اشتون: در استانبول درباره برنامه اتمی ایران مذاکره می کنیم

اشتون
Image caption کاترین اشتون می گوید دو طرف مذاکرات هسته ای رویکردی سازنده دارند

کاترین اشتون، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید اعضای گروه ۱+۵ در دیدار آتی خود با ایران درباره برنامه اتمی این کشور گفت و گو خواهند کرد.

خانم اشتون پس از دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه در استانبول گفت: "به وضوح می گویم که ما عازم (استانبول) هستیم تا درباره موضوع هسته ای مذاکره کنیم و این کاری است که خواهیم کرد."

او افزود: "هدف از این دیدار جستجو برای یافتن راه های عملی و معتبر برای حرکت به جلو است."

مذاکره کنندگان هسته ای ایران و گروه ۱+۵ روزهای ۲۱ و ۲۲ ژانویه در استانبول دیدار می کنند.

علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امورخارجه ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با روزنامه ایران گفته بود که اگر طرف مقابل بخواهد درباره پرونده هسته ای صحبت کند، کشورش مذاکرات را به رسمیت نخواهد شناخت.

خانم اشتون که نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور روابط خارجی و سیاستگذاری امنیتی است، به استانبول سفر کرده تا مقدمات مذاکرات را فراهم کند.

او با اشاره به مذاکرات انجام شده در ژنو گفت: "برگزاری دور جدید گفت و گوها پس از دیدار دو ماه پیش در ژنو بیانگر این نکته است که هر دو طرف رویکرد سازنده ای دارند."

همزمان، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم از ایران خواسته است به ابهام های موجود درباره برنامه اتمی این کشور پاسخ دهد.

آقای لاورف گفت نمایندگان دو طرف باید بپذیرند که مذاکرات استانبول دستورکاری جامع داشته باشد و به سوالاتی پاسخ دهد که ابهام های برنامه اتمی ایران را بزداید.

آقای لاورف همچنین ضمن هشدار نسبت به سخنان مقام های اسرائیلی درباره تهدید به کاربرد نیروی نظامی علیه ایران، آن را غیرسازنده دانست.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این هفته گفته بود که تحریم های بین المللی علیه ایران تنها زمانی موثر خواهد بود که با تهدید کاربرد جدی نیروی نظامی همراه شود.

مطالب مرتبط