آمریکا: زنی که ایران می گوید دستگیر کرده آزاد است

مرز ایران
Image caption ایران می گوید شهروند آمریکایی در حال فیلمبرداری از پاسگاه مرزی جلفا بوده است

وزارت خارجه آمریکا می گوید شهروندی که پلیس ایران گفته به اتهام جاسوسی دستگیر کرده، آزاد و در بیرون از این کشور است.

نیروی انتظامی ایران پیش تر گفته بود که هال فایالان شهروند ۳۴ ساله آمریکایی در ۱۵ دی ماه در حال "فیلمبرداری از نوار مرزی" پاسگاه جلفا دستگیر شد.

به گزارش ایسنا، سرتیپ دوم احمد گراوند، جانشین فرمانده مرزبانی ناجا گفته است خانم فایالان که از تجهیزات پیشرفته فیلمبرداری برخوردار بوده، به اداره اطلاعات تحویل داده شده است.

اما مارک تونر یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز شنبه گفت بررسی های انجام شده نشان می دهد که این شهروند در کشور دیگری در بیرون از ایران است.

وی برای حفاظت از حریم شخصی او نامی از محل اقامتش نبرد، اما خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود گفته است خانم فایالان در استانبول ترکیه است.

مقام های ایران پیشتر نام این شهروند را هال تالایان اعلام کرده بودند.

وزارت خارجه آمریکا نیز گفته بود اطلاعاتی مبنی بر ورود یک شهروند این کشور از ارمنستان به ایران و دستگیری اش از سوی ماموران ایرانی به دست نیاورده است.

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود که هرگز گذرنامه ای برای شخصی به این نام یا نام های مشابه آن صادر نشده است.

این مقام آمریکایی گفت آمریکا علاوه بر تماس با مقام های جمهوری ارمنستان از طریق سفارت سوئیس با مقام های ایران نیز تماس گرفته است و این دو دولت نیز اطلاعاتی درباره دستگیری احتمالی یک شهروند آمریکایی در ایران نداشته اند.

روزنامه ایران، وابسته به دولت این کشور، در شماره روز پنج شنبه خود نوشته بود که یک زن ۵۵ ساله آمریکایی هنگام ورود به ایران از مرز ارمنستان توسط ماموران پایانه مرزی "نوردوز" دستگیر شده است.

اما پس از آن شبکه تلویزیونی عربی العالم وابسته به جمهوری اسلامی به نقل از مقام های ایرانی این خبر را تکذیب کرد.

در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۹، ماموران ایرانی دو مرد و یک زن آمریکایی را در مرز ایران با منطقه کردستان عراق بازداشت کردند و به تهران انتقال دادند.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰، مقامات قوه قضاییه ایران گفتند که زن بازداشتی را "به دلایل پزشکی" و در برابر تودیع وثیقه ای به مبلغ نیم میلیارد تومان آزاد کرده و اجازه داده اند تا زمان برگزاری محاکمه، به آمریکا بازگردد.

اخیرا به نقل از دادستان کل ایران گزارش شد که محاکمه دو مرد آمریکایی در اوایل ماه فوریه آغاز خواهد شد.

مقام های ایران پیش تر نسبت به مبادله شهروندان دستگیر شده آمریکایی با اتباع ایرانی که در زندانهای آمریکا هستند، ابراز تمایل کرده اند.

مطالب مرتبط