گزارش انتقادآمیز پرس تی وی از نحوه پوشش خبری پرونده آشتیانی

سکینه محمدی آشتیانی
Image caption خانم آشتیانی موضوع چند برنامه تلویزیونی دولت ایران بوده است که عمده آنها به "اعترافات" او اختصاص داشته

تلویزیون انگلیسی زبان ماهواره ای دولت ایران، پرس تی وی، سه شنبه شب برنامه تازه ای درباره پرونده سکینه محمدی آشتیانی که در ایران به سنگسار محکوم شده پخش کرده است که در آن به انتقاد از پوشش خبری این پرونده توسط رسانه های غربی می پردازد.

پرس تی وی در این برنامه در مصاحبه با چند تحلیلگر از جمله حسن عابدینی، مدیر کل اخبار شبکه العالم - شبکه عرب زبان ماهواره ای دولت ایران - مواضع جمهوری اسلامی را در ارتباط با این پرونده و انتقادهای غرب از وضع حقوق بشر ایران منعکس می کند.

آقای عابدینی با انعکاس دیدگاه های دولت ایران انتقادها از پرونده خانم آشتیانی را مردود دانست و گفت که حقوق بشر باید براساس سنت های بومی هر کشور تعریف شود.

کارشناسانی که پرس تی وی در این برنامه با آنها مصاحبه کرده است همچنین در مذمت و پیامدهای منفی روابط نامشروع برای اجتماع سخن می گویند.

پرس تی وی در این برنامه "اعترافات" تلویزیونی خانم آشتیانی را زیر سوال نمی برد و فرض را بر صحت آنها می گذارد.

در این گزارش بخش هایی از سخنان خانم آشتیانی و پسرش سجاد قادرزاده در دیدار روز اول ژانویه 2011 با خبرنگاران چند شبکه خبری داخلی و خارجی پخش شد.

آن دیدار در مهمانخانه ای در تبریز توسط دولت ایران ترتیب داده شده بود. خانم آشتیانی در تبریز زندانی است.

در این جلسه سجاد قادرزاده - که پس از تلاش برای نجات مادرش برای مدتی زندانی شد - از قوه قضاییه خواست که حکم سنگسار مادرش را مورد تجدید نظر قرار دهد.

در گزارش پرس تی وی آمده است که قوه قضاییه ایران می گوید که پرونده خانم آشتیانی هنوز نهایی نشده و به نقل از یک مقام قضایی آذربایجان شرقی می گوید که در این پرونده "هر احتمالی ممکن است".

پرس تی وی در این گزارش می گوید "ابعاد دیگری در این پرونده پیچیده" وجود دارد که کمتر به آن توجه شده است.

گزارشگر می گوید: "پرونده سکینه نه فقط درباره زنا یا فقط درباره قتل، بلکه درباره زنایی بود که به قتل منجر شد."

دولت ایران تاکنون چند پرونده علیه خانم آشتیانی تشکیل داده است.

او ابتدا در سال 2006 به اتهام رابطه "نامشروع" با دو مرد پس از فوت شوهرش - ابراهیم قادرزاده - به شلاق محکوم شد اما چند ماه بعد در جریان محاکمه مردی که به قتل شوهر او متهم بود بار دیگر اتهام "زنای محصنه" علیه او مطرح شد.

همین اتهام بود که به صدور حکم سنگسار برای او منجر شد. دیوان عالی ایران حکم سنگسار را در روز 27 مه 2007 تایید کرد.

گروه دیده بان حقوق بشر که پرونده او را دنبال کرده است می گوید که خانم آشتیانی گفته است که اقرارهایش نزد بازجویان در زمینه زنا تحت تهدید بوده و آن را پس گرفته است.

پرونده خانم آشتیانی از تابستان گذشته با اعتراض مقام های ارشد چند کشور اروپایی به حکم سنگسار ابعاد بین المللی یافت و پس از آن بود که ایران به طور غیررسمی از معلق شدن حکم سنگسار سخن گفت.

مقام های ایرانی در ماه ژوئیه گذشته از طریق سفارت این کشور در لندن به رسانه های غربی اطلاع دادند که حکم سنگسار خانم آشتیانی معلق شده است.

رسانه های وابسته به دولت ایران در این فاصله سه بار در برنامه هایی اقدام به پخش "اعترافات" خانم آشتیانی کرده اند که او در آنها از جمله اتهام مشارکت در قتل شوهر را می پذیرد.

در این برنامه های تلویزیونی خانم آشتیانی دو اتهام "زنای محصنه" و "مشارکت در قتل" شوهرش را پذیرفته است.

در آخرین برنامه ای که "پرس تی وی" پیش از این پخش کرده بود، خانم آشتیانی به بازسازی صحنه قتل شوهرش در منزل خود پرداخت.

دولت ایران در این برنامه ها همچنین به وکلای خانم آشتیانی و کمپین بین المللی برای نجات جان او حمله کرده است.

علاوه بر خانم آشتیانی، پسرش سجاد قادرزاده، هوتن کیان که برای مدتی وکیل خانم آشتیانی بود و دو مرد آلمانی که در سفر به ایران به تحقیق درباره پرونده او پرداخته بودند در این برنامه های "اعتراف" ظاهر شده اند و مواضع دولت ایران در ارتباط با پرونده را تایید کرده اند.

دولت ایران در این برنامه ها به خصوص دو نفر را هدف گرفته است: محمد مصطفایی که زمانی وکالت خانم آشتیانی را به عهده داشت، و مینا احدی، عضو کمیته بین المللی سنگسار که ساکن آلمان است.

آقای مصطفایی که به نروژ پناهنده شده همچون بسیاری از گروه های حقوق بشر می گوید که اعترافاتی که از خانم آشتیانی پخش می شود بی ارزش است.

جمهوری اسلامی ایران می گوید که پررنگ کردن پرونده خانم آشتیانی و تلاش برای دفاع از حقوق بشر به ابزاری برای وارد کردن فشار بر ایران تبدیل شده است.

مطالب مرتبط