واکنش چین و روسیه به دعوت اتمی ایران

هونگ لی و سرگئی لاوروف
Image caption چین و روسیه تلویحا گفته‌اند که در بازدید از مراکز اتمی ایران شرکت نخواهند کرد

چین دعوت از نماینده کشورش برای بازدید از مراکز هسته ای ایران را عملا رد کرده و روسیه گفته است که بازدید سفرای بعضی از کشورهای عضو آژانس از این مراکز نباید جایگزین دیدار مرتب بازرسان شود.

هونگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز پنجشنبه ۲۳ دی (۱۳ ژانویه) گفت که نماینده چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال حاضر در چین به سر می برد و به همین دلیل شرکت در برنامه بازدید از مراکز اتمی ایران برای او "دشوار" خواهد بود.

ایران از نمایندگان تعدادی از کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی دعوت کرده است که در روزهای یکشنبه و دوشنبه آینده از تأسیسات هسته ای نطنز و اراک بازدید و با مقامات ایرانی ملاقات کنند.

گفته می شود که نماینده آمریکا در میان دعوت شدگان نیست. اتحادیه اروپا هم پیش تر دعوت ایران را رد کرده و گفته بود که بازدید از تأسیسات اتمی، کار بازرسان آژانس است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی به خبرگزاری فارس گفته است که نمایندگان سه کشور عضو جنبش عدم تعهد، تعدادی از کشورهای گروه ۷۷، نماینده اتحادیه عرب در سازمان های بین المللی، و نمایندگان ونزوئلا و سوریه برای شرکت در این بازدید اعلام آمادگی کرده اند.

به این ترتیب نام روسیه هم در میان کشورهایی که دعوت ایران را پذیرفته اند، دیده نمی شود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز دعوت ایران را "شایسته توجه" خواند و گفت: "به عقیده ما هر نشانه ای که از بازتر برخورد کردن ایران و همکاری این کشور با جامعه بین المللی حکایت کند باید مورد استقبال قرار گیرد... مایلم دو نکته را متذکر شوم. اول اینکه چنین بازدیدی نباید به عنوان جایگزینی برای بازرسی آژانس تلقی شود و دوم اینکه چنین بازدیدی و کشورهایی که در آن شرکت می کنند نباید به عنوان جایگزینی برای مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ دیده شود".

ایران و گروه کشورهای ۱+۵، شامل پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان، قرار است در چند روز آینده در شهر استانبول در ترکیه دور تازه ای از مذاکرات را آغاز کنند.

گروه کشورهای ۱+۵ تلاش می کنند که ایران را به تبعیت از قطعنامه های سازمان ملل متحد ترغیب کنند.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن را متوقف کند.

مطالب مرتبط