شرکت گاز ایران از مردم خواست صرفه جویی کنند

لوله گاز
Image caption برخلاف پیش بینی مقامات اقتصادی ایران، مصرف گاز در ایران افزایش یافته است

با کاهش شدید دمای هوا در ایران، رکورد مصرف گاز در این کشور شکسته شده و مسئولین شرکت ملی گاز ایران از مردم خواستند که در مصرف گاز صرفه جوئی کنند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) جواد اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت که رکورد مصرف گاز روز پنج شنبه 23 دی ( 13 ژانویه ) در کشور شکسته شد.

آقای اوجی دلیل این حجم افزایش مصرف گاز را کاهش شدید دما اعلام کرده و گفته که ۲۸ استان کشور دمای زیر صفر داشتند و برای همین مصرف گاز شدیدا افزایش پیدا کرده است.

مصرف گاز به حدی بوده که شرکت ملی گاز ایران ناچار شده بخشی از گاز نیروگاهها را قطع کند و آن را در اختیار بخش خانگی بگذارد.

علت چنین تصمیمی به گفته آقای اوجی، این بوده که جلوی قطع گاز در بخش خانگی گرفته شود.

پیش بینی شده که در هفته آینده نیز هوا در نقاط مختلف ایران سردتر شود و برای همین شرکت ملی گاز از مردم خواسته تا "با صرفه جویی بیشتر خود در مصرف گاز طبیعی، شرکت ملی گاز ایران را در امر گاز ر سانی به صنایع عمده و نیروگاهها یاری رسانده و از ایجاد وقفه در فعالیت آنها جلوگیری کند."

مصرف گاز در حالی به شدت افزایش پیدا کرده که مقامات اقتصادی ایران پیش بینی کرده بودند که با حذف یارانه ها و بالا رفتن قیمت ها، مصرف گاز در حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کند.

همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها، قیمت هر متر مکعب گاز مصرفی در بخش خانگی از حدود ۱۳ تومان به ۷۰ تومان افزایش یافته ولی هنوز قبض های مصرف گاز از سوی شرکت ملی گاز به دست خانوارهای ایرانی نرسیده است.

به زودی خانوارها در یک ماه آینده با قبض هایی مواجه خواهند شد که قیمت گاز، برق، آب در آنها با قیمت های جدید محاسبه شده است.

قیمت این کالاها در اولین مرحله از حذف یارانه ها، چندین برابر شده است و بنابر قانون دولت می تواند این مواد سوختی را در طول پنج سال به قیمت های بین المللی عرضه کند.

این در حالیست که دولت برای مقابله با افزایش قیمت ها، مبلغ 44 هزار و 500 تومان ماهانه به حساب هر ایرانی واریز کرده تا خانوارها بتوانند از پس افزایش قیمت ها برآیند.

به این ترتیب به طور میانگین خانوارها باید حداقل 89 هزارتومان در ماه بابت هزینه هایی سوخت و دیگر کالاها اضافه بپردازند تا دولت نصف آن را به آنها پس بدهد.