سازمان دهی انتخاباتی مشترک اصولگرایان در ایران

Image caption شهاب الدین صدر دبیرجامعه اسلامی پزشکان از تلاش برای همکاری هواداران سنتی اصولگرایان و هواداران محمود احمدی نژاد خبر داده است

چهره های متنفذ اصولگرا در ایران از برنامه های خود برای همکاری با گروه های نزدیک به محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران در انتخابات آینده مجلس خبر داده اند.

شهاب الدین صدر، دبیر کل جامعه اسلامی پزشکان که از تشکل های اصولگرا محسوب می شود، گفته است که بنا بر پیشنهاد مطرح شده در جلسه ای با حضور آقای احمدی نژاد، سه نفر از چهره های اصولگرا مذاکرات جاری در مورد همکاری و وحدت اصولگرایان را دنبال خواهند کرد.

این چهره های اصولگرا شامل علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران، غلامعلی حداد عادل رییس کمیسیون فرهنگی مجلس و حبیب الله عسگر اولادی از بنیانگزاران حزب موتلفه اسلامی است.

سخنان دبیرکل جامعه اسلامی پزشکان، در پی گردهمایی هفته گذشته حزب موتلفه اسلامی ابراز شد که بر ضرورت پذیرفتن محوریت روحانیت در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرده بود.

آقای صدر از مداخله رییس جمهوری ایران در تعیین این افراد دفاع کرده و گفته است "این اقدام در راستای وحدت جریان اصولگرایی صورت گرفته که بخشی از این جریان ها به آقای احمدی نژاد علاقه دارند."

پیش از این علی مطهری یکی از نمایندگان اصولگرای مجلس از مداخله دولت و شخص آقای احمدی نژاد در مذاکرات مربوط به انتخابات انتقاد کرده و آن را نافی بیطرفی دولت به عنوان برگزار کننده انتخابات دانسته بود.

در همین حال آقای صدر از تدوین منشوری از طرف جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم حمایت کرده و گفته اصولگرایان "باید برای اتحاد در انتخابات به جمع بندی برسند."

رسانه های داخلی ایران در چند روز گذشته اخباری منتشر کرده بودند مبنی بر این که قرار است منشوری از سوی جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه منتشر شود که دیدگاه این دو تشکل عمده اصولگرا را در باره انتخابات توضیح دهد.

آقای صدر همچنین وحدت و پیروزی اصولگرایان در انتخابات پیشین مجلس را نتیجه اقدام آقای احمدی نژاد و شکل گیری "جبهه متحد اصولگرایان " دانسته و گفته است اصولگرایان " اگر تفرقه کنند به طور یقین به نتیجه نمی رسند."

نایب رییس دوم مجلس در گفت و گو با خبرنگاران در پاسخ به پرسشی در باره موضع گیری محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین مبنی بر تعیین شرایطی برای شرکت در انتخابات، پذیرش حضور آقای خاتمی در انتخابات را به نظر رهبر ایران موکول کرد.

آقای خاتمی پیش از این از آزادی زندانیان سیاسی، آزادی فضای رسانه ای و ایجاد شرایط انتخابات آزاد به عنوان شرط هایی برای ادامه حضور اصلاح طلبان در انتخابات یاد کرده بود.

آقای صدر با اشاره به نظر آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، تعیین شروط از طرف رهبران اصلاح طلبان را رد کرده و گفته است که رهبران اعتراضات" ابتدا باید تعیین تکلیف و محاکمه شوند."

آقای جنتی پیشتر در نماز جمعه تهران در واکنش به اظهارات آقای خاتمی گفت که "آنها می گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعا باید گفت که وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند . چه کسی به شما رای می دهد؟" دبیر شورای نگهبان همچنین سخن گفتن از شرایط برای حضور اصلاح طلبان در مجلس را "وقاحت" توصیف کرد و گفت که این افراد "برای همیشه باید کنار بروند."

دو سویه انتخابات

طی دو هفته گذشته رهبران عمده اصولگرا در باره چگونگی حضور در انتخابات آینده مجلس سخن گفته اند. زمان دقیق انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی هنوز تعیین نشده است؛ اما احتمالا این انتخابات در ماه های پایانی سال ۱۳۹۰ برگزار خواهد شد.

اگرچه در روزهای گذشته چهره های عمده اصولگرا بیشتر سرگرم پاسخ دادن به آقای خاتمی بوده اند که از دید آنها در پی حضور دوباره اصلاح طلبان در صحنه سیاست ایران است؛ اما سوی دیگر ماجرا نگرانی اصولگرایان از تشتت در آرای سنتی محافظه کاران است.

گروهی از ناظران بروز تشتت در میان طیف های سنتی حامی اصولگرایان را دلیل اصلی توجه زود هنگام به مساله انتخابات و تلاش برای ایجاد همگرایی در میان اصولگرایان دانسته اند.

به گفته ناظرانی مانند علی مطهری، نماینده تهران، در شرایط فعلی دورنمای انتخابات رقابت میان اصولگرایان مخالف دولت از یک سو اصولگرایان حامی دولت از سوی دیگر خواهد بود.

در بخشی از مصاحبه شهاب الدین صدر، یکی خبرنگاران از آقای صدر در باره شایعات مربوط به کاندیدا بودن وی برای دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری پرسیده که او در پاسخ از رد کردن این ادعا خودداری کرده است.