بررسی روزنامه های صبح دوشنبه تهران – ۲۷ دی

تیترهای اول

"لزوم ثبت نقل و انتقال خودروها در دفاتر اسناد رسمی" تیتر اول مردم سالاریاست، حمایت از "تقدیر از اقتدار دستگاه اطلاعاتی" خبر داده است، خراسان از "گزارش ها از تصمیم مجمع تشخیص درباره نحوه انتخاب رئیس کل بانک مرکزی" نوشته و "برف مسافران هوائی را زمینگیر کرد" گزارش اصلی جام جماست.

کیهان به نقل از هشتاد در صد مردم خاورمیانه نوشته "حکومت های عربی منتظر سرنوشت تونس باشند"، سیاست روز از روسیه و چین به عنوان "دو غایب بزرگ تور هسته ای ایران" نوشته و قدس خبر از "چرخش قطب نمای تجارت کشور به سمت ترکیه و قطر" نوشته است.

"شاخص های دوازده گانه منشور اصولگرائی" تیتر یک روزنامه های رسالت، تهران امروز و ابتکار است.

جمهوری اسلامی از "کشف یک میدان بزرگ گازی درعسلویه" خبر داده است، جهان صنعت از "عدم تبعیت وزارت صنایع از استراتژی توسعه صنایع" نوشته و دنیای اقتصاد "روایت خارجی از اقتصاد ایران" را نقل کرده است.

گزیده مقالات

تورهسته ای و هدفش

روزنامه سیاست روز در گزارش اصلی خود با تاکید بر این که جمهوری اسلامی تمام سرمایه علمی خود را در دوران تحریم، تحدید و تهدید دولتهای غربی به دست آورده است نوشته ایران با دعوت از این کشورها می خواهد به جامعه بین الملل نشان دهد ویروس استاکس نت باعث تخریب نیروگاه بوشهر و نطنز نشده است و سانتریفیوژها مثل قبل در حال کار هستند. بنابراین، این ویروس هیچ تأثیری بر روند هسته ای در ایران نداشته است.

به نوشته این روزنامه تورهسته ای دو پیام دارد: نخست، دروغ پردازی کشورهای غربی مبنی بر مختل کردن نیروگاه های ایران توسط ویروس یاد شده و دوم، توانمندی جمهوری اسلامی در مقابله با اقدامهای بیگانگان در عرصه های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری.

به تاکید گزارشگر سیاست روز جمهوری اسلامی برای خنثی سازی تلاشهای غیرمنطقی کشورهای غربی که امروزه مفاهیم حقوقی را ابزارهای دستیابی به هدفهایشان قرارداده اند، با اقدامهای نرم افزارانه تلاش می کند این واقعیت را به جهانیان نشان دهد که دولتهای غربی در دستیابی حقوق کشورهای مستقل که در زمره اقمار آنها نیستند، سنگ اندازیهای فراوانی می کنند و جهانیان بدانند هزینه ای که اکنون ایران برای استیفای حقوقش می پردازد، صرفاً نتیجه آن معطوف به منافع ملی ایران نیست.

چرا روسیه و چین نیامدند

اكرم شعبانی در مقاله اصلی سیاست روز این سوال را مطرح کرده که چرا روسیه و چین به تورهسته ای نیامدند و اضافه کرده :نقش روسیه و چین در پرونده هسته‌ای ایران اگرچه تاكنون به رویكردی صریح و واضح منجر نشده است، اما هر دو كشور به زعم خود با حمایت‌های گاه و بیگاه سعی در ایجاد نقاطی مثبت در پرونده هسته‌ای ایران و داشته و هر از گاهی از اقدام علیه ایران امتناع كرده و آن را مذموم دانسته‌اند؛ با این وجود نقش این دو كشور در روند كلی پرونده هسته‌ای ایران همواره با اما و اگرهایی همراه بوده عدم حضور آنها در تور هسته‌ای علامت سوال تازه ای ایجاد كرده است.

به نظر این مقاله نگاه مردم ایران به جایگاه روسیه در تغییر و تحولات از زمان قاجاریه تا به امروز و به ویژه پرونده هسته‌ای منفی است. بررسی تاریخ روابط ایران و روسیه خبر از بی اعتمادی مردم كشورمان نسبت به وعده و وعیدهای روس‌ها می‌دهد؛ اقداماتی چون رای مثبت به قطعنامه ضد ایرانی و یا مسائل مربوط به عدم تحویل موشك‌های S300 به كشورمان نشان می‌دهد كه موضع مردم ایران نسبت به روسیه چندان بی‌ربط نیست.

