پخش 'اعترافات' فرد متهم به ترور فیزیکدان ایرانی از تلویزیون ایران

مجید جمالی فش
Image caption جمالی فش در "اعترافات" خود از سفر به اسرائیل و آموزش در آن کشور سخن گفت

شبکه تلویزیون دولتی ایران فیلمی را تحت عنوان اعترافات عامل اصلی ترور یک استاد فیزیک دانشگاه تهران در سال گذشته پخش کرده و مقامات دولتی بار دیگر از ارتباط این ترور با اسرائیل سخن گفته اند.

پس از انتشار اطلاعیه وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که در آن از انهدام یک شبکه جاسوسی و تروریستی وابسته به اسرائیل و بازداشت عوامل اصلی ترور مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران سخن رفته بود، شامگاه گذشته، شبکه تلویزیون دولتی ایران فیلمی را تحت عنوان "اعترافات عامل ترور شهید علیمحمدی" پخش کرد.

در این فیلم، مردی که رسانه ها از او با نام مجید جمالی فش نام برده اند، اعتراف کرد که سازمان های اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل او را برای کشتن مسعود علیمحمدی آموزش دادند و به ایران فرستادند.

در ابتدای این فیلم، که گفته شده تنها بخش کوچکی از اعترافات طولانی "عامل اصلی ترور" مسعود علیمحمدی است، مجید جمالی فش جزئیاتی را از آموزش های عملیاتی و تمرین ترور فیزیکدان ایرانی نقل کرد و گفت که برای آموزش عملیاتی به اسرائیل سفر کرد و از طریق مترجم و رابط خود به نام بهرام، با افسران اطلاعاتی آن کشور ارتباط برقرار ساخت.

این شخص افزود که که پس از ورود به فرودگاه تل آویو، مشکل کوچکی که در مورد دریافت مهر ورودی پیش آمده بود با مداخله ماموران امنیتی اسرائیل، مرتفع شد و او برای دریافت آموزش های لازم به یک پادگان (سربازخانه) نظامی در مسیر اتوبان تل اویو به اورشلیم (بیت المقدس) عزیمت کرد.

مجید جمالی فش سپس جزئیاتی را در مورد نوع آموزشی که در این محل دیده بود مطرح کرد و گفت که عملیات تعقیب و گریز، ضد تعقیب، تعقیب ماشین، گردآوری اطلاعات، چسباندن بمب به زیر اتومبیل و تمرین حمله با موتور سیکلت از جمله این آموزش ها بود در حالی که، به گفته وی برای اینکه وضعیت کاملا شبیه محل عملیات بمب گذاری در تهران باشد، دو موتور سیکلت ساخت ایران نیز عینا در آنجا تهیه شده بود که برای تمرین عملیات به کار رفت.

Image caption مقامات امنیتی هدف از ترور علیمحمدی را جلوگیری از پیشرفت علمی ایران معرفی کرده اند

همچنین، به گفته این فرد، در همین محل، ماکتی دقیق از خانه مسعود علیمحمدی، همراه با محیط اطراف و حتی درختی که در برابر این ساختمان قرار داشت "به همان اندازه و رنگ" ساخته شده بود که از نظر شباهت به محل بمب گذاری در قیطریه در شمال تهران، "فتوکپی برابر اصل" بود.

فیلم پخش شده از شبکه تلویزیون دولتی ایران حاوی اطلاعات بیشتری به زبان این شخص نیست و ظاهرا قرار است بخش های دیگری از "اعترافات" مجید جمالی فش در آینده پخش شود.

در ابتدای این فیلم، همسر مسعود علیمحمدی، خبر دستگیری قاتل همسرش را بزرگترین هدیه خداوند خواند و ماجرای ترور او را که در اثر انفجار یک بمب نیرومند در برابر خانه مسکونی خانواده روی داد "صحنه ای بسیار ظالمانه" توصیف کرد.

انگیزه های ترور

گوینده این فیلم سپس با اشاره به اطلاعیه اخیر وزارت اطلاعات در مورد بازداشت عوامل ترور فیزیکدان ایرانی در سال گذشته و اطلاعات بیشتری که قرار است بعدا انتشار یابد، گفت که "به نطر می آید وعده وزارت اطلاعات، جریان خبرسازی در روزهای آینده باشد."

گوینده به نقل از اطلاعیه روز گذشته وزارت اطلاعات یادآور شد که تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل برای انجام این ترور از پایگاه هایی در کشورهای اروپایی و حتی کشورهای منطقه استفاده کرده بود و افزود: "تحقیقات و پیگیری های وزارت اطلاعات نشان می دهد که ماجرا به اینجا ختم نمی شود چون اسرائیل و آمریکا و برخی کشورهای غربی، روش های پیچیده اطلاعاتی و امنیتی و اقدامات تروریستی را برای جلوگیری از پیشرفت علمی دانشمندان ایرانی در دستور کار گذاشته اند."

گوینده این برنامه هدف این کشورها از کشتن کارشناسان ایرانی را جلوگیری از "سرعت قطار پیشرفت ایران" دانسته است اما در این مورد که به چه دلیل تنها فیزیکدانان ایرانی هدف قرار می گیرند توضیحی نداده است.

در این برنامه، گوینده یاد آور شد که سال گذشته، و پس از ترور مسعود علیمحمدی، "برخی عناصر در داخل و خارج با شیطنتی خاص تلاش کردند این اقدام تروریستی را به قضایای بعد از انتخابات پیوند بزنند، اما حالا یافته ها و اسناد و مدارک وزارت اطلاعات از دست داشتن اسرائیل و حتی آمریکا در این عملیات تروریستی حکایت دارد."

