موساد: ایران تا چهار سال دیگر نمی‌تواند بمب اتمی داشته باشد

Image caption مئیر داگان روز پنجشنبه رسما از ریاست موساد بازنشسته شد

مئیر داگان، رئیس سازمان اطلاعاتی اسرائیل که دوره ماموریتش رو به پایان است و جای خود را به تمیر پاردو داده، گفته است که به نظر او، ایران تا چهار سال دیگر قادر به تولید بمب اتمی نیست.

به گفته آقای داگان، "مجموعه مشکلاتی که در روند فعالیت ‌های هسته‌ای ایران پیش آمده است، پیشرفت این فعالیت‌ها را کند کرده و این کشور هنوز فاصله زیادی با دستیابی به سلاح های هسته‌ای دارد."

او گفته است که ایران تا قبل از سال ۲۰۱۵ میلادی نخواهد توانست به بمب اتمی دست یابد.

تاکنون مقام‌های اسرائیلی چندین بار پیش‌بینی‌هایی را در باره زمان احتمالی دستیابی ایران به سلاح اتمی مطرح کرده‌اند و سال ۲۰۱۵ میلادی تازه ترین نمونه از این پیش‌بینی‌ها است.

ماه گذشته، موشه یالون، معاون نخست وزیر اسرائیل، پیش‌بینی کرده بود که ایران دست‌کم سه سال دیگر تا رسیدن به توانایی ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

آقای یالون که وزیر امور استراتژیک اسرائیل هم هست، بروز برخی مشکلات فنی در برنامه اتمی ایران را دلیل به تعویق افتادن دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای خوانده بود.

چند ماه پیش، مقامات رسمی ایران اعلام کردند که نوعی بدافزار اینترنتی موسوم به "کرم استاکس نت" به کامپیوترهای بعضی از کارکنان نیروگاه اتمی بوشهر وارد شده است.

آنها بعدا گفتند که این کامپیوترها پاکسازی شده، اما بعضی گزارش‌ها حکایت از آن داشت که این کرم اینترنتی به دستگاه‌های نیروگاه بوشهر و سانتریفیوژهای غنی‌سازی اورانیوم در نطنز آسیب‌هایی زده است.

در عین حال، بر اساس یکی از اسنادی که سایت ویکی‌لیکس از جزئیات گفت‌وگوی محرمانه سه سال پیش مقام های ایالات متحده آمریکا و اسرائیل در باره ایران منتشر کرده است، مئیر داگان در دیداری که در آن زمان با معاون سیاسی وزیر امور خارجه آمریکا داشت، گفته بود که برای "حل و فصل" بحران اتمی ایران، هنوز وقت وجود دارد، هرچند به گفته وی، ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای، به‌شدت در تلاش است.

هشدار در مورد تبعات حمله نظامی احتمالی

خبرگزاری رویترز در گزارشی از اظهارات اخیر آقای داگان در باره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به نقل از او تصریح کرده است که "هر گونه اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران، باید آخرین اقدامی باشد که برای ممانعت از فعالیت‌های هسته‌ای ایران انجام می شود."

او گفته است که "اقدام نظامی اسرائیل علیه ایران می تواند باعث شود که ایران از معاهده منع گسترش سلاح‌های اتمی خارج شود و فعالیت‌هایش را فارغ از نظارت بازرسان سازمان ملل متحد ادامه دهد."

مقامات ایران هر گونه تلاش برای دستیابی به بمب اتمی را تکذیب می کنند و می گویند که برنامه هسته‌ای این کشور اهدافی صلح‌آمیز دارد و دستیابی به سلاح‌های اتمی به هیچ عنوان در آن تعریف نشده است.

با این حال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، همکاری ایران را با ماموران این آژانس ناکافی ارزیابی کرده و گفته است که نمی‌تواند صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران را تایید کنند.

مطالب مرتبط