تلاش حزب موتلفه اسلامی برای حفظ اصولگرایان سنتی

Image caption دبیرکل موتلفه از اصولگرایان خواسته است که محوریت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز را بپذیرند

محمد نبی حبیبی، دبیرکل حزب موتلفه اسلامی در اجلاس دبیران استانی این تشکل از تلاش برای حذف اصولگرایان انتقاد کرده و خواهان وحدت همه نیروهایی شده است که "وفاداران به انقلاب" توصیف شده اند.

آقای حبیبی روز پنجشنبه ۱۶ دی در گردهمایی ۲۵۰ عضو این تشکل عمده اصولگرایان در مشهد گفت: "آنهایی که به بهانه اصولگرایی ناب به دنبال حذف اصولگرایان هستند دچار خبط سیاسی شده اند."

سخنان آقای حبیبی پاسخ به انتقاداتی تلقی می شود که طی یک سال گذشته از سوی نیروهای نزدیک به دولت، نسبت به نیروهای سنتی اصولگرا مطرح شده است.

دبیرکل موتلفه در سخنان خود همچنین از مواضع ابراز شده از سوی محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران و یکی از رهبران اصلاح طلبان انتقاد کرده است.

آقای حبیبی در مورد آقای خاتمی که شروطی را برای شرکت در انتخابات آینده مطرح کرده بود، گفت: "شتر سواری دولا دولا نمی شود... آقای خاتمی باید پاسخ دهد که ادعای تقلب در انتخابات را قبول دارد یا خیر؟"

آقای حبیبی از حضور آقای خاتمی در راهپیمایی اعتراضی نسبت به انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری سال گذشته نیز انتقاد کرده است.

آقای حبیبی همچنین با تاکید بر ضرورت وحدت همه نیروهای سیاسی که از رهبری ایران دفاع می کنند و دولت کنونی را مشروع می دانند، گفت: "این ضرورت فقط ضرورت انتخاباتی نیست".

او همچنین گفت که ضرورت توجه به وحدت در هنگام بروز "تشتت در میان نیروهای انقلاب" بیشتر می شود.

آقای حبیبی با اشاره به تحولات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ایران گفته است که گروهی از رقبای اصولگرایان، کسانی هستند که به تعبیر او "نظام و رهبری را قبول دارند" اما "ممکن است اصولگرایی یا موتلفه را قبول نداشته باشند."

آقای حبیبی در تحلیل از اوضاع سیاسی ایران به کسانی که به گفته او در پی "ایجاد رقابت بین اصولگرایان هستند" هشدار داده و گفته است که تفرق و رقابت بین اصولگرایان "اشتباه محرز است."

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با یادآوری شکست اصلاح طلبان در انتخابات دومین دوره شوراهای شهر و روستا گفت: "نیروهای اصولگرا با لیست های عمدتا واحد وارد میدان شدند" که منجر به شکست اصلاح طلبان شد.

آقای حبیبی با اشاره به ضرورت محور قرار گرفتن جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز، از نیروهای اصولگرا خواسته است که برای رسیدن به همگرایی در انتخابات سال آینده عمل کنند.

آقای حبیبی اصلاح طلبان را به دو گروه تقسیم کرده و گفته است که موتلفه معتقد به حذف اصلاح طلبانی نیست که اطاعت از ولی فقیه را در دستور کار دارند.

موتلفه در مسیر بازنگری

جواد آرین منش، دبیر حزب موتلفه در استان خراسان هم در توضیحی در باره اجلاس مشهد به خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته است که اجلاس دبیران حزب موتلفه سالی یک بار برگزار می شود.

به گفته آقای آرین منش هدف از برگزاری این اجلاس "ایجاد وحدت بین سلایق مختلف اصولگرایی" است.

نظر آقای آرین منش در حالی ابراز شده که بنا بر اخبار منتشره، جلسه مشهد سومین جلسه دبیران استانی موتلفه طی شش ماه گذشته بوده است. حزب موتلفه در تیرماه و آبان ماه سال جاری هم اجلاس هایی با حضور دبیران خود برگزار کرده بود.

مقایسه بیانیه های منتشر شده از سوی موتلفه در پایان این اجلاس ها و سخنان مقامات این تشکل نشان می دهد که مواضع رهبران موتلفه به تدریج تندتر شده است.

در اجلاس موتلفه در تیرماه ۱۳۸۹ آقای حبیبی در انتقاد از وجود دیدگاهی در حزب گفته بود که "حزب اگر برای به دست گرفتن اهرم حکومت و سربازی ولایت فقیه تلاش نکند، حزب نیست بلکه تشکلی است که دور هم جمع شده و گپ می زند."

در اجلاس موتلفه در آبان ماه سال جاری هم یکی از مقامات حزب گفت که هدف اجلاس، رسیدن به وحدت با محوریت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و جامعه روحانیت مبارز است. اما در آن زمان بیانیه ای به عنوان نظر رسمی حزب منتشر نشد.

سخنان تازه آقای حبیبی نشان می دهد که لحن مقامات حزب تا حدی از لحن نیروهای میانه رو فاصله گرفته و آنها انتقادات شدیدی در اشاره مستقیم به آقای خاتمی و اشاره غیر مستقیم به اکبر هاشمی رفسنجانی مطرح می کنند.

انتقاد از دولت

آقای حبیبی با اشاره به نحوه برکناری منوچهر متکی، وزیر امور خارجه پیشین ایران از مقام خود، از رفتار محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در این مورد انتقاد کرده است.

آقای حبیبی همچنین به طور ضمنی این خبر را تأیید کرده است که آقای متکی در حین مذاکرات رسمی در کشور سنگال و از طریق طرف مذاکره، از برکناری خود مطلع شده است.

دبیرکل حزب موتلفه همچنین خطاب به آقای احمدی نژاد گفته است: "رئیس جمهوری باید مراقب باشد که هیچ جریانی تصمیم گیرنده در عزل و نصب ها نباشد."