مجردهای ایران بیشتر می شوند

طلاق در ایران
Image caption افزایش طلاق و جمیعت مجردان در ایران باعث نگرانی کارشناسان مسائل اجتماعی شده است.

براساس برآوردهای تازه در ایران، جمعیت مجرد و ازدواج نکرده این کشور از هفت درصد به ۱۰ درصد افزایش پیدا می کند. در حال حاضر سن تجرد قطعی در این کشور بین ۳۵ تا ۳۹ سال است.

شهلا کاظمی پور، معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه به خبرآنلاین گفته که "در حال حاضر شش تا هفت درصد جمعیت کشور ما مجرد قطعی هستند."

خانم کاظمی پور می گوید "هرچه جامعه از سنت ها فاصله می گیرد طلاق بیشتر می شود."

این کارشناس دلیل اصلی طلاق در ایران را ازدواج های نادرست دانسته و گفته که ۸۴ درصد طلاق ها در شهرها اتفاق می افتد و ۳۰ درصد از این آمار مربوط به تهران است

خانم کاظمی پور با اشاره به اینکه نیمی از طلاق ها در چهار سال اول زندگی اتفاق می افتد گفت از هر ۱۰۰ مورد ازدواج بیشتر از ۱۴ مورد به طلاق منجر می شود و اغلب طلاق ها در سنین ۲۰تا ۲۹ سال روی می دهد.

در همین حال پیشتر نیز گزارش های مختلفی از طلاق و وضعیت زندگی زوج ها در ایران منتشر شده بود. ضیاء هاشمی رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران می گوید که بسیاری از زوج های ایرانی طلاق نمی گیرند اما از زندگی خود ناراضی اند.

آقای هاشمی گفته است که در کنار آمار ۱۴ درصدی طلاق قانونی در ایران، حدود ۳۰ درصد هم "طلاق عاطفی" وجود دارد که در مجموع نارضایتی ۴۵ درصدی زوج های ایرانی نسبت به زندگی مشترک‌شان را نشان می دهد.

در چند سال اخیر افزایش آمار طلاق و افراد مجرد در ایران موجب نگرانی کارشناسان مسائل اجتماعی شده است.

مطالب مرتبط