آزادی تعدادی از متهمان 'امنیتی' در ایران

فریبرز رئیس دانا
Image caption آقای رئیس دانا به دلیل انتقاد از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در ایران بازداشت شده بود

مقامات قضائی ایران عصر روز دوشنبه ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان، فرزانه روستایی و کیوان مهرگان، روزنامه نگار و رضا خندان، همسر نسرین ستوده (وکیل دادگستری) را از زندان آزاد کردند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران اتهام آقای رئیس دانا را "اخلال" در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها و اتهام خانم روستایی و آقای مهرگان را مسائل "امنیتی" اعلام کرده بود.

آزاده فرقانی، همسر آقای رئیس دانا پیش تر به بی بی سی فارسی گفته بود که "توهین به رئیس جمهوری" و "عضویت در کانون نویسندگان ایران" هم از اتهاماتی بوده که در جریان بازجویی آقای رئیس دانا مطرح شده است.

آقای رئیس دانا در شبی که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، آغاز اجرای مرحله نهایی قانون هدفمند کردن یارانه ها را اعلام کرد و ساعتی پس از مصاحبه با تلویزیون فارسی بی بی سی بازداشت شد.

او در آن مصاحبه گفته بود که اجرای این قانون تأثیر مثبتی بر رفاه عمومی در ایران نخواهد داشت.

آقای رئیس دانا پس از آزادی به قید وثیقه، در پیامی تلفنی به دست اندرکاران کمپینی که در فرانسه برای آزادی او تشکیل شده بود گفت که حمایت اعضای کانون نویسندگان در تبعید، اقتصاددانان و فعالان حقوق بشر در آزادی او موثر بوده است.

منابع خبری نزدیک به مخالفان دولت ایران همچنین گزارش داده اند که فرزانه روستایی، دبیر گروه بین الملل روزنامه شرق و کیوان مهرگان، دبیر سرویس سیاسی این روزنامه که روز ۱۶ آذر (۷ دسامبر) توسط نیروهای امنیتی در دفتر این روزنامه بازداشت شده بودند، هر یک، با سپردن ده میلیون تومان وثیقه آزاد شدند.

احمد غلامی، سردبیر و علی خدابخش، سرمایه گذار روزنامه شرق هم که همراه خانم روستایی و آقای مهرگان بازداشت شده بودند، حدود سه هفته پس از بازداشت آزاد شدند.

دادستان تهران گفته بود که این افراد به دنبال "نوشتن اطلاعیه علیه نظام" و "تدارک مالی" بودند، اما محتوای اطلاعیه مذکور و هدف این تدارک مالی را اعلام نکرده بود.

به گزارش سایت مدرسه فمینیستی، رضا خندان، همسر نسرین ستوده هم که حدود یک هفته پیش به اتهام "تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب" بازداشت شده بود، عصر روز دوشنبه آزاد شده است.

خانم ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، از اواسط شهریور ماه در بازداشت به سر می برد و تا کنون چندبار اعتصاب غذا کرده است.

او چندی پیش به تحمل ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال ممنوعیت خروج از ایران و ۲۰ سال محرومیت از حرفه وکالت محکوم شد.

مطالب مرتبط