ایران: عذرخواهی ناشر آلمانی به آزادی دو خبرنگار کمک می کند

خبرنگار آلمانی
Image caption ناشر آلمانی می گوید آماده ملاقات با مقام های ایرانی برای آزادی این دو خبرنگار است

علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت خارجه ایران گفته است عذرخواهی موسسه انتشاراتی آکسل اشپرینگر می تواند به آزادی دو خبرنگار آلمانی کمک کند.

آقای صالحی در مصاحبه با نشریه آلمانی اشپیگل و در پاسخ به این سوال که چه اقدامی می تواند آزادی آنها را تسریع کند، گفت اگر این موسسه که انتشار روزنامه بیلدآمزونتاک را بر عهده دارد "اشتباهات" خود را در اعزام بدون مجوز دو خبرنگار با ویزای گردشگری بپذیرد و قول دهد دیگر اخبار "نادرست" درباره ایران منتشر نکند، به این مسئله کمک می شود.

این دو روزنامه نگار اواسط مهرماه هنگام مصاحبه با پسر سکینه محمد آشتیانی، زنی که در ایران به سنگسار محکوم شده، بازداشت شدند و همچنان در زندان هستند.

علی اکبر صالحی گفت که آزادی این دو در دست او نیست اما می تواند قول دهد که روند قضایی آنها عادلانه و سریع صورت گیرد.

وی اطمینان داد وزارت خارجه ایران هر آنچه در توان دارد برای "رفع موانعی که موجب تاخیر و مشکلات" می شود، انجام دهد.

گیدو وسترویله وزیر خارجه آلمان با صدور بیانیه ای از این اظهارات استقبال کرد و آن را حاکی از قریب الوقوع بودن "حل" این موضوع دانست.

موسسه آکسل اسپرینگر نیز بلافاصله بیانیه ای صادر و نسبت به ملاقات با آقای صالحی ابراز آمادگی کرد.

در این بیانیه گفته شده مدیریت و یا سردبیران این شرکت آماده اند برای آزادی این دو خبرنگار و گفتگو درباره مسائل مربوط به آن با آقای صالحی در تهران و یا هر جای دیگر ملاقات کنند.

چندی پیش بیش از یکصد شخصیت سرشناس آلمانی با ارسال نامه ای سرگشاده به دولت ایران خواستار آزادی این دو روزنامه نگار شدند.

در میان امضا کنندگان این نامه، اسامی افرادی همانند گیدو وستروله، ولفگانگ شایبله وزیر اقتصاد، فرانتس بکن باوئر کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال، بوریس بیکر قهرمان تنیس و هرتا مولر برنده نوبل ادبی دیده می شود.

هفته پیش سجاد قادرزاده فرزند خانم محمدی آشتیانی در جلسه ای با حضور چند خبرنگار خارجی در تبریز خواهان توقف اجرای حکم سنگسار مادرش شد.

پس از آن خانم محمدی آشتیانی هم در جمع خبرنگاران خارجی حاضر شد و گفت که از دو آلمانی که به عنوان خبرنگار به تبریز رفته بودند تا با پسر او گفت و گو کنند و همچنین وکیل سابقش شکایت دارد، چون آبروی او را برده اند.

سکینه محمدی آشتیانی، ۴۳ ساله، در سال ۲۰۰۶ به اتهام مشارکت در قتل همسرش و ارتکاب زنای محصنه در تبریز محاکمه و به سنگسار محکوم شد.

مطالب مرتبط