ایران: ادامه مذاکرات با گروه ۱+ ۵ از اول بهمن در استانبول

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران از پی گیری دور جدید مذاکرات هسته ای میان کشورهای غربی و ایران از اول بهمن ماه در استانبول ترکیه خبر داد.

آقای مهمانپرست، روز سه شنبه ۲۱ دی (یازدهم ژانویه) گفت که این مذاکرات ادامه و پی گیری توافقات اجلاس ژنو است که اوایل ماه دسامبر گذشته میان ایران و اعضای گروه پنج به علاوه یک برگزار شد.

او همچنین شایعات مربوط به ابلاغ پیام آمریکا توسط قائم مقام وزیر امورخارجه سوئیس مبنی بر موافقت ایالات متحده با غنی سازی اورانیوم در خاک ایران را تکذیب کرد و گفت که در دیدارهای قائم مقام وزیر امورخارجه سوئیس با مقام های ایرانی، در مورد برنامه های هسته ای ایران "بحث جدیدی" مطرح نشده است.

گروه ۱+۵ که متشکل از کشورهای آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان است، هدایت تلاش های بین المللی برای وادار کردن ایران به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را بر عهده دارد.

آقای مهمانپرست در مورد احتمال اضافه شدن نمایندگان کشورهای دیگر به دور جدید گفت‌وگوهای هسته‌ای گفت: "این که کشور دیگری در این مذاکرات حضور داشته باشد، در حال حاضر از سوی هیچ یک از طرفین به آن اشاره‌ای نشده است."

'وزیر امورخارجه جدید احتمالا صالحی است'

آقای مهمانپرست در نشست خبری امروز (سه شنبه)، در مورد معرفی وزیر امورخارجه جدید ایران به خبرنگاران گفت: "آقای صالحی به عنوان سرپرست وزارت امورخارجه معرفی شده و امیدواریم هر چه سریعتر آقای رئیس جمهور نسبت به معرفی پیشنهادشان که به احتمال زیاد آقای صالحی است به مجلس اقدام کند."

او همچنین در مورد مسئولیت ریاست سازمان انرژی اتمی ایران که اکنون علی اکبر صالحی ریاست آن را بر عهده دارد گفت: "احتمالا ممكن است نگراني راجع به وضعيت سازمان انرژي اتمي وجود داشته باشد كه با تعيين تكليف قطعي وزير امورخارجه، وضعيت اين سازمان نيز به طور قطعي روشن خواهد شد."

آقای صالحی پس از برکناری ناگهانی منوچهر متکی از سمت وزارت امور خارجه، از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، به عنوان سرپرست موقت این وزارتخانه معرفی شد و اکنون به طور همزمان ریاست سازمان انرژی اتمی ایران و سرپرستی وزارت امورخارجه این کشور را بر عهده دارد.

سفر اشتون به ترکیه برای 'آماده سازی'

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در روزهای آینده برای آماده کردن مقدمات مذاکرات گروه پنج به علاوه یک و ایران به ترکیه سفر می کند.

در مدت این سفر دور روزه که از پنجشنبه این هفته ( ۱۳ ژانویه) آغاز می شود، خانم اشتون با احمد داوداغلو، وزیر امورخارجه ترکیه دیدار خواهد کرد.

در حالی که آقای داوداغلو همانند سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، تاریخ آغاز این مذاکرات را روزهای ۲۰ و ۲۱ ژانویه (اول و دوم بهمن) اعلام کرده است، دفتر خانم اشتون به خبرگزاری ها گفته که روز ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) به عنوان روز نخست این مذاکرات پیشنهاد شده است.

خانم اشتون طی سفر خود همچنین در مورد موضوع پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا با مقام های این کشور مذاکره خواهد کرد.

مطالب مرتبط