توضیح هاشمی رفسنجانی در مورد اختلاف نظر با رهبر ایران

اکبر هاشمی رفسنجانی در کنار محمود احمدی نژاد و رهبر ایران
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی در حال حاضر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس مجلس خبرگان رهبری است

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می گوید که دیدگاه او با آیت الله علی خامنه ای در "کلیات تفاوتی" ندارد و در اجرا نیز خود را "ملزم به تبعیت از دستورات" رهبر ایران می داند.

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از روحانیون و استادان دانشگاههای ایران گفت: "اصل ولایت فقیه در جمهوری اسلامی ایران عاملی وحدت بخش است و حمله به این جایگاه و همچنین دفاعیاتی که مبنای آن دین اسلام و عقل و منطق نیست، هر دو با یک هدف صورت می‌پذیرد."

آقای هاشمی رفسنجانی که ریاست مجلس خبرگان رهبری ایران را نیز بر عهده دارد، همچنین گفت: "دیدگاه اینجانب با رهبری در کلیات تفاوتی ندارد و طبیعی است که در اجرا میان افراد اختلاف دیدگاه وجود دارد و در همین زمینه نیز خود را ملزم به تبعیت از دستورات ایشان می دانم."

وبسایت آقای هاشمی رفسنجانی امروز (چهارشنبه ۲۲ دی - ۱۲ ژانویه) با انتشار بخشی از سخنان او نوشت: "بسیاری از تغذیه کنندگان جریانات منحرف امروزی در دوران مبارزه حاضر به هزینه نبودند، ولی اکنون فرصت را برای تحقق اهدافشان مناسب تشخیص داده‌اند."

او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفته است که "زینتی عنوان شدن رای مردم در شرایط کنونی سوال برانگیز است."

آقای هاشمی رفسنجانی چند روز پیش نیز در یادداشتی نسبت به شدت گرفتن "توهین و تهمت" به روحانیون و مراجع تقلید، از سوی کسانی که آنها را "مارهای افسرده" می خواند، هشدار داده بود.

آقای هاشمی رفسنجانی طی یک سال و نیم اخیر از سوی برخی از چهره های مورد حمایت دولت ایران، مورد انتقادهای شدید قرار گرفته است. برخی از اقدامات او از جمله مضمون آخرین خطبه نماز جمعه ای که به امامت او برگزار شد، مورد انتقاد کم سابقه ای قرار گرفت.

در مواردی هم معترضان به نتایج انتخابات خرداد ۸۸ از آقای هاشمی رفسنجانی درخواست کرده اند که با "شفاف" کردن مواضع خود به حمایت "آشکار" از مخالفان دولت ایران بپردازد.

مطالب مرتبط