در پایان مقاله سیاست روز آمده به هر حال تغییر مواضع پی در پی روس‌ها از یك سو و سكوت‌ گاه و بیگاه مقامات چینی آن هم پس از سخنرانی‌های بلند بالای آنها در تایید حقوق مسلم هسته‌ای ایران، نشان‌ دهنده مواضع دو پهلوی آنها در این زمینه است.

گزارش کیهان از تورهسته ای

کیهان در گزارشی ادعا کرده سفرای تروئیكای جنبش عدم تعهد، رئیس گروه 77، سفیر و نماینده اتحادیه عرب در سازمان های بین المللی، سفیر ونزوئلا، سفیر سوریه، رئیس گروه قاره آسیاو سفیر عمان به نمایندگی از كشورهای نزد آژانس در این تور هسته ای حضور دارند. آنان در این سفر از تاسیسات نیمه صنعتی غنی سازی كه اكنون در آن هزاران ماشین اورانیوم را به اندازه 5/3 درصد غنی می كنند و هم تاسیسات آزمایشگاهی كه غنی سازی 20 درصد در آن انجام می شود، بازدید كردند.

به نوشته این روزنامه سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی پس از بازدید سفرا و نمایندگان كشورهای خارجی از تاسیسات هسته ای گفته سفرای خارجی شركت كننده در تور هسته ای ایران كه نمایندگی بیش از 120 كشور جهان را عهده دار بودند، از دستاوردهای عظیم علمی و صد درصد شفاف ایران كه با نظارت كامل آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالیت دارند، بازدید كرده و تحت تاثیر این فعالیت ها قرار گرفتند، اولین عكس العمل میهمانان خارجی این بود كه "برخلاف آنچه كه شنیده بودیم این تاسیسات زیرزمینی و مخفی نیست."

گزارش کیهان اما گفته های هیچ یک از میهمانان را به طور مستقیم نقل نکرده و تنها نشان می دهد که نمایندگان ایران از قول آنان چه گفته اند. از جمله این سخن نماینده ایران در آژانس که گفته است سفرای بازدیدكننده از تاسیسات هسته ای ایران، پس از بازگشت به وین، گزارش های كتبی بازدید خود را به گروه های جغرافیایی-سیاسی شان ارائه می كنند و این گزارش ها به عنوان اسناد تاریخی به ثبت خواهد رسید.

پس از بن علی نوبت کیست

فضل الله یاری در مقاله ای در ابتکار این سئوال را مطرح کرده که پس از بن علی نوبت کیست و نوشته

دیگر تصاویر"زین العابدین بن علی" دیکتاتوری که البته عنوان رییس جمهور را برخود داشته، ترجیع بند اخبار هرروزه تلویزیون دولتی تونس نخواهد بود. از این به بعد باید به دنبال تک عکسی از این رئیس 23 ساله یک کشور عربی گشت که در تبعیدگاهش صفحات روزنامه‌ها را جستجو می‌کند و از اظهار نظر سران کشورهایی که بارها به استقبالش آمده اند و یا مهمانش بوده اند بر می‌آشوبد و بر روزگار غدار لعنت بفرستد که: "دوستان دیروز همه چیز را فراموش کرده اند".

یه نظر نویسنده این مقاله در مصر و سوریه و الجزایر فرزندان و نزدیکان روسای جمهور برای صندوق‌های رای - بی حضور مردم- نقشه می‌کشند و هنوز در راهرو‌های کاخ‌های عربستان و لیبی و اردن و... شاهزادگان بر سر پادشاهی پسران و دخترانی دسیسه می‌کنند که پای لپ تاپ هایشان نشسته اند و کاریکاتورها و فیلم‌هایی را با هم رد و بدل می‌کنند که تمسخر راه و روش حکومت داری قرون وسطایی حکام کشورشان می‌باشد.

در پایان مقاله ابتکار آمده فریادهای مردم تونس و حضورشان در خیابان‌ها در مصاف با نیروی پلیس دیکتاتوری و تلاش دیرهنگام وعذرخواهانه زین العابدین بن علی و سپس آوارگی او و خانواده اش، سرنوشت محتوم همه دیکتارتورهایی است که گویی از مشابهت‌ها درس نمی‌گیرند. این دست پخت دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. تا چرخش "دیرو زود" روزگار قرعه فال با نام کدام بزنند.

