شیرین عبادی خواهان پیگیری پرونده نسرین ستوده از طرف کمیسر عالی حقوق بشر شد

شیرین عبادی
Image caption شیرین عبادی می گوید ناوی پیلای طبق وظایف قانونی خود باید پرونده نسرین ستوده را پی گیری کند

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل با نوشتن نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان پیگیری پرونده نسرین ستوده شد.

خانم عبادی در این نامه نوشته است: "در روزهائی که نمایندگان شما با آقای محمد جواد لاریجانی درباره وضعیت حقوق بشر ایران مذاکره می کردند، یکی از سرشناسترین مدافعین حقوق بشر ایران در سلول انفرادی و محروم از کلیه حقوق قانونی خود بود."

شیرین عبادی خطاب به خانم پیلای نوشته است:" نتیجه مذاکرات با مقامات دولت ایران بر سر اجرای حقوق بشر، منجر به صدور حکم سنگینی برای خانم ستوده شد و حتی ماموران دولتی آقای رضا خندان، همسر وی و خانم نسرین غنوی وکیل وی را به عنوان متهم به دادسرای انقلاب احضار کردند."

خانم عبادی در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره علت ارسال این نامه گفت: "پس از آن که من و عده ای از فعالا حقوق زنان در برابر مقر سازمان ملل در ژنو تحصن کردیم، از طرف خانم پیلای، نامه ای به من داه شد که در آن خواهان پایان تحصن شدند و قول دادند که این مسئله را شخصا پی گیری می کنند."

به گفته خانم عبادی، پس از صدور حکم محکومیت نسرین ستوده، خانم پیلای طبق وظایف قانونی خود باید پرونده خانم ستوده را پی گیری کند و از دولت ایران خواهان پاسخگوئی باشد.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر روز یکشنبه (۱۹ دی) به اتهام اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه جمهوری اسلامی و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به ۱۱ سال حبس تعزیری، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

رضا خندان، شوهر خانم ستوده که خود نیز به دادگاه احضار شده پس از اعلام حکم در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفته بود که اتهام های همسرش اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر بوده است.

او رای دادگاه را "سقف مجازاتی که برای این اتهام ها تعیین شده" اعلام کرد و گفت که "بازجوها بارها گفته بودند که اجازه نمی دهند حکم زندان همسرم کمتر از ده سال باشد.".

شپرین عبادی در نامه خود به خانم پیلای، با اشاره به پیشنهاد بازجویان به خانم ستوده مبنی بر اعتراف تلویزیونی و درخواست عفو نوشته است: "وقتی خانم ستوده تن به چنین کاری نمی دهد، او را در سلول انفرادی و محروم از کلیه حقوق قانونی خود نگه داشتند و برخلاف قانون تاکنون حتی یک بار هم نتوانسته است با فرزندان سه ساله و ۱۱ ساله خود ملاقات کند."

خانم عبادی واکنش خانم ستوده به این وضعیت را سه بار اعتصاب غذا عنوان کرده که "تا حد مرگ" پیشرفته است و ماموران امنیتی و قضائی ایران هم "با خشم پرونده جدیدی برای وی تشکیل می دهند که اتهام آن عدم رعایت حجاب رسمی" در سخنرانی در در ایتالیا است.

این برنده جایزه صلح نوبل در پایان نامه خود آزادی نسرین ستوده را تنها در صورت برگزاری یک دادرسی عادلانه امکان پذیر دانسته است که دستیابی به این حق مسلم، منوط به همکاریهای بین المللی است.

محکومیت سنگین نسرین ستوده، تاکنون واکنش های زیادی از جمله اعتراض سازمان عفو بین الملل را به دنبال داشته است.

دولت آمریکا هم با ناعادلانه و سنگین توصیف کردن مجازات حبس و ممنوعیت فعالیت حرفه ای برای او، خواهان آزادی فوری وی شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا دوشنبه (۲۰ دی) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: "ایالات متحده حکم ناعادلانه و سنگین در ایران علیه فعال حقوق بشر و وکیل برجسته، نسرین ستوده، را قویا محکوم می کند و خواهان آزادی فوری اوست."

خانم ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی در بازداشت است..

این وکیل دادگستری، وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله وکالت شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، خانواده احمد نجاتی کارگر، از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران را که در سال ۸۸ اعدام شد، بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط