بنزین سهمیه ای، ۴۰۰ تومان شد

سهمیه بنزین
Image caption سهمیه بندی بنزین از سه سال پیش در ایران آغاز شده است

ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ایران، سهمیه خودروهای بنزینی در بهمن ماه را ۶۰ لیتر در ماه اعلام کرده که هر لیتر آن به قیمت ۴۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

بنزین سهمیه ای تاکنون با قیمت هر لیتر یکصد تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می گرفت و حتی در دی ماه هم این سهمیه با وجود شروع برنامه حذف یارانه ها ادامه پیدا کرد اما اکنون ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت می گوید که از این پس بنزین سهمیه ای لیتری ۴۰۰ تومان است.

محمد رویانیان رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت در نشست خبری در خصوص قیمت بنزین نیز گفت: سهمیه بنزین با قیمت ۴۰۰ تومان عرضه می شود و هیچ خودرویی در بهمن ماه سهمیه حمایتی با قیمت ۱۰۰ تومان نخواهد داشت. اما افرادی که ذخیره بنزین ۱۰۰ تومانی دارند، ذخیره آنها محفوظ است.

به این ترتیب غیر از کسانی که سهمیه بنزین گذشته خود را مصرف نکرده اند، بقیه ایرانیان برای همیشه باید بنزین لیتری یکصدتومانی را فراموش کنند.

برنامه سهمیه بندی بنزین از سه سال پیش آغاز شد و دولت بنزین را با دو قیمت دولتی( سهمیه ای) به قیمت هر لیتر یکصدتومان و آزاد با قیمت هر لیتر ۴۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. هدف از اجرای این برنامه کنترل مصرف و جلوگیری از قاچاق اعلام شد.

در حال حاضر میانگین مصرف روزانه بنزین حدود ۶۷ میلیون لیتر در روز است. تولید بنزین در پالایشگاه ها در حد ۳۴ میلیون لیتر در روز است و تا مدتی پیش بقیه نیاز کشور یعنی حدود ۲۴ میلیون لیتر بنزین روزانه از خارج وارد می شد.

به دلیل تشدید تحریم ها ایران تصمیم گرفت تا با استفاده از پتروشیمی ها بقیه بنزین مصرفی خود را نیز از داخل تامین کند و بنزینی از خارج وارد نشود. وزارت نفت ایران نیز پیشتر اعلام کرد که پتروشیمی ها بیشتر از این میزان نیاز، بنزین تولید می کنند و بنزینی از خارج وارد نمی شود.

براساس اعلام رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت ایران، از اول بهمن گازوئیل برای خودروهای باری و مسافری با قیمت هر لیتر ۱۵۰ تومان عرضه خواهد شد و گازوئیل با نرخ ۱۶۵ ریالی نخواهیم داشت.

در عین حال به گفته آقای رویانیان، نرخ دوم گازوئیل برای خودروها ۳۵۰ تومان است.

در یک ماه گذشته بعد از شروع برنامه حذف یارانه ها، مصرف گازوئیل کم شد اما دولت که قیمت آزاد هر لیتر گازوئیل را از شانزده تومان به ۳۵۰ تومان افزایش داده بود، ناچار شد تصمیم تازه ای بگیرد و برای بخش حمل و نقل عمومی و جاده ای، فعلا گازوئیل سهمیه ای را با لیتری ۱۵۰ تومان عرضه کند.

مطالب مرتبط