ایران از احتمال منتفی شدن مذاکرات تبادل سوخت خبر داد

سلطانیه
Image caption سلطانیه قدرت کنونی ایران را برابر با قدرت پنج کشور هسته ای جهان قلمداد کرد

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته است که مذاکرات استانبول احتمالا آخرین فرصت ایران و قدرت های جهانی برای رسیدن به توافقی بر سر تبادل سوخت خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، آقای سلطانیه روز چهارشنبه ۲۲ دی (۱۲ ژانویه)، گفت و گو های استانبول را "فرصتی تاریخی" توصیف کرد و گفت: "با قرارگرفتن میله های سوخت تولید ایران در قلب راکتور اتمی تهران، ممکن است مجلس ایران اجازه ادامه مذاکرات و ارسال اورانیوم به کشور ثالث را ندهد."

ایران اخیرا اعلام کرده است که به توانایی تولید میله و صفحه سوخت مورد استفاده در رآکتورهای تحقیقاتی خود دست یافته است.

تلاش ایران برای غنی سازی اورانیوم تا مرز ۲۰ درصد و تبدیل آن به میله و صفحه سوخت پس از آن آغاز شد که تلاش ها برای مبادله ذخیره اورانیوم ۳.۵ درصد ایران با سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران به شکست انجامید.

اشاره امروز آقای سلطانیه به نشست بعدی اتمی ایران با کشورهای گروه ۱+۵ بوده است که اواخر ژانویه در استانبول ترکیه برگزار خواهد شد.

هدف از اجلاس استانبول، بررسی راه هایی برای شکست بن بست مذاکرات اتمی ایران عنوان شده است.

علی اصغر سلطانیه در گفت و گو با رسانه های فرانسوی در پاریس، سازش در مورد مسئله اتمی ایران را "مخالف قانون اساسی" و انجام این کار را مترادف با "از بین رفتن مرزهای علم و دانش مردم و دولت ایران اسلامی" دانست.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایرانیان اشاره کرد، کاری که به گفته او تنها "در راستای رفع نیازها پزشکی و درمانی کشور انجام شده است."

آقای سلطانیه، قدرت ایران غیر هسته ای را "برابر با پنج کشور هسته ای جهان" دانست و از اعلام آمادگی ایران برای گفت و گو با آن ها در زمینه تمامی مسائل منطقه ای و جهانی بدون هیچ پیش شرطی خبر داد.

گفت و گو های دو روزه ایران و شش قدرت جهانی بیش از یکماه پیش در حالی در ژنو به پایان رسید که تنها توافق دو طرف ادامه گفت و گوها بود.

در آن زمان کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی،که ریاست هیات مذاکره کننده گروه ۵+۱ را بر عهده داشت از توافق دو طرف برای ادامه مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران در استانبول خبر داده بود.

گروه ۱+۵ که متشکل از کشورهای آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان است، هدایت تلاش های بین المللی برای وادار کردن ایران به کنار گذاشتن بخشی از برنامه های هسته ای خود، به خصوص غنی سازی اورانیوم را بر عهده دارد.

شورای امنیت از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیم را متوقف کند، اما این کشور می گوید غنی سازی را حق قانونی خود می داند و هرگز از آن دست نخواهد کشید.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود از امکان وجود فعالیت های هسته ای نظامی سری در ایران ابراز نگرانی کرده و خواهان تعامل "جدی" جمهوری اسلامی برای پاسخ دادن به سوالات آژانس شده است.

دعوت برای بازدید از مراکز اتمی ایران

چند روز پیش از این برخی خبرگزاری های غربی اعلام کردند که، ایران طی نامه ای سفرای روسیه، چین، اتحادیه اروپا و چند کشور عرب و در حال توسعه را به بازدید از مراکز اتمی ایران دعوت کرده است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس در این نامه روزهای ۱۵ و ۱۶ ژانویه را برای این بازدید که به گفته او شامل ملاقات با "مقام های بسیار عالیرتبه" نیز می شود پیشنهاد کرده است.

برخی تحلیلگران می گویند که ایران امیدوار است با آوردن سفرای خارجی به تاسیسات اتمی خود نگرانی های بین المللی را کاهش دهد و بین کشورهای غربی و کشورهای در حال توسعه در این زمینه شکاف بیشتری ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نامه چهار پاراگرافی ایران مورخ ۲۷ دسامبر حاوی جزئیاتی درباره اینکه چه سایت هایی می توانند مورد بازدید قرار گیرند نیست.

گفته می شود آمریکا جز مدعوین نیست.