به روز شده:  19:52 گرينويچ - پنج شنبه 13 ژانويه 2011 - 23 دی 1389

مجلس ایران

تلاش برای استیضاح وزیر راه ایران به دلیل سقوط هواپیما در ارومیه

تصویری از بقایای هواپیمای سانحه دیده در ارومیه

نمایندگان مجلس ایران در تلاشند که وزیر راه این کشور را برای ادای توضیح در مورد سانحه سقوط هواپیما در ارومیه، به مجلس فراخوانند.

محسن نریمان، نماینده مجلس ایران، امروز (پنجشنبه ۲۳ دی - ۱۳ ژانویه) گفت: "نباید شرایط بد جوی را دلیل سقوط پرواز تهران - ارومیه اعلام کرد."

آقای نریمان که عضو کمیسیون عمران مجلس ایران است، همچنین در مورد احضار وزیر راه به مجلس گفت: "به دنبال بروز این حادثه، از سوی کمیسیون عمران مجلس، وزیر راه و ترابری و مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران‌ایر روز یکشنبه آینده به مجلس فراخوانده می شوند تا درباره پاره ای از موضوعات از جمله عمر هواپیما و سابقه فعالیت خلبان پاسخ دهند."

یکشنبه گذشته (۱۹ دی) حدود ساعت نوزده و چهل و پنج دقیقه به وقت تهران، یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از نوع بوئینگ ۷۲۷ در پانزده کیلومتری شهر ارومیه سقوط کرد و ۷۸ سرنشین آن کشته و ۲۷ نفر نیز زخمی شدند.

حوادث هوایی ایران در یک دهه گذشته

 • ژوئیه ۲۰۰۹

  انحراف هواپیمای ایلیوشین در فرودگاه مشهد و برخورد با دیوار - ۱۶ کشته
 • ژوئیه ۲۰۰۹

  سقوط هواپیمای توپولوف در نزدیکی قزوین - ۱۶۸ کشته
 • اوت ۲۰۰۸

  سقوط هواپیمای بوئینگ در بیشکک (قرقیزستان) -۷۰ کشته
 • نوامبر ۲۰۰۶

  سقوط هواپیمای آنتونوف متعلق به سپاه پاسداران در فرودگاه مهرآباد - ۳۸ کشته
 • سپتامبر ۲۰۰۶

  انحراف و آتش گرفتن هواپیمای توپولوف هنگام فرود در فرودگاه مشهد - ۲۹ کشته
 • ژانویه ۲۰۰۶

  سقوط هواپیمای فالکن در نزدیکی ارومیه - ۱۱ کشته از جمله چند فرمانده ارشد سپاه
 • دسامبر ۲۰۰۵

  سقوط هواپیمای نظامی سی ۱۳۰ حامل خبرنگاران در تهران - ۱۱۰ کشته
 • فوریه ۲۰۰۴

  سقوط هواپیمای کیش ایر در شارجه – ۴۵ کشته
 • فوریه ۲۰۰۳

  سقوط هواپیمای نظامی ترابری در جنوب ایران - ۲۷۶ کشته
 • دسامبر ۲۰۰۲

  سقوط هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ در مرکز ایران – ۴۶ کشته
 • مه ۲۰۰۱

  سقوط هواپیمای یاک در نزدیکی ساری - ۲۹ کشته از جمله وزیر راه دولت محمد خاتمی

'شرایط نامساعد جوی' را همیشه مقصر ندانیم

با وجود آغاز بررسی محتویات جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده در ارومیه، علت وقوع این سانحه هنوز به درستی روشن نیست.

در حالی که مسئولان وزارت راه و شرکت هواپیمایی کشوری ایران، نامساعد بودن شرایط جوی را علت سقوط این هواپیما اعلام کرده اند، برخی از نمایندگان مجلس و کارشناسان می گویند که فرسوده بودن هواپیما و سابقه نقص فنی در این بوینگ ۷۲۷ شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، از دلایل سقوط آن بوده است.

در صورتی که سانحه هوایی ارومیه سهل انگاری از سوی وزارت راه باشد، مجلس استیضاح وزیر راه پیگیری می کند

شاپور پولادی، نماینده مجلس ایران

آقای نریمان با اشاره به سابقه شرکت هواپیمایی ایران‌ایر گفت: "با اطلاعاتی که از بازماندگان این حادثه به دست آمده، مشخص شد خلبان هواپیما هنگام فرود، قادر به نشستن روی زمین نشد و مجددا به اوج پرواز کرده که احتمالا این امر به دلیل نقص فنی موتورهای هواپیما بوده است."

شاپور پولادی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران مجلس ایران هم گفت: "در صورتی که سانحه هوایی ارومیه سهل انگاری از سوی وزارت راه باشد، مجلس استیضاح وزیر راه پیگیری می کند."

با این حال، آقای پولادی تاکید کرد که استیضاح وزیر راه تا زمان نتایج بررسی جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده، قابل طرح نخواهد بود.

وزارت راه ایران: عکس آقای وزیر کوچک و حزن آلود بود

همزمان با انتشار اخبار مربوط به احتمال فراخواندن حمید بهبهانی، وزیر راه و ترابری ایران به مجلس، وزارت راه ایران با ارسال جوابیه ای به یکی از وبسایت های خبری این کشور، در مورد نصب بنرهای تسلیت به همراه عکس آقای بهبهانی، توضیح داد.

وبسایت خبری عصرایران روز سه شنبه گذشته، در خبری تحت عنوان "خشم مردم ارومیه از بنرهای تبلیغی بهبهانی در تشییع جنازه قربانیان بوئینگ" از اعتراض حاضران در مراسم تشییع کشته شدگان سانحه هوایی ارومیه نسبت به نصب پارچه های تسلیت با تصویر وزیر راه در کنار آنها، خبر داده بود.

اما در جوابیه منتشر شده وزارت راه و ترابری، این اقدام "منطبق با فرهنگ ناحیه" خوانده شده و "درج عکسی کوچک و حزن آلود از صاحب پیام (وزیر راه) مطابق اصول فرهنگی منطقه" عنوان شده است.

در این جوابیه که امروز (پنجشنبه ۲۳ دی) منتشر شده است، وزارت راه ادعای "خشمگین شدن مردم ارومیه" به خاطر نصب این تصاویر را "کذب" خوانده و از استقبال "مردم و مسئولین" استان آذربایجان غربی از "احساس همدردی" وزیر راه خبر داده است.

ایران در طول سال های اخیر تلاش های زیادی برای نوسازی ناوگان هوایی خود انجام داده اما عمده این تلاش ها بی ثمر بوده و این کشور نتوانسته در خرید هواپیما از بند تحریم های آمریکا بگریزد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.