پس از ترور آقای علیمحمدی، در حالی که مقامات حکومتی از او به عنوان فردی متعهد به نظام حکومتی نام می بردند، برخی منابع نوشتند که این استاد دانشگاه از طرفداران میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بود و حتی در فعالیت های انتخاباتی به نفع او شرکت داشت.

همچنین، نحوه برگزاری مراسم تدفین و سوگواری این استاد دانشگاه، که در آن ماموران امنیتی و لباس شخصی حضور گسترده ای داشتند، به نشانه ای از گرایش سیاسی او و نگرانی حکومت از بروز تظاهرات مخالفان در این مراسم تعبیر شد.

پس از ترور این فیزیکدان ایرانی، برخی منابع گفتند که او در برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی شرکت داشت اما منابع رسمی بعدا تصریح کردند که آقای علیمحمدی در زمینه فیزیک ذرات بنیادی تحقیق می کرده و ظاهرا شناخت بین المللی از او نیز به عضویت او در هیات نمایندگی ایران در طرح سزامی منحصر بوده است.

طرح تحقیقاتی سزامی توسط یونسکو پایه گذاری شده و پژوهشگرانی از چهارده کشور منطقه، از جمله ایران و اسرائیل، در آن فعالیت دارند.

مسعود علیمحمدی، استاد فیزیک دانشگاه تهران، در روز 22 دیماه سال گذشته هنگام خروج از خانه خود در منطقه قیطریه در شمال تهران، در اثر انفجار یک بمب قوی کشته شد و منابع امنیتی گفتند که این بمب در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود که عاملان ترور آن را با زنجیر به درختی در مقابل خانه آقای علیمحمدی بسته بودند.

ماه گذشته نیز یک استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) به نام مجید شهریاری در نزدیکی دانشگاه در اثر انفجار بمب جان خود را از دست داد و مقامات امنیتی گفتند که حمله کنندگان با استفاده از موتور سیکلت به این عملیات دست زدند و در همان روز، یک استاد دیگر فیزیک در دانشگاه شهید بهشتی به نام فریدون عباسی دوانی هم از یک سوء قصد نافرجام جان به در برد.

اظهارات وزیر اطلاعات

در خبری دیگر در همین زمینه، روز سه شنبه، 21 دیماه (11 ژانویه)، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات، در یک نشست خبری بار دیگر دستگیری "عوامل ترور" مسعود علیمحمدی را نشانه "موفقیت اطلاعاتی جمهوری اسلامی درغلبه بر سیستم اطلاعاتی موساد" توصیف کرد و این دستاورد را به ملت ایران تبریک گفت.

Image caption وزیر اطلاعات: عوامل ترور را از طریق نفوذ در تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل دستگیر کردیم

آقای مصلحی افزود که در زمان ترور آقای علیمحمدی، "دشمن" تصور می کرد که تشکیلات اطلاعاتی جمهوری اسلامی سرگرم مقابله با اعتراضات بعد از انتخابات است و می تواند از این وضعیت برای، به گفته او، ضربه زدن به نظام اسلامی، بهره برداری کند.

وی با یاد کردن از تظاهرات معترضان به عنوان "فتنه 88" گفت که "قطعا باید سران فتنه پاسخگوی آن باشند."

حیدر مصلحی اظهار داشت که دستگیری عامل ترور مسعود علیمحمدی از طریق "نفوذ در تشکیلات اطلاعاتی" اسرائیل صورت گرفت و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی توانست بر این تشکیلات اشراف یابد و با کمک اطلاعاتی مردم، "عوامل دشمن" را شناسایی کند.

وی گفت که علاوه بر شناسایی عوامل ترور مسعود علیمحمدی، شبکه های دیگر اسرائیل در ایران هم شناسایی و منهدم شده اند و افزود که نتیجه عملیات وزارت اطلاعات بعدا به اطلاع مردم می رسد.

آقای مصلحی گفت که سرویس اطلاعاتی اسرائیل "مناطق آلوده اطلاعاتی اطراف جمهوری اسلامی را مورد بهره برداری قرار داد که این مناطق شناسایی شده و در کنار آنها پایگاه های اطلاعاتی قابل توجهی ایجاد کرده ایم."

وزیر اطلاعات ایران، اسرائیل را متهم کرد که با پیشرفت های علمی کشورهای مسلمان و به خصوص ایران مخالف است و افزود: "دانشمندان برجسته کشورهای منطقه در معرض تهدید و ترور رژیم صهیونیستی هستند که براساس وظیفه خود، به این کشورها در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم داشت."

همچنین، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری روز سه شنبه، دستگیری "عوامل ترور دانشمندان هسته ای" ایران را باعث افتخار دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی دانست و گفت که اسرائیل رسما اعلام کرده است که در این ترورها دست دارد.

آقای مهمانپرست افزود که ایران به شدت در پی محکومیت و مجازات اسرائیل "به عنوان عاملان جنایات علیه انسانیت و دانشمندان ملت بزرگ ماست."

اسرائیل هنوز نسبت به اتهامات ایران در مورد ارتباط دستگاه های اطلاعاتی آن کشور با ترور فیزیکدانان ایرانی و بازداشت های اخیر در این ارتباط واکنشی نشان نداده اما برخی رسانه های اسرائیلی این خبر را منتشر کرده اند.