ایران از غیبت کشورهای غربی در بازدید از مراکز اتمی اش انتقاد کرد

دیدار از مجتمع آب سنگین اراک
Image caption نمایندگان حاضر در ایران از مجتمع آب سنگین اراک بازدید کردند؛ عکس از خبرگزاری فارس

گروهی از نمایندگان کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی به دعوت ایران سرگرم بازدید از تاسیسات غنی سازی اورانیوم و مجتمع آب سنگین این کشور هستند اما ایران از کشورهایی که این دعوت را رد کرده اند انتقاد کرده است.

در آستانه مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ که قرار است اواخر ژانویه در استانبول ترکیه برگزار شود، ایران از کشورهای عضو آژانس برای بازدید از تاسیسات اتمی اش، دعوت کرده و هدف از این کار را نشان دادن حسن نیت خود خوانده است.

علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور ایران و رئیس سازمان انرژی اتمی که در حال حاضر سرپرست وزارت امور خارجه ایران هم هست، به همراه علی اصغر سلطانیه نماینده ایران در آژانس میزبان بازدیدکنندگان از برخی از تاسیسات اتمی ایران هستند.

ایران از ایالات متحده آمریکا برای بازدید از تاسیسات اتمی اش دعوت نکرده بود اما کشورهای اروپایی، چین و روسیه به رغم دعوت ایران، این پیشنهاد را رد کرده اند و در این بازدید حضور ندارند.

آقای صالحی گفته بعید است کشوری مانند ایران تا به امروز در تاسیسات هسته ای خود را به روی دیگران باز کرده باشد.

این مقام بلندپایه ایرانی گفته که اگر کشورهایی که دعوت ایران را رد کردند «امکانات غنی‌سازی و توانمندی ما در تولید آب سنگین و تاسیسات ما را می‌دیدند از دید خود تصور می‌کردند که نوعی به رسمیت‌شناسی فعالیت‌های ماست، از این رو از حضور در تهران استنکاف کردند.»

روسیه که یکی از طرف های مذاکره با ایران در قالب گروه ۱+۵ است گفته که این بازدید نمی تواند جایگزین گفت و گو های اتمی و بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات اتمی ایران شود.

برخی از ناظران، واکنش روسیه را نشانی از ناخرسندی این کشور از وارد شدن کشورهای دیگر به موضوع اتمی ایران عنوان کرده اند.

کشورهای اروپایی از جمله فرانسه، بریتانیا و آلمان که تا چند روز آینده گفت و گوی اتمی با ایران را در استانبول آغاز می کنند دعوت ایران را نپذیرفته اند. با این همه به گزارش رسانه های ایران، سفرا و نمایندگان بیش از ۱۲۰ کشور جهان با دعوت مقام های ایرانی در این کشور به سر می برند.

نمایندگانی از جنبش عدم تعهد، رئیس گروه ۷۷ (مجمعی از کشورهای درحال توسعه جهان) سفیر و نماینده اتحادیه عرب در سازمان‌های بین‌المللی در این تور اتمی حضور دارند.

رسانه های ایران می گویند سفیر ونزوئلا مهمان ویژه این بازدید است.

آقای صالحی روز یکشنبه ۲۶ دی در جریان بازدید نمایندگان حاضر در ایران از تاسیسات آب سنگین در اراک گفت که این رآکتور تحقیقاتی نیازهای ایران به رادیو داروها را تامین خواهد کرد و تولیدات مازاد آن به کشورهای دیگر صادر خواهد شد.

در جریان حضور نمایندگانی از کشورهای عضو آژانس در ایران، از «چند دستاورد هسته ای با کاربرد پزشکی» در تاسیسات هسته ای آب سنگین اراک رونمایی شد.

عملیات اجرایی مجتمع تولید آب سنگین ایران در شهر اراک از سال ۱۳۷۷آغاز شد.

ایران می گوید این محصولات این مجتمع دارای مصارف پزشکی و می تواند یکی از دستاوردهای چشمگیر این کشور در توقف یا درمان برخی از سرطان ها باشد.