به روز شده:  11:22 گرينويچ - دوشنبه 10 ژانويه 2011 - 20 دی 1389

جامعه ایران

هفتاد و هفت نفر در سانحه هوایی در ایران کشته شدند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی - ایران ایر - حمید بهبهانی، وزیر راه به مجلس فراخوانده شده تا با حضور در کمیسیون عمران مجلس در باره علت سقوط این هوایپما توضیح دهد.

روز یکشنبه، 19 دی ماه، حدود ساعت نوزده و چهل و پنج دقیقه، یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از نوع بوئینگ 727 در پانزده کیلومتری شهر ارومیه سقوط کرد و بنابر آخرین گزارشها 77 سرنشین آن کشته و 27 نفر زخمی شدند.

علت سقوط هواپیما هنوز به درستی روشن نیست.

خبرگزاری مهر به نقل از آقای بهبهانی نوشته که به هیچ عنوان دلیل سقوط هواپیما فنی نیست بلکه شرایط بد جوی و نامناسب بودن دید خلبان، دلیل اصلی سقوط بوده است.

در مقابل، محسن نریمان، نماینده مجلس، گفته است که بدی شرایط جوی نمی توانسته عامل این سانحه باشد زیرا قاعدتا هواپیما قبل از پرواز، شرایط جوی را جویا شده بوده است.

حوادث هوایی ایران در یک دهه گذشته

 • ژوئیه ۲۰۰۹

  انحراف هواپیمای ایلیوشین در فرودگاه مشهد و برخورد با دیوار - ۱۶ کشته
 • ژوئیه ۲۰۰۹

  سقوط هواپیمای توپولوف در نزدیکی قزوین - ۱۶۸ کشته
 • اوت ۲۰۰۸

  سقوط هواپیمای بوئینگ در بیشکک (قرقیزستان) -۷۰ کشته
 • نوامبر ۲۰۰۶

  سقوط هواپیمای آنتونوف متعلق به سپاه پاسداران در فرودگاه مهرآباد - ۳۸ کشته
 • سپتامبر ۲۰۰۶

  انحراف و آتش گرفتن هواپیمای توپولوف هنگام فرود در فرودگاه مشهد - ۲۹ کشته
 • ژانویه ۲۰۰۶

  سقوط هواپیمای فالکن در نزدیکی ارومیه - ۱۱ کشته از جمله چند فرمانده ارشد سپاه
 • دسامبر ۲۰۰۵

  سقوط هواپیمای نظامی سی ۱۳۰ حامل خبرنگاران در تهران - ۱۱۰ کشته
 • فوریه ۲۰۰۴

  سقوط هواپیمای کیش ایر در شارجه – ۴۵ کشته
 • فوریه ۲۰۰۳

  سقوط هواپیمای نظامی ترابری در جنوب ایران - ۲۷۶ کشته
 • دسامبر ۲۰۰۲

  سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ در مرکز ایران – ۴۶ کشته
 • مه ۲۰۰۱

  سقوط هواپیمای یاک در نزدیکی ساری - ۲۹ کشته از جمله وزیر راه دولت محمد خاتمی

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - آقای نریمان افزوده است که اگر این شرایط نامساعد بود، هواپیما نمی بایست پرواز می کرد و در غیر اینصورت، تخلفی صورت گرفته است.

به گفته این نماینده مجلس، سانحه هوایی روز یکشنبه آینده در جلسه مجلس بررسی می شود و وزیر راه برای ادای توضیحات به این جلسه فرا خوانده شده است.

بنابر گزارشی که احمد مجیدی معاون وزیر راه و ترابری از این حادثه به خبرگزاری فارس ارائه داده، خلبان در آخرین مکالمه خود با برج مراقبت فرودگاه ارومیه اعلام کرده که به علت شرایط نامساعد جوی نمی تواند فرود بیایید و قصد دارد به تهران باز گردد.

آقای مجیدی می گوید که این آخرین اطلاعی است که برج مراقبت فرودگاه ارومیه در اختیار وزارت راه قرار داده است.

به گفته معاون وزیر راه، بعد از این مکالمه "هواپیما از صفحه رادار فرودگاه ارومیه حذف شده است."

