اتحادیه اروپا نماینده‌ای برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران نمی‌فرستد

Image caption کاترین اشتون: "نماینده‌ای برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران نمی‌فرستیم"

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که تصمیم ندارند دعوت ایران را برای حضور نماینده‌ای از طرف این اتحادیه در بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران بپذیرند.

هفته گذشته گزارش شد که ایران در نامه‌ای از سفرای چند کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دعوت کرده است تا از تاسیسات اتمی این کشور دیدار کنند.

سفرای روسیه، چین، اتحادیه اروپا و چند کشور عرب و در حال توسعه از جمله افرادی هستند که ایران از آنها برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای اش دعوت کرده است.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که "این، وظیفه بازرسان بین‌المللی و نه سفرای اتحادیه اروپا و دیگر کشورها است که برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کنند."

گفته شده که علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در نامه‌ای به تاریخ ۲۷ دسامبر (۶ دی)، روزهای ۱۵ و ۱۶ ژانویه (۲۵ و ۲۶ دی) را برای این بازدید که به گفته او شامل ملاقات با "مقام‌های بسیار عالیرتبه" نیز می‌شود، پیشنهاد کرده است.

در نامه ایران از نمایندگان آمریکا دعوتی به عمل نیامده است، ولی، مقامات دولت آمریکا این دعوت را یک ترفند توصیف کرده‌اند.

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دعوت از دیپلمات‌های خارجی را در چارچوب همکاری‌های جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خوانده است.

این دعوتنامه چند هفته پیش از نشست اتمی ایران با کشورهای گروه ۱+۵ که قرار است اواخر ژانویه امسال در استانبول ترکیه برگزار شود، ارسال شده است.

هدف از اجلاس استانبول بررسی راه‌هایی برای شکست بن‌بست مذاکرات اتمی ایران است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اواخر ماه نوامبر گذشته در گزارشی، از امکان وجود فعالیت‌های هسته‌ای نظامی سری در ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان تعامل "جدی" جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به سوالات آژانس در این‌باره شده بود.

مطالب مرتبط