هند هیاتی را برای حل اختلاف بانکی به ایران اعزام می کند

کوره آجرپزی در هند
Image caption هند برای ادامه رشد اقتصادی به واردات نفت از منابع مطمئن نیاز دارد

یک هیات هندی برای حل اختلاف بانکی آن کشور و ایران به زودی به تهران سفر می کند.

روز چهارشنبه، 22 دیماه (12 ژانویه)، خبرگزاری فارس به نقل از مهدی نبی زاده، سفیر جمهوری اسلامی در هند، گزارش کرد که هیاتی از مقامات هندی برای گفتگو با مسئولان ایرانی در زمینه نحوه پرداخت های مربوط به مبادلات نفتی دو کشور روز جمعه وارد تهران خواهد شد.

آقای نبی زاده گفته است که نمایندگانی از سوی وزارتخانه های امور خارجه و نفت و بانک مرکزی و بانک دولتی هند - بزرگترین بانک تجاری متعلق به دولت آن کشور - در این هیات دوازده نفره عضویت دارند و ریاست آن برعهده معاون وزیر دارایی هند در امور خدمات مالی است.

قرار است اعضای هیات هندی روز شنبه هفته آینده با مقامات بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی ایران در مورد یافتن راهی جهت پرداخت های نفتی هند به ایران مذاکره کنند.

هفته گذشته نیرویاما رائو، وزیر امور خارجه هند، ابراز امیدواری کرد که اختلاف آن کشور با ایران بر سر چگونگی پرداخت بهای نفت وارداتی از ایران حداکثر تا اوایل ماه فوریه حل و فصل شود.

اواخر ماه دسامبر سال گذشته، بانک مرکزی هند اعلام کرد که تمامی پرداخت های مربوط به مبادلات تجاری با ایران بیرون از اتحادیه پایاپای آسیا تسویه خواهد شد.

این اتحادیه یک نظام تسویه پرداخت های منطقه ای با عضویت ایران، هند، بنگلادش، مالدیو، پاکستان، بوتان، نپال و سریلانکا است که در دهه 1970 به ابتکار سازمان ملل تشکیل شد.

Image caption تصمیم بانک مرکزی هند چند هفته پس از دیدار رئیس جمهوری آمریکا از هند اعلام شد

کشورهای عضو امکان آن را دارند تا پرداخت های مربوط به مبادلات تجاری با یکدیگر را در چارچوب همین اتحادیه و بدون توسل به شبکه های بانکی اروپایی و آمریکایی تسویه کنند.

ظاهرا تصمیم بانک مرکزی هند، که چند هفته پس از دیدار رسمی رئیس جمهوری آمریکا از این کشور اتخاذ شد، ناشی از ابراز نگرانی ایالات متحده در این زمینه بوده است که ممکن است دولت ایران از امکانات این اتحادیه برای تامین منابع مالی مورد نیاز برنامه های هسته ای خود بهره برداری کند.

پرداخت های اتحادیه پایاپای آسیا به دلار آمریکا و یورو صورت می گیرد و به دلیل عدم مداخله بانک های عمده غربی در امر تسویه حساب بین کشورهای عضو، دولت ها و نهادهای نظارتی غربی امکان پیگیری روندهای پرداخت را ندارند.

دولت هند پیشنهاد کرده است که پرداخت های نفتی هند به ایران با استفاده از ین ژاپن، درهم امارات و یورو انجام شود هر چند استفاده از یورو مستلزم صدور مدارکی است که نشان دهد این پرداخت ها صرفا برای واردات نفت بوده است.

ایران تامین کننده حدود 12 درصد از نفت وارداتی هند است و پس از عربستان سعودی، دومین تامین کننده نفت خام این کشور محسوب می شود.

اقتصاد هند از رشد مناسبی برخوردار بوده و این کشور مایل است برای ادامه این رشد، از منبع خرید نفت خود اطمینان داشته باشد.

دولت ایران نیز، که با مشکلات ناشی از تحریم های بین المللی از جمله افزایش هزینه واردات مواجه است، مایل نیست بازار نفتی هند را از دست بدهد.

مطالب مرتبط