حسین حقیقی یکی از مسافران هواپیمای سانحه دیده که در بیمارستان امام خمینی ارومیه بستری است به خبرگزاری دولتی ایران گفته که خلبان به "مسافران گفت با بستن کمربندها آماده فرود در فرودگاه ارومیه شوید."

به گفته آقای حقیقی یکی دو دقیقه بعد از صحبت های خلبان، هواپیما اوج گرفت و "یک دقیقه بعد صدای شکستن بالهای هواپیما را شنیدیم و بلافاصله صدای ناله مسافران بلند شد و دیگر چیزی نفهمیدم."

نسرین فتاح زاده یکی دیگر از مسافران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که خلبان هواپیما نیم ساعت بعد از پرواز گفته که "کمربندها را برای فرود ببندید که هواپیما وارد مه شد و این باعث شد که نیم ساعت در هوا بمانیم."

خانم فتاح زاده گفته که "مسئولان هواپیما در داخل کابین مشغول صحبت بودند و تلاش می کردند اما به مسافران اعلام نکردند که مشکلی پیش آمده، من در باره وضعیت هواپیما به مهماندار تذکر دادم."

این مسافر هواپیما که زخمی شده، می گوید ظاهرا هواپیما راه خود را گم کرده بود و یک لحظه چراغ های هواپیما خاموش شد و "من دیدم که بال هواپیما به یک جایی خورد و جرقه زد اما مسئولان باز هم هیچ اطلاعی به مسافران ندادند."

برخی از کشورها از جمله ترکیه و بریتانیا به ایران تسلیت گفته اند.

بر اساس گزارش خبرگزاریها وزیر خارجه ترکیه در تماسی تلفنی با سرپرست وزارت خارجه ایران از این واقعه اظهار تاسف کرده است.

وزارت خارجه بریتانیا نیز در این خصوص بیانیه ای انتشار داده است.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا گفته است که از این حادثه متاثر شده و مراتب تسلیت خود را ابراز کرده است.

ناوگان فرسوده

با آنکه دلیل سقوط این هواپیما هنوز روشن نیست اما مشکل اصلی شرکت های هواپیمایی ایران، فرسودگی ناوگان هوایی است و این کشور به دلیل تحریم های آمریکا نتوانسته در سه دهه اخیر ناوگان هوایی خود را بازسازی و نوسازی کند.

تحریم‌های آمریکا بعد از انقلاب‌ ۱۹۷۹ میلادی آغاز شده و بر اساس آن ایران نمی تواند هواپیماهایی را که بیش از ۱۰ درصد قطعات تشکیل دهنده آنها آمریکایی باشد خریداری کند حتی اگر این هواپیماها در کشورهای دیگر ساخته شده باشد.

ناتوانی ایران در خرید هواپیماهای نو باعث شده تا این کشور برای تامین نیازهای خود دست به خرید هواپیماهای دست دوم و هواپیماهای روسی بزند.

این راه حل در کوتاه مدت جوابگوی نیازهای داخلی و بین المللی ناوگان هوایی بوده اما سقوط پی در پی هواپیماهای کهنه و روسی باعث شده تا ناوگان هوایی این کشور در ردیف یکی از خطرناک ترین ناوگان های هوایی جهان جای بگیرد.

اما وزیر راه ایران می گوید که "هنوز آمار سوانح هوایی ایران نسبت به متوسط حوادث جهان پائین است."

به گفته آقای بهبهانی، "این دومین حادثه با این وسعت در دو و نیم سال گذشته در کشور است که آمار بالایی محسوب نمی شود."

سقوط هواپیما در نزدیکی ارومیه اولین سانحه هوایی در سال جاری است اما گزارشها نشان می دهد که در سال گذشته خورشیدی، هشت سانحه هوایی در ایران رخ داده است.

خبرگزاری کار ایران با ارائه گزارشی از سوانح هوایی در سال گذشته، از دولت پرسیده که "آیا به نظر شما سرمای هوای می تواند بهانه خوبی برای سقوط هواپیمایی باشد که نزدیک به 40 سال از عمر آن می گذرد."

ایران در طول سال های اخیر تلاش های زیادی برای نوسازی ناوگان هوایی خود انجام داده اما عمده این تلاش ها بی ثمر بوده و این کشور نتوانسته در خرید هواپیما از بند تحریم های آمریکا بگریزد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.