ایران از تولید صفحه و میله سوخت هسته ای خبر داد

علی اکبر صالحی
Image caption علی اکبر صالحی از افزایش ۱۰ کیلوگرمی ذخیره اورانیوم ایران با غنای ۲۰ درصد خبر داده است

علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه، ۱۸ دی، (هشتم ژانویه) گفت که ایران از معدود کشورهای جهان است که قادر به تولید صفحه و میله سوخت هسته ای است.

آقای صالحی در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت: "ما برای صفحه سوخت کارخانه پیشرفته‌ای را در سایت اصفهان ایجاد کردیم. تحول عظیمی در عرصه تولید میله‌ها و صفحات سوخت ایجاد شد و ما با تکمیل این کارخانه در اصفهان جزو معدود کشورهایی هستیم که هم میله سوخت و هم صفحه سوخت را تولید می‌کنیم؛ در واقع رفتار غرب باعث شد به اینجا برسیم."

وی همچنین از تولید و ذخیره حدود ۴۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با درجه خلوص ۲۰ درصد در ایران خبر داد.

آقای صالحی اواخر مهرماه گذشته به خبرنگاران گفته بود که ایران نزدیک به ۳۰ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

ایران می گوید برای تامین سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران به اورانیوم غنی شده ۲۰ درصدی احتیاج دارد. به گفته مقام های ایرانی، این رآکتور کاربرد پزشکی دارد.

علی اکبر صالحی در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن رد اتهامات کشورهای غربی در مورد برنامه هسته ای ایران، گفت که دعوت از نمایندگان کشورهای دیگر برای بازدید از تجهیزات هسته ای ایران نشان دهنده صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران است.

هفته گذشته گزارش شد که ایران در نامه‌ای از سفرای چند کشور عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دعوت کرده است تا از تاسیسات اتمی این کشور دیدار کنند.

سفرای روسیه، چین، اتحادیه اروپا و چند کشور عرب و در حال توسعه از جمله کسانی هستند که ایران از آنها برای بازدید از تاسیسات هسته‌ای اش دعوت کرده است.

اما اتحادیه اروپا در پاسخ به این دعوت، روز گذشته اعلام کرد که نماینده ای برای بازدید از تاسیسات هسته ای ایران نمی فرستد.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مورد گفت: "بررسی برنامه هسته‌ای ایران وظیفه بازرسان بین‌المللی است نه سفرای اتحادیه اروپا و دیگر کشورها."

ایران و کشورهای گروه ۱+۵ (متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان) قرار است اواخر ماه جاری میلادی در استانبول ترکیه با هم مذاکره کنند.

ایران و شش قدرت جهانی حدود یک ماه قبل نیز در ژنو گفتگو کردند و در پایان این مذاکرات دو روزه توافق کردند که گفتگوها را در استانبول ادامه دهند.

گفتگوهای ژنو درحالی انجام شد که ایران اصرار داشت درباره مساله غنی سازی اورانیوم بحث نخواهد کرد، اما مقام های غربی بر این نکته تاکید کردند که بخش اعظم گفتگوها صرف بحث درباره برنامه اتمی ایران شد.

مسئولان حکومت ایران می گویند که مذاکرات با قدرت های جهانی به شرطی موفقیت آمیز خواهد بود که تحریم های بین المللی علیه ایران لغو شود.

در ماه ژوئن سال گذشته، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه جدیدی شامل تشدید تحریم های تجاری و مالی بین المللی را علیه ایران تصویب کرد که به گفته مقامات غربی، فشارهای شدیدی را بر شرایط اقتصادی این کشور وارد کرده است، اما مقامات جمهوری اسلامی این تحریم ها را بی اثر دانسته اند.

کشورهای تشکیل دهنده گروه ۱+۵ گفته اند که تا زمانی که ایران نتوانسته است از طریق همکاری شفاف و همه جانبه با آژانس بین المللی انرژی اتمی اطمینان جامعه جهانی را درباره صلح آمیز بودن برنامه های اتمی خود به دست آورد، باید بخشی از این برنامه ها، به خصوص غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد. اما ایران غنی سازی را حق قانونی خود می داند و می گوید که هرگز از آن دست نخواهد کشید.

کشورهای غربی می گویند ایران بدنبال دستیابی به سلاح اتمی است، اما تهران می گوید هدفی جز استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ندارد و سلاح اتمی اساسا در دکترین امنیتی این کشور تعریف نشده است.