نماینده تهران: نمی‌شود به بهانه 'مسائل حساس' بر دولت نظارت نکنیم

احمدی نژاد - مجلس
Image caption دبیر شورای نگهبان از نمایندگان مجلس انتقاد کرده که با احضار پیاپی وزرا، مانع از انجام وظیفه دولت می شوند

رضا اکرمی، نماینده اصولگرای تهران و عضو جامعه روحانیت مبارز گفت که در ایران "هر روز مسائل حساس" وجود دارد و نمی شود به بهانه حساسیت شرایط، نمایندگان را از نظارت بر دولت باز داشت.

به نوشته خبرآنلاین، آقای اکرمی این سخنان را امروز ۲۲ دی (12 ژانویه) در پاسخ به احمد جنتی دبیر شورای نگهبان بیان کرده است که در خطبه های نماز جمعه اخیر تهران، از نمایندگان مجلس به خاطر احضار پی در پی وزرا به مجلس در هنگام اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها انتقاد کرده بود.

در روزهای گذشته، احمد توکلی و علی مطهری، دیگر نمایندگان اصولگرای تهران نیز، با متهم کردن دولت محمود احمدی نژاد به تخلف از قانون، به پاسخگویی به دبیر شورای نگهبان پرداخته بودند.

'کسی از آقایان سوال نمی کند این حرف ها چیست؟'

رضا اکرمی در بخشی از سخنان امروز خود، با خلاف قانون دانستن تعدادی از کارهای دولت آقای احمدی نژاد پرسید: "چطور به بهانه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، برکناری وزیر امورخارجه را که بر خلاف عقل، عرف، شرع و اخلاق بود نادیده بگیریم؟"

این عضو جامعه روحانیت مبارز، با اشاره به انتقاد چندی پیش احمد جنتی به استاندار شیراز در خطبه های نماز جمعه تهران، اظهار داشت: "یک مرتبه سر یک استاندار صفر کیلومتر، گیر می دهند که چرا این کارها را می کند، اما بعد به مجلس می گویند که چرا نظارت می کند؟ مگر همین استاندار ضعیف را وزیر کشور منصوب نکرده است؟ چرا مجلس نباید از وزیر به دلیل این کارش سوال کند؟"

آقای اکرمی افزود: "این آقایان یا کم لطفی می کنند یا اینکه اطلاعات درست در دستشان نیست. شاید هم اطلاعات نیمه تمام و غلط به ایشان داده می شود؛ یا کسی از آنها سوال نمی کند که این حرف ها چیست که می زنید."

نماینده تهران در پاسخ به این سوال که چه کسی باید از ائمه جمعه درباره اظهاراتشان سوال کند، گفت: "ما از وزرا سوال می کنیم اینها را می گویند؛ از امام جمعه ها هم بخواهیم سوال کنیم، چه عرض کنم."

'تعلق خاطر به اشخاص، شما را از جاده حق خارج نکند'

در واکنشی جداگانه به اظهارات آقای جنتی، دیروز علی مطهری، دیگر نماینده تهران، دلیل زیاد شدن احضار وزرا به مجلس را افزایش "تخلف از قانون" دانست.

آقای مطهری پرسید که اگر یک دولتِ دارای "مشی سیاسی مخالف" و به عنوان نمونه یک دولت اصلاح طلب بر سر کار بود، باز هم دبیر شورای نگهبان به همین شیوه دولت را "تعظیم می کرد"؟ این نماینده تهران با اشاره به خودداری رئیس جمهوری از اجرای مصوبه مجلس در مورد کمک مالی به متروی تهران، به آیت الله جنتی گفت: "تعلق خاطر حضرت عالی به برخی اشخاص نباید شما را از جاده حق و انصاف خارج کند. اگر جناب عالی به عدم اجرای قانون مترو توسط دولت اعتراض نمی‌کنید، دست کم مجلس را نیز تضعیف و تحقیر نفرمایید."

پیش از آن، احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی نیز در پاسخ به انتقادات آقای جنتی گفته بود که اگر دولت انتظار دارد که وزرایش کمتر به مجلس کشیده شوند، باید "منضبط تر" عمل کند.

آقای توکلی افزوده بود که تخلف در قوه مجریه زیاد است و وقتی تخلف از قانون و وظایف قانونی زیاد شد، "به طور طبیعی سوال هم زیاد می‌شود".

مطالب مرتبط