جنتی: خواص غیرانقلابی باید برای همیشه کنار بروند

احمد جنتی
Image caption دبیر شورای نگهبان از شروط محمد خاتمی برای شرکت اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس انتقاد کرد

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران شرایط محمد خاتمی رئیس جمهور سابق برای حضور اصلاح طلبان در مجلس را "وقاحت" توصیف کرده و گفته که این افراد "برای همیشه باید کنار بروند."

آقای جنتی در نماز جمعه تهران بدون نام بردن از آقای خاتمی گفت که آنها "می گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعا باید گفت که وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند . چه کسی به شما رای می دهد؟"

دبیر شورای نگهبان خواص را به دو دسته انقلابی و غیر انقلابی تقسیم کرده و گفته که غیر انقلابی ها در انتخابات مردود شدند و مردم به این افراد نمره صفر دادند.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران روز پنجم دی در دیدار با نمایندگان جناح اقلیت مجلس شورای اسلامی گفته بود که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات پارلمانی آینده، خواستار "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد" هستند.

این سخنان واکنش های متفاوتی را بر انگیخت شورای هماهنگی اصلاح طلبان از پیشنهادهای آقای خاتمی دفاع کرد و در بیانیه خود نوشت که "بازگشت ثبات و آرامش و عادی سازی وضعیت کشور، جز در سایه برگزاری انتخابات آزاد غیر استصوابی، آزادی همه زندانیان سیاسی، حذف فضای امنیتی حاکم بر کشور و اعاده حیثیت از صدمه دیدگان حوادث بعد از انتخابات میسر نخواهد شد

در مقابل، تندترین انتقادها از سوی آقای جنتی مطرح شد. به گونه ای که آقای جنتی سه روز پیش حتی حضور اصلاح طلبان را در مجلس زیر سئوال برد و گفت که "اصلا نیازی به حضور این عده در انتخابات نیست."

آقای جنتی در خطبه های نماز جمعه امروز از نمایندگان مجلس نیز انتقاد کرد که چرا احضار وزرا به مجلس زیاد شده است در حالی که این وزیر "باید شبانه روزی تلاش کند تا هدفمند کردن یارانه ها درست پیش برود."

به گفته دبیر شورای نگهبان، "پیش بینی نمی شد که پس از اعلام هدفمند کردن یارانه ها وضعیت به این آرامی پیش برود و مردم بپذیرند."

برنامه حذف یارانه ها که از روز بیست و هشتم آذر ماه اجرا به اجرا گذاشته شده، بخشی از یارانه کالاها به خصوص مواد سوختی حذف شده و قیمت برخی کالاها نظیر گازوئیل بیشتر از بیست برابر شده است.

آقای جنتی در باره زمان شروع برنامه حذف یارانه ها با اشاره به وقایع بعد از حذف سهمیه بنزین و آمادگی نیروهای امنیتی و انتظامی می گوید "در زمان سهمیه بندی بنزین دیدیم که چقدر پمپ بنزین آتش زدند و این بار پیش بینی می شد که ده برابر آن موقع آتش بزنند ولی هیچ اتفاقی نیفتاد."

مطالب مرتبط