احمدی نژاد: ایرنا زیر مجموعه ریاست جمهوری می‌شود

لوگوی ایرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی
Image caption خبرگزاری ایرنا از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد، شاهد تغییر پنج مدیر عامل بوده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران با اشاره به "ارتقای جایگاه اداری ایرنا" به عنوان زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری، گفت که از سال آینده بودجه این خبرگزاری افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، آقای احمدی نژاد امروز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) با حمایت از توسعه فعالیت‌های برون‌مرزی این خبرگزاری، دستور استخدام "هر تعداد" نیرو که مورد نیاز آن باشد را صادر کرد.

اظهارات آقای احمدی نژاد، پنج ماه بعد از آن ابراز می شود که اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر رئیس جمهوری ایران گفته بود که خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، قرار است با "ارتقای تشکیلاتی"، زیر نظر رئیس جمهوری قرار بگیرد.

ایرنا خبرنگاری رسمی دولت ایران است و در مقایسه با سایر خبرگزاری های ایران، امکانات و پرسنل بیشتر و سابقه طولانی تری دارد.

'سازمان حاکمیتی'

آقای احمدی نژاد در بخش دیگری از اظهارات امروز خود، ایرنا را "سازمانی حاکمیتی" دانست و افزود که فعالیت این خبرگزاری به شکل "یک شرکت یا پیمانکاری" یا یک "دستگاه تجاری و اقتصادی" درست نیست.

این اظهارات، واکنش به گمانه زنی ها در مورد احتمال خصوصی سازی خبرگزاری ایرنا مطابق اصل ۴۴ قانون اساسی محسوب می شود.

رئیس‌جمهوری ایران همچنین با تاکید بر اینکه خبرنگاران ایرنا باید به ۱۰ تا ۱۲ زبان دنیا مسلط باشند گفت: "ان‌شاءالله روزی فرا برسد که هفت میلیارد انسان ساکن در کره زمین زبان فارسی را بدانند و با توجه به درخواست گسترده کشورهای مختلف برای راه‌اندازی کرسی آموزش زبان فارسی، این موضوع امری عجیب نیست."

خبرگزاری جمهوری اسلامی، در حال حاضر دارای بیش از ۵۰ دفتر نمایندگی در داخل کشور و ۳۰ دفتر نمایندگی در مهم ترین شهرهای دنیا است و علاوه بر فارسی، به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی، چینی، اسپانیایی و ترکی خبر منتشر می کند.

این خبرگزاری، علاوه بر خروجی های عادی خود برای مخاطبان عام، دارای خروجی های "ویژه" و "اختصاصی" نیز هست که استفاده از آنها، تنها برای مسئولان کشور امکان دارد.

ایرنا همچنین برای تغذیه خبری مدیران سیاسی کشور، هر روز "بولتن هایی محرمانه" را نیز چاپ و برای مدیران کشور ارسال می کند.

تغییراتی پی در پی در ایرنا

مدیر عامل ایرنا، در حال حاضر علی اکبر جوانفکر است که همزمان، به عنوان مشاور مطبوعاتی رئیس جمهوری نیز فعالیت می کند.

آقای جوانفکر، پنجمین مدیر عامل ایرنا از زمان روی کار آمدن آقای احمدی نژاد است و پیش از او، محمدجعفر بهداد، جلال فیاضی، احمد خادم المله و عبدالله ناصری (آخرین مدیرعامل ایرنا در زمان محمد خاتمی که با روی کار آمدن احمدی نژاد استعفا کرد) این مقام را عهده دار بوده اند.

مدیرعامل ایرنا، طبق قانون فعلی با پیشنهاد وزیر ارشاد و تصویب رئیس جمهوری تعیین می شود.

برخی خبرگزاری ها، پیشتر اعلام کرده بودند که شورای اطلاع رسانی دولت طرحی را تهیه کرده است که بر اساس آن دبیرخانه این شورا، خبرگزاری های ایرنا و ایسنا، معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد، موسسه ایران (روزنامه ایران و سایر نشریات زیر مجموعه) و چند سازمان دیگر در هم ادغام می شوند و تحت نظر دفتر رئیس جمهوری قرار می گیرند.

مخالفان دولت می گویند که خبرگزاری ایرنا، از زمان روی کار آمدن دولت آقای احمدی نژاد، به محل انتشار اتهامات علیه منتقدان بدل شده است.

به گفته آنها، بسیاری از مدیران سابق و بسیاری از خبرنگاران قدیمی ایرنا در این دوره از ‏سمت های خود برکنار شده اند.

مطالب مرتبط