تلاش کلینتون برای فشار بر ایران در سفرش به خاورمیانه

Image caption آمریکا هدف تحریم ها را تغییر سیاست اتمی ایران می داند

در آستانه سفر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده به خاورمیانه، مقام های آمریکایی اعلام کرده اند که ترغیب کشورهای عرب به اجرای دقیق تحریم های ایران یکی از اهدف اصلی این سفر است.

وزیر امور خارجه آمریکا این سفر را شنبه (هشتم ژانویه) آغاز می کند و اولین مقصدش امارات متحده عربی اعلام شده است.

وی قرار است که تا روز 13 ژانویه از عمان و قطر نیز دیدار کند.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود روز جمعه (هفتم ژانویه) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که موضوع تحریم ایران یکی از موضوع های محوری گفتگوی خانم کلینتون با رهبران عرب است.

او گفت: "ما حاضریم هر آنچه از توانمان بر می آید برای این کشورها انجام دهیم تا به آنها در انجام تعهداتشان در قبال اجرای تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران کمک کنیم."

وی اذعان کرد که تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی می تواند که بر کشورهای همسایه ایران از جمله امارات متحد عربی اثر منفی داشته باشد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تابستان گذشته چهارمین قطعنامه تحریمی خود را علیه ایران تصویب کرد.

آن قطعنامه که با هدف تغییر سیاست اتمی ایران صادر شد، از تهران می خواهد که بخش های حساس برنامه اتمی خود از جمله غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

ایران تمام جوانب برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند و تاکید دارد که تسلیم تحریم های بین المللی نخواهد شد.

به گفته مقام های آمریکایی، هیلاری کلینتون در این سفر همچنین درباره "موضوعات مختلف منطقه ای و دو جانبه و نیز اهمیت تعامل دولت و جامعه مدنی" با مقام های ارشد سه کشور عرب گفتگو خواهد کرد.

سفر وزیر امور خارجه آمریکا به کشورهای همسایه ایران در حالی انجام می شود که مقام های جمهوری اسلامی و قدرت های بزرگ برای دور تازه مذاکرات هسته ای در استانبول ترکیه آماده می شوند.

خبرگزاری فارس ایران روز جمعه تاریخ این مذاکرات را یکم و دوم بهمن ماه (21 و 22 ژانویه) اعلام کرد.

کشورهای گروه 1+5 هنوز این تاریخ را تایید نکرده اند.

دور قبلی مذاکرات اتمی در ماه دسامبر 2009 در شهر ژنو سوئیس برگزار شد.

کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی، روزهای ششم و هفتم دسامبر در ژنو دیدار کرده بودند.

خانم اشتون از سوی گروه 1+5 متشکل از ایالات متحده، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه - اعضای دایم شورای امنیت سازمان ملل - همراه با آلمان، سرپرستی مذاکرات را برعهده دارد.

از بی بی سی