صادق لاریجانی: قضات مواظب پیامدهای احکام خود باشند

صادق لاریجانی
Image caption آقای لاریجانی از "هجمه هایی" که به قوه قضائیه می‌شود انتقاد کرد و گفت تحت تأثیر این حملات قرار نخواهد گرفت

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران به قضات و مسئولان قضایی این کشور توصیه کرده است که به هنگام صدور حکم، تبعات احتمالی آن را در نظر بگیرند و اجازه ندهند که "پرونده‌های خاص" برای قوه قضائیه هزینه به بار آورند.

آقای لاریجانی که روز پنجشنبه ۱۶ دی (۶ ژانویه) در جمع روسای کل دادگستری ها و دادستان های مراکز استان های ایران سخن می گفت در باره جزییات این "پرونده های خاص" توضیحی نداد، اما ضمن انتقاد از "هجمه هایی" که به قوه قضائیه می شود، گفت: "توصیه اکید من به قضات این است که مراقبت کنند آرای صادره از دقت و اتقان کافی برخوردار باشد تا کمترین خدشه و ایرادی، چه به لحاظ حقوقی و قضایی و چه به لحاظ تبعاتی که هر رأی خواهد داشت، علیه آرای دستگاه قضایی وارد نشود".

او از مسئولان قوه قضائیه و قضات خواست که وعده های غیر قابل اجرا ندهند و متوجه آثار و تبعات احکام صادره در "پرونده های خاص و جرایم مهمی که جنبه ملی و منطقه ای پیدا می کند" باشند.

هواداران و مخالفان دولت ایران و مدافعان حقوق بشر در موارد متعدد و گاه از زاویه های متضاد به عملکرد قوه قضائیه ایران، که از مرداد ماه سال گذشته تحت نظر آقای لاریجانی اداره می شود، انتقاد می کنند.

در حالی که مخالفان دولت می گویند برخوردهای قضایی صورت گرفته با معترضان انتخاباتی و منتقدان سیاسی در این مدت "غیر قانونی و غیر منصفانه" بوده است، بعضی از هواداران دولت از "کوتاهی" دستگاه قضایی در برخورد با مخالفان و به ویژه رهبران آنها گلایه دارند.

از سوی دیگر مدافعان حقوق بشر در دنیا از صدور و اجرای احکامی مانند سنگسار، قطع دست، قصاص و اعدام در ایران انتقاد می کنند، در حالی که سنت گرایان مذهبی در ایران این گونه احکام را "حکم خدا" می دانند و قوه قضائیه را متهم می کنند که آنها را به درستی و با جدیت کافی اجرا نمی کند.

اکنون آقای لاریجانی در مورد انتقادها از عملکرد دستگاه تحت ریاستش می گوید: "دستگاه قضایی همواره از انتقادها و نقد حقوقی استقبال می کند و حتی جرأت و جسارت پذیرش اشتباه های خود را نیز دارد، اما می دانیم که بسیاری از این هجمه ها و فشارها سازمان دهی شده بوده و در قالب هیچ گونه انتقادی نمی گنجد و عده ای جاهلانه و مغرضانه در صدد تخریب حرکت عادلانه، رو به جلو، قانونمدار و قاطع دستگاه قضایی هستند".

او به رسانه های ایران هشدار داد که از مسیر قانون خارج نشوند و به دیگران توهین نکنند.

آقای لاریجانی گفت که رسانه ها نباید برای کسانی که حکم قضایی برای آنها صادر نشده است "کیفرخواست رسانه ای" صادر کنند و بنویسند که "اگر دستگاه قضایی آن را اجرا نکند، خودمان اجرا می کنیم".

به نظر می رسد که اشاره او به نوشته های عده ای از هواداران حکومت، از جمله نامه سرگشاده وبلاگ نویسی به نام حسین قدیانی است که با لحنی تند از رئیس قوه قضائیه می خواهد که رهبران مخالفان دولت را "اعدام" کند.

آقای لاریجانی تلویحا گفته است که قوه قضائیه به دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از بازداشت و محاکمه رهبران مخالفان خودداری می کند.

رئیس قوه قضائیه ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفته است: "توصیه ای که به قضات دارم این است که از تجسس بی دلیل و نامربوط در زندگی خصوصی مردم پرهیز کنند".

او گفت که قضات باید از پرداختن به موضوعاتی که در حاشیه بررسی پرونده ها مطرح می شود و ربطی به اتهام اصلی ندارد خودداری کنند "چرا که قضات حق کنکاش در امور شخصی متهمان را ندارند".

تجسس در زندگی خصوصی متهمان از جمله ایرادهایی است که مخالفان دولت و مدافعان حقوق بشر به عملکرد مأموران امنیتی، بازجویان و قضات ایران می گیرند.

مطالب مرتبط