حسن روحانی: تعیین سیاست های جمعیتی با رهبر است و نه دولت

حسن روحانی
Image caption حسن روحانی می گوید هر وقت مشکل بیکاری را حل کردیم می توانیم در مورد افزایش جمعیت هم صحبت کنیم

حسن روحانی رئیس مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "دولت حق ندارد در ارتباط با با افزایش جمعیت کشور تصمیم‌گیری کند‏‌."

آقای روحانی امروز ۲۰ دی (۱۰ ژانویه) در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا تاکید کرد: "سیاست‌های جمعیتی از سیاست‌های کلی نظام است؛ یعنی سیاست‌هایی که باید در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در نهایت به عنوان پیش‌نویس خدمت مقام معظم رهبری تقدیم شود و بعد از امضای ایشان ابلاغ شود."

این اظهارات یک هفته بعد از آن صورت می گیرد که رضا صالحی امیری یک عضو مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که تحقیقات علمی انجام شده در مجمع تشخیص، نظریه تشویق به افزایش جمعیت در ایران را رد کرده است.

موضع مجمع تشخیص مصلحت نظام در دفاع از سیاست های کنترل جمعیت، در تقابل با اظهارات یک سال اخیر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در انتقاد از این سیاست ها قرار دارد.

آقای احمدی نژاد در همین ارتباط، اجرای سیاست های کنترل جمعیت را به این معنا دانسته که تا ۴۰ سال دیگر "نامی از ملت ایران باقی نماند" و افزوده است که امکانات کشور جوابگوی جمعیت ۱۵۰ میلیونی هم هست.

رئیس دولت همچنین اظهار نظر کرده است: "غربی ها از ترس اینکه جمعیت ما به کشورهایشان سرازیر شود و آنها را با مشکل رو به رو کند، پیشنهاد کنترل جمعیت به دیگر کشورها می دهند."

حسن روحانی در مصاحبه امروز خود با ایلنا، در پاسخی غیر مستقیم به دیدگاه های رئیس دولت در مورد ظرفیت افزایش جمعیت در ایران گفته است: "بعضی‌ها می‌گویند ‏‌ایران استعداد بالایی دارد و از منابع زیادی برخوردار است. ‏‌این حرف درست است، ‏‌اما نکته در اینجاست که ما با همین ایران غنی هم نتوانسته‌ایم مساله بیکاری را حل کنیم."

وی افزوده: "هر وقت مشکل بیکاری حل شد، ‏‌آن وقت می شود به مساله افزایش جمعیت فکر کرد و بررسی کرد که آیا میزان جمعیت کافی است یا کافی نیست."

دولت ایران از نیمه دوم سال ۱۳۸۹ اعلام کرده است که از آن پس یک میلیون تومان به خانواده هر نوزاد پول خواهد داد.

این طرحی است که برخی کارشناسان، آن را نوعی تشویق برای افزایش جمعیت در ایران می دانند.

مطالب مرتبط