بهروز افخمی: 'فرزند صبح' فعلی، فیلم من نیست

Image caption تهیه کننده این فیلم گفته که آقای افخمی تدوین اولیه را دیده است.

بهروز افخمی، کارگردان سینمای ایران، در واکنش به انتشار خبر شرکت فیلم فرزند صبح در جشنواره فیلم فجر انتقاد کرد و اعلام کرد که فیلم فعلی را او کارگردانی نکرده است.

آقای افخمی با ارسال نامه ای به محمدمهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما، از او خواسته "به عنوان مسئول حقوق صنفی و حرفه‌ای دست‌اندرکاران سینما، جلوی سو‌استفاده از نام او را به‌عنوان کارگردان در آنچه از فرزند صبح به نمایش در خواهد آمد، بگیرد."

فرزند صبح، به نویسندگی بهروز افخمی، تولد تا هفت سالگی آیت الله خمینی و نیز بخش‌هایی از ۶۳ سالگی او تا پس از ۱۵ خرداد ماه را به تصویر می‌کشد.

روز ۲۵ دی ماه امسال، محمدرضا شرف‌الدین، تهیه‌کننده این فیلم در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود فیلم فرزند صبح در ۱۰۰ دقیقه آماده‌ نمایش شده و فرم شرکت در بیست‌و نهمین فیلم فجر را پر خواهد کرد.

در نامه بهروز افخمی خطاب به مدیر عامل خانه سینما آمده است: "اکنون از پایان فیلمبرداری فیلم فرزند صبح بیش از سه سال می‌گذرد. در دو سال اول این سه سال تهیه‌کننده به کلی ناپدید شده بود و دستمزد گروه سازنده را در ماه آخر فیلمبرداری هم پرداخت نکرده بود. در آن دوسال فیلم در دفتر کار من به وسیله سیف‌الله ‌داد تدوین شد و سیف‌الله تا پایان کارش هیچ دستمزدی دریافت نکرد. اما آقایان تهیه‌کننده که تا آن زمان ناپدید بودند بلافاصله بعد از خروج من از ایران مشغول تدوین مجدد ، دوبلاژ ، صداگذاری و ساخت موسیقی متن شدند و فیلمی را که می پسندیدند ساختند."

سیف الله داد، کارگردان و نخستین معاون سینمایی وزارت ارشاد در دولت محمد خاتمی، سال گذشته در اثر ابتلا به سرطان درگذشت.

بهروز افخمی نوشته از حدود دو سال پیش از داخل و خارج کشور تلاش کرده تا با تهیه کننده این فیلم گفت و گو کند اما موفق نشده است.

در همین حال، محمدرضا شرف‌الدین تهیه‌کننده این فیلم، به خبرگزاری ایسنا گفته: "بهروز افخمی تدوین اولیه را دیده است. هنوز موفق به دیدن ایشان نشده‌ام و هنوز هم همچنان به دنبالش هستم."

پیشتر، بهروز افخمی که مشغول ساخت فیلم جدیدش در کانادا بود، ضمن انتقاد از صداگذاری و ساخت موسیقی فرزند صبح در گفت و گو با ایسنا گفته بود: "برای این فیلم، صدا خیلی مهم‌تر از تصویر است. آقایان هم صداگذاری و هم موسیقی فیلم را ضبط کرده‌اند، حتی مونتاژ سیف‌الله داد را نیز عوض کرده‌اند. اگر صدای دوبله ‌شده و موسیقی فیلم دورریخته نشود، قطعا نمی‌گذارم فیلم با نام من پخش شود."

مسایل سیاسی

شهریورماه امسال، محمدرضا شرف الدین در خصوص صداگذاری این فیلم گفت: "صداگذاری توسط محمود سماک‌باشی به بهترین شکل به صورت دالبی دیجیتال انجام شده، اما برای پخش بین‌المللی‌ فیلم احتیاج به برند دالبی داریم و به دلیل مسائل سیاسی امکان چنین کاری در ایران وجود ندارد و باید صدا را به خارج ببریم تا از طریق یکی از شرکت‌های خارجی برند دالبی را بگیریم و این موضوع هم بستگی به سرمایه‌گذار فیلم دارد."

