آمریکا خبر دستگیری شهروندش در ایران را تکذیب کرد

مقام های آمریکایی اعلام کرده اند که پس از انجام تحقیقات لازم اطلاعاتی مبنی بر ورود یک شهروند این کشور از ارمنستان به ایران و دستگیری اش از سوی ماموران ایرانی به دست نیاورده اند.

روزنامه ایران، وابسته به دولت این کشور، در شماره روز پنج شنبه خود نوشته بود که یک زن 55 ساله آمریکایی هنگام ورود به ایران از مرز ارمنستان توسط ماموران پایانه مرزی "نوردوز" دستگیر شده است.

اما پس از آن شبکه تلویزیونی عربی العالم وابسته به جمهوری اسلامی به نقل از مقام های ایرانی این خبر را تکذیب کرد.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز روز جمعه گفت: "ما اطلاعاتی که این حادثه ادعا شده را تایید کند در اختیار نداریم."

او افزود که هرگز گذرنامه ای برای شخصی به این نام یا نام های مشابه آن صادر نشده است.

این مقام آمریکایی گفت آمریکا علاوه بر تماس با مقام های جمهوری ارمنستان از طریق سفارت سوئیس با مقام های ایران نیز تماس گرفته است و این دو دولت نیز اطلاعاتی درباره دستگیری احتمالی یک شهروند آمریکایی در ایران نداشته اند.

برخی منابع خبری داخل ایران نام این زن را هال تالایان اعلام کرده بودند که "جاسوس آمریکایی" بدون ویزای سفر به ایران، قصد ورود به این کشور را داشت.

اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های ارمنستان گزارش می دهد که شخصی به این نام وارد ارمنستان نشده است.

در ماه ژوئیه سال 2009، ماموران ایرانی دو مرد و یک زن آمریکایی را در مرز ایران با منطقه کردستان عراق بازداشت کردند و به تهران انتقال دادند.

در ماه سپتامبر سال 2010، مقامات قوه قضاییه ایران گفتند که زن بازداشتی را "به دلایل پزشکی" و در برابر تودیع وثیقه ای به مبلغ نیم میلیارد تومان آزاد کرده و اجازه داده اند تا زمان برگزاری محاکمه، به آمریکا بازگردد.

اخیرا به نقل از دادستان کل ایران گزارش شد که محاکمه دو مرد آمریکایی در اوایل ماه فوریه آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط