دیپلمات های خارجی از اماکن هسته ای ایران بازدید می کنند

تاسیسات هسته ای اراک
Image caption تاسیسات آب سنگین اراک از جمله اماکن هسته ای است که دیپلمات های خارجی از آن بازدید می کنند

دیپلمات های خارجی قرار است امروز، شنبه، ۲۵ دی، (۱۵ ژانویه) بازدید از تاسیسات هسته ای ایران را آغاز کنند.

بازدید از این تاسیسات دو روز طول خواهد کشید.

ایران دعوت از نمایندگان کشورهای دیگر برای بازدید از این تاسیسات را نشانه حسن نیت و شفافیت در فعالیت های هسته ای خود خوانده است.

سفیران و نمایندگان کشورهای مصر، کوبا، الجزایر، ونزوئلا، سوریه و عمان و نهادهایی چون اتحادیه عرب، گروه ۷۷ و جنبش عدم تعهد از جمله دیپلمات هایی هستند که از تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز و تاسیسات آب سنگین اراک بازدید می کنند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا دعوت ایران را در این مورد نپذیرفتند و گفتند بازرسی از اماکن هسته ای کار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی است نه دیپلمات ها.

چین نیز دعوت از نماینده کشورش برای بازدید از مراکز هسته ای ایران را رد کرد و روسیه هم گفت که بازدید سفرای بعضی از کشورهای عضو آژانس از این مراکز نباید جایگزین دیدار مرتب بازرسان شود.

آمریکا هم از ابتدا برای این بازدید، دعوت نشده بود.

دیپلمات های خارجی در آستانه ازسرگیری مذاکرات هسته ای میان ایران و پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵)، وارد ایران شده اند.

مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ قرار است طی روزهای آینده در استانبول ترکیه انجام شود. گفتگوهای استانبول، ادامه گفتگوهای اجلاس ژنو است که اوایل ماه دسامبر گذشته میان ایران و اعضای گروه پنج به علاوه یک برگزار شد.

'رونمایی از دستاوردهای جدید هسته ای'

در همین حال به گزارش تلویزیون ایران، علی اکبر صالحی، سرپرست وزارت امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که امروز در حضور دیپلمات های خارجی از 'چند دستاورد هسته ای با کاربرد پزشکی' در تاسسیات هسته ای آب سنگین اراک رونمایی خواهد شد.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای تولید سلاح هسته ای متهم می کنند اما ایران می گوید که برنامه هسته ای این کشور صرفا دارای مقاصد صلح آمیز و غیرنظامی است.

گروه کشورهای ۱+۵ تلاش می کنند که ایران را به تبعیت از قطعنامه های سازمان ملل متحد ترغیب کنند.

شورای امنیت سازمان ملل با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مرتبط با آن را متوقف کند.