تله نفتی و انتظارات از برنامه پنجم

احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته رشد و بالندگی کشورهای پیشرفته مرهون اراده معطوف به پیشرفت، آینده نگری، تشخیص موقعیت، استفاده از فرصت‌ها و وجود برنامه‌های هماهنگ توسعه بلند‌مدت و میان‌مدت بوده است و در این میان، تعهد و انقیاد دولت‌ها به پیگیری هدف‌ها و برنامه‌های رشد و توسعه، نقش کلیدی داشته و دارد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی در کشور‌های نفت‌خیز و از جمله ایران که بخش نفت، سهم غالب و بسیار تاثیرگذاری در تجارت خارجی، بودجه دولت و تولید ملی دارد از مجرای مکانیزم‌های مالی نظیر تخصیص منابع، سرمایه‌گذاری و ظرفیت گستری می‌توان آثار پایداری را در شکل دادن به فرآیند رشد بر جای گذارد. لذا مقید بودن به برنامه و برنامه‌ریزی و مشارکت دادن بخش خصوصی در فعالیت‌های اقتصادی از الزامات اجتناب‌ناپذیر رهایی از بندهای «تله نفتی» است.

سرمقاله دنیای اقتصاد با تاکید بر این که این تله با وابسته کردن اقتصاد به درآمد نفت از طریق نرخ ارز و تورم بیماری هلندی را به وجود می‌آید نوشته حال که سند برنامه پنجم مراحل تصویب نهایی خود را طی می‌کند انتظار این است که اجرای برنامه به دور از «تله نفتی» به راه‌اندازی چرخه رشد و ایجاد فضای مساعد کسب و کار کمک کند و فضای تولید و سرمایه‌گذاری را بهبود بخشد.

ترکیه و قطر جایگزین امارات

سعید کوشافر در سرمقاله قدس نوشته شاید روزی که مسؤولان امارات تصمیم گرفتند، حساب بیش از 41 شرکت ایرانی را در بانکهای آن کشور مسدود کنند، گمان نمی کردند روزی فرا برسد که ایران به کشوری دیگر جز امارات به عنوان بندرگاه تجارت خود بیندیشد و نیازهای تجاری و بازرگانی خود را از آن کشور تأمین کند.

به نوشته این روزنامه شیوخ امارات نیم نگاهی هم به قطعنامه های تحریم ایران داشتند و سعی داشتند به تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه کشورمان هم خیلی بی توجه نباشند، تمام اینها دست به دست هم داده بود تا آنها شرکای تجاری و بازرگانی خود را در ایران که یکی از مهمترین دلایل رونق این امیرنشین بی آب و علف بود، تحت فشار قرار دهند و همین باعث شد تا هزینه تجارت از طریق بنادر این کشور برای طرفهای ایرانی بالاتر رود.

قدس اضافه کرده اما بازرگانان ایرانی بیکار ننشستند و مدیران این بخش را وادار کردند تا کشورهای همسایه وارد مذاکره شده و دالان تجاری خاطر جمعی را برای آنها فراهم کنند. همین امر باعث شد تا یکبار دیگر کشورهای همسایه مورد بررسی قرار گیرد، دراین میان به نظر می رسید سران آنکارا مواضع مستقل تری نسبت به ایران در قبال تحریمها در پیش گرفته اند و حاضر نیستند منافع خود را فدای زورگویی های تحمیلی ایالات متحده در قبال یک کشور دیگر کنند .

تداوم اختلاف بر سر واردات میوه

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری نوشته وزیر جهاد کشاورزی به صفر شدن تعرفه واردات مرکبات و سیب که از 15 دی ماه جاری اعمال شده انتقاد کرد و به صراحت گفت که کشاورزان، توان تامین کل نیاز میوه شب عید را دارند و نیازی نیست برای تنظیم بازار، به واردات گسترده مرکبات وسیب روی آورد. این اظهار نظر صریح خلیلیان، نشانه روشنی از تداوم اختلاف در دولت دهم بین دو وزارتخانه بازرگانی و جهاد کشاورزی است که گویا پایانی نمی توان برآن متصور بود.

به نوشته این مقاله البته این چرخه باطل، هرسال تکرار می شود و وزارت جهاد کشاورزی انتقاد می کند و وزارت بازرگانی توجیه می کند و سرانجام واردات هم، حتی بیش از میزان نیاز انجام می گیرد و دولت هم با تبلیغات فراوان رسانه ای با افتخار به مردم اطمینان می دهد که شب عید مشکلی در تامین میوه نخواهند داشت چرا که واردات به اندازه کافی صورت گرفته است. اما دراین میان، آنچه همیشه مغفول واقع می شود رنج کشاورزان و باغداران است که محصولاتشان یا روی دستشان می ماند.

مردم سالاری تاکید کرده محصول باغات یا پای درخت می پوسد یا اینکه در بهترین حالت ممکن، با قیمت ارزان به واسطه ها داده می شود تا آنها با قیمت گران، آن را به دست مردم در شهرها برسانند. کشاورزان و باغدارانی که توانایی تامین نیاز داخلی کشور به میوه را دارند، ضرر می کنند و در این ضرر کشاورزان، نه فقط وزارت بازرگانی به عنوان متولی واردات میوه، بلکه وزارت جهاد کشاورزی هم مقصر است.