به روز شده:  01:14 گرينويچ - چهارشنبه 12 ژانويه 2011 - 22 دی 1389

ایران پس از انتخابات

خاتمی: کسانی که مردم را قبول ندارند حق ندارند از زبان آنها صحبت کنند

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محمد خاتمی که در پی اظهارات اخیرش درباره شرایط اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات هدف حمله تند دبیر شورای نگهبان گرفته است، می گوید که محدودیت های اعمال شده بر اصلاح طلبان برای این است که جریانی در حکومت مردم را "قبول ندارد."

اظهارات تازه آقای خاتمی، رئیس جمهور سابق ایران، پاسخی به حمله اخیر احمد جنتی به او تعبیر خواهد شد که در اشاره ای تلویحی به اصلاح طلبان گفته بود آنها باید "برای همیشه کنار بروند."

به گزارش وبسایت "کلمه" که به میرحسین موسوی نزدیک است آقای خاتمی به مناسبت 19 دی در جمع گروهی از استادان دانشگاه ها و اعضای جامعه پزشکی صحبت می کرد.

او بدون نام بردن از هیچ گروه و شخص خاصی به تندی از جریانی که گفت می خواهد "همه امکانات را در کشور به دست بگیرد" انتقاد کرد.

محمد خاتمی

آقای خاتمی بار دیگر به انتقاد از "جریانی" در حکومت پرداخت

او گفت این جریان "دروغ می گوید، تهمت می زند، تحریف می کند."

با این حال او در سخنان خود بارها در مقابل این اتهام جناح حاکم که اصلاح طلبان به دنبال قدرت طلبی هستند از اصطلاح طلبان دفاع کرد.

او ظاهرا در واکنش به سخنان آقای جنتی گفت: "اینکه این روزها گفته می شود مردم چه کسی را بخواهند و چه کسی را نخواهند باید گفت که کسانی که مردم را قبول ندارند حق ندارند درباره مردم و از زبان مردم صحبت کنند."

او افزود: "اگر فضا آزاد باشد و محدودیت ها رفع شود حرف و گرایش مردم معلوم می شود؛ اصلا این محدودیت ها خود نشانه این است که مردم را قبول ندارند."

محمد خاتمی همچنین گفت: "آنها چه کاره اند که بگویند مردم کی را می خواهند و کی را نمی خواهند! آن هم کسانی که ولو با حسن نیت بیشترین مقابله را با حق مردم کرده اند و محدودیت ها را ایجاد کرده اند و می کنند."

آقای خاتمی روز پنجم دی ماه در جمع نمایندگان اصلاح طلب مجلس گفته بود که آنها برای حضور در انتخابات پارلمانی آینده، خواستار "آزادی زندانیان سیاسی، پایبندی همگان به قانون اساسی و فراهم شدن امکان برگزاری انتخابات سالم و آزاد" هستند.

اما احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران شرایط محمد خاتمی رئیس جمهور سابق برای حضور اصلاح طلبان در مجلس را "وقاحت" توصیف کرد و گفت که این افراد "برای همیشه باید کنار بروند."

آقای جنتی در نماز جمعه تهران بدون نام بردن از آقای خاتمی گفت که آنها "می گویند اگر ما بخواهیم وارد شویم، شرایطی دارد. واقعا باید گفت که وقاحت حد و مرزی ندارد. مردم شما را قبول ندارند. چه کسی به شما رای می دهد؟"

آقای خاتمی در تازه ترین سخنانش بار دیگر بر لزوم حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش از طریق برگزاری انتخابات آزاد که به گفته او از "دستاوردهای مهم انقلاب" بود تاکید کرد.

او بار دیگر خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد و گفت: "اینها برای برون رفت از بحران و به نفع نظام و مردم و کشور گفته می شود، و الا کی دنبال این است که قدرت را به دست بگیرد؟".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.