علی مطهری: آقای جنتی مجلس را تضعیف نکند

علی مطهری
Image caption علی مطهری از منتقدان برخی سیاست‌های دولت ایران در میان اصولگرایان مجلس است

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس ایران از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان خواست "به جای تضعیف مجلس به تقویت آن بپردازد."

اشاره آقای مطهری، نماینده اصولگرای مجلس ایران، به اظهارات اخیر آقای جنتی است که از احضار وزرا به مجلس و سوال از آنها انتقاد کرده بود.

علی مطهری سوال از وزرا یا استیضاح آنان را بخشی ازمطالبات مردم خواند و گفت "نمایندگان اگر وزیری را استیضاح می کنند به فکر حقوق مردم هستند."

آقای جنتی پیش از این اجرای قانون حذف یارانه ها را باعث ایجاد مشغله بسیار برای وزرا دانسته و گفته بود: "در این شرایط طرح یک سوال از یک نماینده ۱۰ الی ۲۰ ساعت از وقت یک وزیر را به خود اختصاص می دهد که در نهایت نماینده ای نسبت به پاسخ وزیر بگوید قانع نشده است و این در شرایط امروز صحیح نیست."

آقای مطهری با اشاره به این انتقاد، خواهان واکنش هیئت رئیسه مجلس به این اظهارات و توجه به "شان و جایگاه مجلس" شد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس در واکنش به این تذکر از مطرح کردن موضوع با دبیر شورای نگهبان خبر داد و گفت که به آقای جنتی یادآور شده است که "نمایندگان در مواردی که مشکلی در کشور می بینند، سوال می کنند و این حق نمایندگان است."

سوال و استیضاح، 'حق نمایندگان'

آقای لاریجانی این تصور را که "نمایندگان برای چیز دیگری از وزرا سوال می کنند" اشتباه خواند و گفت که نباید مانع استفاده نمایندگان از حقشان شد.

اخیرا بین مجلس و دولت اختلافاتی بر سر نحوه اجرای قوانین بروز کرده است و این اختلافات به تشکیل کارگروهی برای حل اختلاف میان دولت و مجلس در شورای نگهبان منجر شده است. اما نتیجه کار این هیئت هم باعث ایجاد اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان شد.

نمایندگان مجلس در کارگروه حال اختلاف مجلس و دولت در نامه ای سرگشاده دولت را به تخلف از مفاد قوانین و امتناع از انجام وظایف قانونی متهم کردند و این مسئله را باعث ایجاد زمینه ای نامناسب در روابط دولت و مجلس شورای اسلامی خواندند.

بی نتیجه ماندن جلسات این کارگروه و افزایش انتقاد نمایندگان اصولگرای مجلس از محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهوری و متهم کردن او به فساد مالی گسترده، باعث افزایش تنش ها میان دولت و مجلس در هفته های اخیر شده است.

مطالب مرتبط