضیحی نداد.

از آیت الله علی سیستانی به عنوان یکی از مراجع مهم شیعیان به خصوص در عراق یاد می شود که دارای نفوذ معنوی قابل توجهی در آن کشور است.

آقای صالحی قبل از عزیمت به نجف، در دیدار از شهر کربلا، با آیت الله محمد تقی مدرسی، از مراجع تقلید مقیم این شهر هم ملاقات کرد و به گفته منابع خبری ایران، هر دو طرف بر رفع موانع رفت و آمد بین دو کشور تاکید ورزیدند.

سرپرست وزارت خارجه ایران در سفر به عراق، با مقامات ارشد آن کشور از جمله جلال طالبانی، رئیس جمهوری، نوری المالکی، نخست وزیر، اسامه النجیفی، رئیس مجلس و هوشیار زیباری، وزیر خارجه آن کشور ملاقات و گفتگو کرد.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای صالحی در ملاقات با رئیس مجلس عراق بر ضرورت تشکیل یک پیمان منطقه ای بین ایران، عراق، ترکیه و سوریه تاکید ورزید و چنین پیمانی را عاملی در تقویت صلح و ثبات و بهبود شرایط اقتصادی مردم منطقه توصیف کرد.

دولت های ایران و سوریه دارای روابط نزدیکی هستند و دولت به رهبری شیعیان عراق نیز مناسبات دوستانه ای با ایران دارد.

هر چهار کشور مورد نظر آقای صالحی دارای اقلیت قابل توجه جمعیت کرد هستند و برخی گروه ها و سازمان های کرد به خصوص در ترکیه و ایران، از نحوه رفتار دولت مرکزی با کردها ابراز ناخرسندی کرده اند.

Image caption آیت الله سیستانی از نفوذ قابل توجهی در میان شیعیان عراق برخوردار است

سرپرست وزارت خارجه ایران همچنین خواستار از سرگیری فعالیت انجمن دوستی ایران و عراق شد و ابراز امیدواری کرد که مصوباتی که در گذشته به امضای مقامات دو کشور رسیده، از جمله توافق بر سر استراداد مجرمان، بار دیگر اجرایی شود.

آقای صالحی در ملاقات با وزیر امور خارجه عراق در روز گذشته، ضمن تبریک تشکیل دولت جدید آن کشور، حمایت ایران را از این دولت ابراز داشت.

وی با تاکید بر تمایل جمهوری اسلامی به گسترش و تعمیق روابط با عراق در همه زمینه ها، بر لزوم همکاری دو کشور در مقابله با "گروه های تروریستی در عراق" تاکید نهاد.

وی از سازمان مجاهدین خلق و گروه کرد پژاک به عنوان سازمان هایی که باید با آنها مقابله شود نام برد.

جمهوری اسلامی خواستار آن است تا دولت عراق شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق را که در آن کشور حضور دارند، از عراق اخراج کند و گفته است که اعضای گروه پژاک نیز عملیات خود علیه ایران را از داخل منطقه کردستان عراق سازماندهی می کند.

بهبود امکانات برای سفر زائران ایرانی به عراق و تشکیل کمیته های مشترک در زمینه های سیاسی و کنسولی از دیگر موضوعات مورد مذاکره علی اکبر صالحی و هوشیار زیباری بوده است.

سرپرست وزارت امور خارجه ایران در سفر به عراق همچنین با عمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق، از تشکل های سیاسی شیعیان این کشور، دیدار و درزمینه روابط دو کشور با وی گفتگو کرد.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، آقای حکیم بر گسترش روابط ایران و عراق در تمامی زمینه ها، از جمله زمینه های اقتصادی و فرهنگی تاکید نهاد و با اشاره به "مانع تراشی برخی کشورها برای تیره کردن روابط" دوکشور، گفت که این تلاش ها به نتیجه نمی رسد.

علی اکبر صالحی روز چهارشنبه در راس هیاتی به عراق سفر کرد و وزارت خارجه ایران، هدف از این سفر را ابراز تبریک مقامات جمهوری اسلامی از تشکیل دولت جدید عراق عنوان کردند.

مطالب مرتبط