بهروز افخمی در نامه خود به محمدمهدی عسگرپور نوشته: "به هیچ صورت حاضر نیستم نام خود را پای فیلمی از شکل افتاده‌ای بگذارم که تهیه‌کنندگان روی ویرانه تصاویر ما ساخته‌اند."

وی خطاب به عسگرپور نوشته است: "تقاضای من از شما به عنوان مسئول حقوق صنفی و حرفه‌ای دست‌اندرکاران سینما این است که جلوی سوء ‌استفاده از نامم را به‌عنوان کارگردان در آنچه از فرزند صبح به نمایش در خواهد آمد، بگیرید. من فیلم فعلی را کارگردانی نکرده‌ام. من هیچ نقشی در انتخاب سازنده‌ موسیقی ، صداگذاری، و طراحی صوتی نداشته‌ام و مسئولیت تصاویر فیلم را هم به دلیل دستکاری در تدوین و قاب‌بندی نمی‌پذیرم."

آقای افخمی از مدیر عامل خانه سینما خواسته تهیه‌کنندگان فرزند صبح را "ملزم" کند تا "مسئولیت کارگردانی این فیلم را بر عهده بگیرند" یا "در مقابل عنوان کارگردان از یک نام مستعار استفاده کنند."

محمدعلی کشاورز، محمدرضا شریفی نیا، هدیه تهرانی، آتیلا پسیانی و عبدالرضا اکبری از بازیگران این فیلم اند. فیلمبرداری این فیلم در پاییز سال ۱۳۸۳ شروع شد و پس از دو سال وقفه، تا پاییز ۱۳۸۶سال ادامه یافت.

تدوین این فیلم را سیف الله داد، کارگردان سینما و معاون سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عهده داشته است.

به گفته آقای افخمی، "اموالی که با بودجه ساخت این فیلم خریداری شده، از جمله زمین بیست هزار متری عرصه‌ دکور، چهارده کامیون نظامی مدل ۱۹۱۰، هشتصد دست لباس، مقداری فرش و اشیا قیمتی و مجموعه‌ای از ابزارهای فنی نورپردازی و فیلمبرداری که هم اکنون در اختیار تهیه‌کنندگان است، بیش از دو میلیارد تومان قیمت پیدا کرده است."

افخمی و فیلم های ناتمام

بهروز افخمی از نسل کارگردانان جوان پس از انقلاب بود که کارش را با تلویزیون ایران آغاز کرد. از نخستین کارهای شاخص او به پایان بردن مجموعه نیمه تمام کوچک جنگلی بر اساس زندگی میرزا کوچک خان بود که کارگردانی اش را ناصر تقوایی آغاز کرده بود.

او همچنین از این مجموعه فیلمی سینمایی به نام تفنگهای سحرگاه را تدوین کرد.

او فیلم نیمه کاره دیگری را نیز به پایان برد. پس از آنکه فیلمبرداری جهان پهلوان تختی به دلیل در گذشت علی حاتمی، کارگردان فیلم متوقف شد، پس از مدت ها، نهایتا بهروز افخمی برای ادامه کار انتخاب شد، هر چند فیلم آقای افخمی بر اساس فیلمنامه متفاوتی ساخته شد.

بهروز افخمی پیش از این نیز از ادامه کارگردانی فیلمی صرف نظر کرده است. فیلم عقرب بدون نام کارگردان به روی پرده سینما رفت.

افخمی در انتخابات ریاست جمهوری هفتم به بعد ساخت فیلم تبلیغاتی کاندیداهای اصلاح طلبان را بر عهده گرفت و فیلم های تبلیغاتی محمد خاتمی و مهدی کروبی را کارگردانی کرد.