احکام سنگین برای دو عضو نهضت آزادی

مهدی قلی زاده اقدم و عماد بهاور دو عضو نهضت آزادی ایران که از بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری بودند، به زندانهای طولانی مدت محکوم شده اند.

آقای قلی زاده اقدم به اتهام عضویت در نهضت آزادی، اقدام علیه امنیت ملی، بی حرمتی به مقدسات و حضور در تظاهرات روز عاشورا، توسط قاضی پیر عباسی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای قلی زاده اقدم که در حوادث روز عاشورای سال گذشته بازداشت شد، ۶۵ روز در بند امنیتی اوین به سر برده است.

او در گفت و گویی با بی بی سی فارسی می گوید سه سال برای عضویت در نهضت آزادی، دو سال برای اقدام علیه امنیت کشور از طریق تبانی و اجتماع و یک سال به خاطر بی آبرو کردن نظام در سطح جهانی حکم زندان به او داده شده است.

این فعال سیاسی با اشاره به پرونده های اعضای نهضت آزادی و احکام سنگینی که برای آنها صادر شده است، معتقد است که "دلیل این احکام، فشار بر جوانان نهضت آزادی است تا کسی تمایل به عضویت در این حزب را نداشته باشد."

Image caption آقای بهاور به ۱۰ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت اجتماعی محکوم شده است

عماد بهاور دیگر عضو نهضت آزادی است که به ۱۰ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت اجتماعی در احزاب، رسانه ها و فضای مجازی محکوم شده است.

فریده غیرت وکیل این فعال سیاسی در گفت گو با سایت کلمه می گوید که "دادگاه بدوی و تجدید نظر به هیچ عنوان به استنادات لایحه وکالت توجه ای نکرده و دادگاه تجدید نظر عینا حکم بدوی را تائید کرده است."

تعدادی دیگر از جوانان نهضت آزادی ایران نیز به حبس و تحمل شلاق محکوم شده اند. از جمله امیر خرم، به هفت سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، سارا توسلی به شش سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق، فرید طاهری و امیر حسین کاظمی هر یک به سه سال حبس و لیلا توسلی به دو سال حبس محکوم شده اند.

پس از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری در ایران، بسیاری از فعالان سیاسی منتقد بازداشت شدند. برخی از آنها همچنان در بازداشت هستند و گروه دیگری نیز با وثیقه های سنگین در بیرون از زندان در انتظار احکام دادگاه هستند.

مطالب مرتبط