میرحسین موسوی: سرکوب، سطح مطالبات را بالا می برد

میرحسین موسوی
Image caption میرحسین موسوی خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری انتخابات "غیر گزینشی" در ایران شده است

میرحسین موسوی از رهبران اصلاح طلب ایران، با اشاره به فشارهای امنیتی وارد شده بر مخالفان دولت هشدار داده است که "سرکوب، سطح مطالبات را بالا خواهد برد".

آقای موسوی امروز ۲۱ دی (۱۰ ژانویه) در مصاحبه با سایت کلمه خطاب به مقام های حکومتی گفت: "شما امثال بنده را ندیده بگیرید و خودتان بی اعتنا به ما زندانیها را آزاد و اعلام کنید که پایبند به همه اصول قانون اساسی هستید؛ رسانه ها را آزاد کنید و انتخابات آزاد غیر گزینشی داشته باشید. خواهید دید افق روشن خواهد شد."

سایت کلمه در مقدمه مصاحبه با میرحسین موسوی، این مصاحبه را واکنشی به تندتر شدن لحن هواداران دولت علیه رهبران اصلاح طلب "در ده روز نخست دی ماه" دانسته است.

به نوشته کلمه، در روزهای گذشته، رسانه های حکومتی ایران اظهار نظرهای تندی را علیه رهبران اصلاح طلب منتشر کرده اند و حتی تلویزیون در بخش‌های مختلف خبری، به نمایش شعارهای "مرگ بر خاتمی"، "مرگ بر موسوی" و "مرگ بر کروبی" پرداخته است.

دو روز پیش آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی نیز، حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را به "طراحان خارجی" نسبت داد و گفت: "کسانی که مردم به آنها سران فتنه می گویند در واقع بازیچه طراحان اصلی بودند و دشمن آنها را به وسط صحنه هل داده بود."

"سران فتنه" اصطلاحی است که مدافعان دولت ایران، از آن برای اشاره به میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداهای اصلاح طلب انتخابات ریاست جمهوری دهم و محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، استفاده می کنند.

"شگردهای تبلیغاتی مشابه دوران استالین و چائوشسکو"

میرحسین موسوی در پاسخ به سوالات سایت کلمه، شیوه های تبلیغاتی هواداران دولت را با روش های "رژیم های توتالیتر چون شوروی دوران استالین یا رومانی زمان چائوشسکو" مقایسه کرده است.

نخست وزیر دوران آیت الله خمینی گفته است: "همه ما پیشنمازی را می شناسیم که گفت آمریکا از طریق عربستان یک میلیارد دلار به ما کمک کرده و قول پنجاه میلیارد دیگر را بعد از پیروزی داده است و هنوز این آقا علی رغم این بهتان و دروغ، موقعیت رسمی خود را حفظ کرده است."

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران، تیر ماه گذشته طی سخنانی در مسجد جمکران قم گفته بود: " آمریکاییها یک میلیارد دلار از طریق افراد سعودی که هم اکنون عامل آمریکا در کشورهای منطقه هستند، به سران فتنه دادند و همین سعودی‌ها که به نمایندگی آمریکا صحبت می‌کردند، گفتند اگر توانستید نظام را منقرض کنید، تا پنجاه میلیارد دلار دیگر را هم می‌دهیم."

میرحسین موسوی، همچنین با اشاره به برخی الفاظ خبرساز محمود احمدی نژاد در توصیف مخالفان دولت، از "اعتقاد ریشه ای بخشی از حاکمیت به خس و خاشاک و بزغاله و گوساله بودن میلیونها نفر از مردم" سخن گفته و افزوده است: "یکی از دلایل دلیری اینان برای گفتن دروغهای بزرگ همین نگاه به ملت است. آنها هنوز باور به شعور ملت ندارند."

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری، در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرده است که کماکان "استراتژی اصلی" جریان منتقد دولت را "آگاهی بخشی" و "راهکار اصلی" را "هر شهروند یک رسانه" می داند.

میرحسین موسوی در ادامه گفته است: "کارهای به ظاهر ساده ای مثل تکثیر روزنامه ها و نامه ها و بیانیه ها، تکثیر سی دی از عکس ها و فیلم های وقایع پس از انتخابات و … امروزه عمق نفوذ خوبی پیدا کرده اند و به دورترین نقاط هم رسیده است."

مطالب مرتبط