چهارصد هزار سرفصل درسی دانشگاههای ایران بازنگری می‌شود

کتاب
Image caption طرح بازنگری سرفصل‌های دروس دانشگاهی در پی انتقاد سال گذشته آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاههای ایران شدت گرفت

سعید قدیمی، مدیرکل دفتر پشتیبانی و حمایت آموزش عالی وزارت علوم ایران، از بازنگری سرفصل دروس دانشگاهی در سطح گسترده خبر داد.

آقای قدیمی، روز جمعه ۲۴ دی (۱۴ ژانویه) با اشاره به برنامه های وزرات علوم برای بازنگری سرفصل های دروس علوم انسانی و هنر گفت: "چهارصد هزار سرفصل دروس دانشگاهی کشور بازنگری می شود."

او گفت هفتاد درصد از این بازنگری مربوط به علوم انسانی است و هم اکنون "وضعیت ۲۶۰ هزار سرفصل علوم انسانی از نظر تاریخ بازنگری" مشخص شده است.

به گفته آقای قدیمی، ۱۰۰ سرفصل دانشگاهی مربوط به رشته های هنری نیز مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

طرح بازنگری سرفصل های دروس دانشگاهی و به ویژه علوم انسانی، از تابستان سال ۱۳۸۸ و در پی انتقاد آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاههای ایران شدت گرفت.

آیت الله علی خامنه ای شهریور ماه سال گذشته، در جمع شماری از استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های ایران گفته بود که آموزش بسیاری از رشته های علوم انسانی در دانشگاه ها باعث بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود.

آقای خامنه ای تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در ایران در رشته های علوم انسانی را مایه نگرانی دانسته بود زیرا به گفته وی"توانایی مراکز علمی و دانشگاه ها در زمینه کار بومی و تحقیقات اسلامی در علوم انسانی و همچنین تعداد اساتید مبرز و معتقد به جهان بینی اسلامی رشته های علوم انسانی در حد این تعداد دانشجو نیست."

رهبر جمهوری اسلامی با ابراز نارضایتی از آموزش علوم انسانی گفته بود: "بسیاری از علوم انسانی مبتنی بر فلسفه هایی است که مبانی آنها مادی گری و بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی است و آموزش این علوم موجب بی اعتقادی به تعالیم الهی و اسلامی می شود و آموزش این علوم انسانی در دانشگاه ها منجر به ترویج شکاکیت و تردید در مبانی دینی و اعتقادی خواهد شد."

آیت الله خامنه ای از مراکز تصمیم گیری از جمله دولت، مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی خواسته بود به این موضوع رسیدگی کنند.

در پی سخنان آیت الله خامنه ای، شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پژوهشگاه علوم انسانی ماموریت داد تا خواسته های رهبر ایران پیگیری کند.

انتقاد از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاه های ایران، همچنین در متنی که پس از برگزاری چهارمین جلسه دادگاه بازداشت شدگان حوادث انتخاباتی ایران، به عنوان اظهارات سعید حجاریان، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی منتشر شد نیز آمده بود.

در این متن که اعلام شد توسط آقای حجاریان نوشته و در دادگاه توسط سعید شریعتی، عضو دیگر شورای مرکزی جبهه مشارکت خوانده شد، آمده بود: "متأسفانه در ایران با ضعف علوم انسانی، به خصوص در رشته های جامعه شناسی و علوم سیاسی مواجهیم و علی رغم گسترش مراکز آموزشی عالی و کثرت دانشجو در رشته های علوم انسانی، متون آن از عمق چندانی برخوردار نیست و مطالب با ترجمه های اغلب ناقص و بدون نقد در اختیار دانشجویان گذاشته می شود".

در این متن همچنین از تدریس علوم انسانی توسط فارغ التحصیلان این رشته ها، به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاه های خارج از ایران انتقاد شده بود.

دانشجویان 'پولی' در دانشگاههای دولتی

Image caption بسیاری از دانشجویان 'پولی شدن' پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی ایران را مغایر "عدالت اجتماعی" ارزیابی می کنند

کامران دانشجو، وزیر علوم ایران از تهیه و تدوین آیین نامه اجرایی دانشجوی پولی خبر داد و گفت: "سعی می کنیم که این آیین نامه به نحوی باشد که دانشجویان پولی از طریق آزمون سراسری پذیرش شوند."

به گفته آقای دانشجو، مدارک دانشجویانی که از این طریق وارد دانشگاه می شوند با مدارک سایر دانشجویان "تفاوت‌هایی" خواهد داشت.

موضوع پذیرش 'دانشجوی پولی' در دانشگاههای ایران، طی سالهای گذشته محل مناقشه میان دانشگاهیان و مسئولان وزارت علوم بوده است.

منتقدان این طرح می گویند که پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی بر اساس دریافت شهریه، می تواند کیفیت مدارک ارایه شده توسط این دانشگاه ها را تحت تاثیر قرار دهد.

بسیاری از دانشجویان این دانشگاه ها نیز 'پولی شدن' پذیرش دانشجو در دانشگاه های دولتی را مغایر "عدالت اجتماعی" ارزیابی می کنند.

اما وزیر علوم ایران با اشاره به تایید مصوبه پذیرش دانشجوی پولی از سوی شورای نگهبان ایران گفت: "وضعیت قبلی دانشجوی پولی که بر اساس آن پذیرش دانشجو بدون هیچگونه چارچوبی صورت گیرد، به عدالت نزدیک نبود، اما در حال حاضر با افزودن دو تبصره جدید و برگزاری آزمون، مصوبه مذکور مقدار زیادی به عدالت نزدیک شده است."

آقای کامران همچنین از آغاز بررسی پیشنهاد کاهش دوره لیسانس در ایران خبر داد.

دوره لیسانس (کارشناسی) هم اکنون با احتساب واحد پایان نامه، دست کم حدود چهار سال طول می کشد و دانشجویان می بایست حداکثر در مدت شش سال از تاریخ ورود به دانشگاه، تمامی واحدهای درسی خود را با نمره قبولی پشت سر بگذارند.