العالم: زن آمریکایی توسط ایران دستگیر نشده است

شبکه تلویزیونی عربی العالم وابسته به جمهوری اسلامی به نقل از مقام های ایرانی این خبر که یک زن آمریکایی توسط ایران دستگیر شده را تکذیب کرده است.

روزنامه ایران، وابسته به دولت این کشور، در شماره روز پنج شنبه، ۱۶ دیماه، خود نوشت که یک زن ۵۵ ساله آمریکایی هنگام ورود به ایران از مرز ارمنستان توسط ماموران پایانه مرزی "نوردوز" دستگیر شده است.

اما العالم به نقل از منابع دولتی که نامشان را اعلام نکرده، گزارش می دهد که به این زن به علت نداشتن ویزای سفر به ایران اجازه ورود از ارمنستان به خاک ایران داده نشده بود.

پیشتر، تعدادی از سایت های خبری داخل ایران از جمله سایت تابناک در خبری تحت عنوان بازداشت جاسوس آمریکایی گزارش داده بودند که این زن هال تالایان نام دارد و بدون داشتن ویزای سفر به ایران، قصد ورود به این کشور را داشت.

در این گزارش ها گفته شده است که هنگام بازداشت خانم تالایان مشخص شد که این زن آمریکایی، تجهیزات شنود جاسوسی (میکروفون مخفی) در دندان خود کار گذاشته است.

در این گزارش که خبرگزاری های بین المللی نیز آن را مخابره کرده اند، افزوده شده که زن آمریکایی پس از دستگیری به ماموران ایرانی گفته است که اگر او را به ارمنستان بازگردانند، نیروهای امنیتی آن کشور او را خواهند کشت اما دلیلی برای این نگرانی او ارائه نشده است.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹، ماموران ایرانی دو مرد و یک زن آمریکایی را در مرز ایران با منطقه کردستان عراق بازداشت کردند و به تهران انتقال دادند.

در گزارش های اولیه، اتهام این سه نفر عبور غیرمجاز از مرز عنوان شد اما بعدا، برخی از منابع دولتی آنان را به جاسوسی متهم کردند و گفتند که این افراد به این اتهام محاکمه خواهند شد.

دولت آمریکا ارتباط این سه نفر با تشکیلات اطلاعاتی آن کشور را رد کرده و از ایران خواسته است آنان را آزاد کند.

در ماه سپتامبر سال گذشته، مقامات قوه قضاییه ایران گفتند که زن بازداشتی را "به دلایل پزشکی" و در برابر تودیع وثیقه ای به مبلغ نیم میلیارد تومان آزاد کرده و اجازه داده اند تا زمان برگزاری محاکمه، به آمریکا بازگردد.

اخیرا به نقل از دادستان کل ایران گزارش شد که محاکمه دو مرد آمریکایی در اوایل ماه فوریه آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط