ابراز امیدواری هند و ایران به حل سریع اختلاف بانکی دو کشور

نیرویاما رائو
Image caption رائو نسبت به حل اختلاف بانکی بین ایران و هند ابراز امیدواری کرده است

هند و ایران نسبت به حل اختلاف دو کشور بر سر نحوه پرداخت های نفتی ابراز امیدواری کرده اند.

روز جمعه، 17 دیماه (7 ژانویه)، نیروپاما رائو، وزیر امور خارجه هند، گفت که انتظار دارد اختلاف آن کشور با ایران بر سر چگونگی پرداخت بهای نفت وارداتی حداکثر تا اوایل ماه فوریه حل و فصل، و موانع موجود بر سر ادامه مبادلات نفتی دو طرف مرتفع شود.

خانم رائو گفت که به منظور مذاکره در مورد این مساله، یک هیات هندی ظرف چند روز آینده به ایران سفر می کند و افزود: "ما مایل هستیم که برای این مساله هر چه زودتر راه حلی یافت شود و هرچه زودتر، بهتر."

وزیر خارجه هند گفت که این مساله در بالاترین سطوح دولت این کشور مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته است.

همزمان، شمس الدین حسینی، وزیر امور اقتصاد و دارایی و سخنگوی اقتصادی دولت ایران، گفته است که مشکل بانکی بین ایران و هند "کاملا قابل حل است."

آقای حسینی در مصاحبه ای که خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - آن را منتشر کرده، در عین حال تاکید ورزیده است که اختلاف بانکی با هند بر اقتصاد ایران تاثیری نداشته است.

به گزارش ایسنا، پیش از این مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته بود که مشکل تسویه پرداخت های نفتی ایران و هند "خللی در فروش نفت ایران به هند ایجاد نکرده است."

وی گفت که صادرات نفت خام ایران به هند همانند سابق ادامه دارد و میزان فروش نفت به سایر مشتریان نیز تغییری نکرده است.

اختلاف ایران و هند بر سر پرداخت های نفتی به مقررات تازه بانک مرکزی هند ارتباط دارد که هفته پیش اعلام کرد قادر به ارائه تسهیلات بانکی، از جمله گشایش اعتبارنامه و تامین ضمانت ارزی برای خریداران نفت خام از ایران نیست.

مقامات بانک مرکزی هند گفتند که تسویه مبادلات ارزی مربوط به واردات نفت ایران توسط هند دیگر در چارچوب "اتحادیه پایاپای آسیا" صورت نمی گیرد.

این اتحادیه مرکز تسویه مبادلات ارزی بین بانک های مرکزی ایران، هند، بنگلادش، مالدیو، پاکستان، بوتان، نپال و سریلانکا بوده است و تسویه پرداخت های مربوط به حدود دوازده میلیارد دلار واردات سالانه نفتی هند از ایران را برعهده داشته است.

صادرات نفت ایران به هند

اتحادیه پایاپای آسیا در سال 1974 به ابتکار کمیسیون اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد برای آسیا و پاسیفیک (اسکاپ) به منظور گسترش مبادلات تجاری بین کشورهای عضو تشکیل شد و مرکز آن در تهران واقع است.

Image caption تصمیم بانک مرکزی هند چند هفته پس از دیدار رئیس جمهوری آمریکا از هند اعلام شد

پس از عربستان سعودی، ایران بزرگترین صادر کننده نفت خام به هند است و حدود 14 درصد مصرف داخلی آن کشور را تامین می کند.

تصمیم بانک مرکزی هند چند هفته پس از دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از هند اعلام شد و مقامات آمریکایی از این تصمیم استقبال کردند.

تحریم های مصوب شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران، که هند نیز آنها را رعایت می کند، شامل خرید نفت از ایران نمی شود.

در عین حال، آمریکا هر نوع اقدام بین المللی را که مانع از دسترسی جمهوری اسلامی به منابع مالی شود گامی مثبت در جلوگیری از پیشرفت برنامه های هسته ای ایران دانسته است.

پس از اعلام تصمیم بانک مرکزی هند، مقامات ایرانی پیشنهاد کردند که پرداخت های نفتی هند به ایران از طریق بانک تجاری اروپا و ایران (ئی آی اچ) مستقر در فرانکفورت صورت گیرد اما شرکت های نفتی هندی این پیشنهاد را به شرطی پذیرفتند که بانک مرکزی هند مسئولیت این عملیات را برعهده بگیرد.

پائیز سال گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا بانک تجاری اروپا و ایران را تحریم کردند و این بانک را به فراهم کردن تسهیلاتی برای معاملات نهادهای تحت تحریم ایالات متحده و اتحادیه اروپا متهم کرد.

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری ایسنا گزارش کرده که مجتمع پالایشگاهی و پتروشیمی منگلور هند به دلیل نگرانی از قطع نفت ایران، در صدد خرید نفت از منابع دیگر برآمده است.

این خبرگزاری به نقل از روزنامه دیلی تایمز پاکستان نوشته است که به دلیل مناقشه مربوط به پرداخت وجوه مربوط به خرید نفت ایران، این شرکت هندی تصمیم دارد دو و نیم بشکه نفت خام از بازار آزاد تهیه کند.

این خبر از سوی منابع دیگر تایید نشده است.

مطالب مرتبط