درخواست دوباره دولت ایران برای صرفه‌جویی در مصرف گاز

Image caption رکورد مصرف گاز ایران در هفته گذشته شکسته شد

با ادامه سرمای هوا و روند افزایشی مصرف گاز در ایران، وزیر نفت این کشور از مردم خواسته است تا "در میزان مصرف خود دقت کنند."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا)، سید مسعود میرکاظمی، وزیر نفت، مصرف کنونی گاز در ایران را ۵۳۰ میلیون مترمکعب اعلام کرده و گفته است که این میزان بسیار بالا است و مشترکان گاز باید الگوی مصرفشان را اصلاح کنند.

با کاهش شدید دمای هوا در ایران از هفته گذشته، مقامات رسمی این کشور، از شکستن رکورد مصرف گاز خبر دادند و از مردم خواستند تا در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند.

آمار رسمی شرکت ملی گاز ایران نشان می‌دهد که در یک هفته گذشته، بخش‌های خانگی، تجاری، نیروگاه‌ها و صنایع به طور میانگین روزانه بیشتر از ۵۱۴ میلیون مترمکعب گاز مصرف کرده‌اند.

به دنبال کاهش شدید دمای هوا، مصرف روزانه گاز در روز پنجشنبه، ۲۳ دی ماه، به ۵۳۳ میلیون مترمکعب رسید که رکوردی جدید در آمار مصرف گاز ایران به شمار می‌رود.

جواد اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، هفته گذشته اعلام کرد که افزایش مصرف گاز در کشور به حدی بوده که این شرکت ناچار شده است بخشی از گاز نیروگاه‌ها را قطع کند و آن را در اختیار بخش خانگی بگذارد تا از قطع و کمبود گاز برای مصرف بخش خانگی جلوگیری شود.

در شرایط کنونی، صنعت نفت ایران روزانه می تواند حدود ۵۴۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین تولید کند.

پیش‌بینی شده است که در روزهای آینده، دمای هوا در نقاط مختلف ایران سردتر شود که می‌تواند باعث افزایش بیشتر مصرف گاز کشور شود.

نگرانی اصلی دولت این است که با رشد مصرف گاز ناچار شود علاوه بر قطع گاز نیروگاهها و صنایع ، سهمیه بندی گاز را به اجرا بگذارد. اگر چنین اتفاقی بیفتد گاز برخی مناطق در ساعاتی از شبانه روز قطع خواهد شد و این تجربه درسالهای اخیر بارها در فصل زمستان تجربه شده است.

نگرانی از شوک ناشی از حذف یارانه‌ها

مصرف گاز در ایران در شرایطی به شدت افزایش یافته است که مسولان بخش اقتصادی این کشور پیش‌بینی کرده بودند که با حذف یارانه‌ها و بالا رفتن قیمت‌ها، مصرف گاز در حدود ۲۵ درصد کم شود.

همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، قیمت هر مترمکعب گاز مصرفی در بخش خانگی از حدود ۱۳ تومان به ۷۰ تومان افزایش یافته است، ولی هنوز قبض‌های مصرف گاز در این دوره پرمصرف به دست خانوارهای ایرانی نرسیده است.

به زودی خانوارها در یک ماه آینده با قبض‌هایی مواجه خواهند شد که قیمت گاز، برق و آب در آنها با قیمت‌های جدید محاسبه شده است.

بر اساس گزارش‌ها، قیمت گاز، برق و آب در اولین مرحله از حذف یارانه‌ها چندین برابر شده است و طبق قانون، دولت می‌تواند این مواد سوختی را در طول پنج سال به قیمت‌های بین‌المللی عرضه کند.

در عین حال، سیدمسعود میرکاظمی، وزیر نفت ایران، اعلام کرده است که با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، میزان مصرف بنزین و گازوئیل در ایران کم شده است.

او گفته است که بعد از اجرای این قانون، میزان مصرف روزانه بنزین در ایران از ۶۱ میلیون لیتر به ۵۳ میلیون لیتر رسیده است.

با آنکه مصرف گازوئیل کم شده اما دولت که قیمت آزاد هر لیتر گازوئیل را از شانزده تومان به ۳۵۰ تومان افزایش داده، ناچار شده تصمیم تازه ای بگیرد و برای بخش حمل و نقل عمومی و جاده ای، فعلا گازوئیل سهمیه ای با لیتری ۱۵۰ تومان در نظر بگیرد.

این در حالی است که دولت برای مقابله با افزایش قیمت ها بعد از آغاز اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، مبلغ ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان ماهانه به حساب هر ایرانی متقاضی واریز کرده است.

مطالب مرتبط