انتشار روزنامه 'نشاط' یک دهه پس از توقیف، بلامانع اعلام شد

روزنامه نشاط
Image caption نشاط در دوران انتشار به یکی از روزنامه های پر تیراژ ایران بدل شد

دادگاهی در تهران ۱۱ سال پس از توقیف موقت روزنامه نشاط در ایران، انتشار این روزنامه را بلامانع اعلام کرده است.

لطیف صفری، مدیر مسئول روزنامه نشاط گفته است که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، با توجه به گذشت بیش از ۱۰ سال از تشکیل این پرونده، انتشار روزنامه را بلامانع دانسته است.

روزنامه نشاط در آخرین دوره انتشار، مشی اصلاح طلبانه داشت و به یکی از روزنامه های پرتیراژ ایران بدل شد.

این روزنامه در سال ۱۳۷۷ و پس از توقیف روزنامه‌های جامعه و توس به سردبیری ماشاالله شمس‌الواعظین منتشر می شد، اما حدود یک سال پس از انتشار با حکم سعید مرتضوی، قاضی وقت دادگاه مطبوعات توقیف شد.

لطیف صفری، مدیر و ماشاالله شمس الواعظین، سردبیر وقت نشاط پس از توقیف این روزنامه دستگیر و روانه زندان شدند.

مقام های قضایی در آن زمان اتهام این روزنامه را زیر سوال بردن اصول اسلام و انتقاد از رهبر ایران، از طریق چاپ تعدادی مقاله، از جمله نامه سرگشاده یدالله سحابی، یکی از اعضای نهضت آزادی ایران و فعال سیاسی این کشور به آیت الله خامنه ای عنوان کرده بودند.

اتهام توهین به رهبری در زمان برگزاری دادگاه روزنامه نشاط از کیفر خواست این روزنامه حذف شد، اما دادگاه این روزنامه را به اتهام توهین به مقدسات و تحریک مردم و دانشجویان به اغتشاش و همچنین اهانت به نمایندگان مجلس محکوم کرد.

"توهین به مقدسات" که اتهام اصلی و دلیل توقیف روزنامه نشاط بود، پس از انتشار مقالاتی، از جمله مقاله‌ ای به قلم حسین باقرزاده با عنوان "آیا خشونت دولتی مجاز است؟" و مقاله ای دیگر به قلم عمادالدین باقی که در نقد مقاله آقای باقرزاده نوشته شده بود، به این روزنامه وارد شد.

روزنامه نشاط ۶ سال پیش هم رفع توقیف شده بود، اما همزمان با اعلام آمادگی مدیر و سردبیر سابق این روزنامه برای انتشار مجدد، دوباره توقیف شد.

بسیاری از روزنامه های ایران در اردیبهشت ۱۳۷۹ و چند ماه پس از توقیف روزنامه نشاط، در فاصله زمانی چند روزه، با حکم دادگاه مطبوعات توقیف شدند که به "توقیف فله ای مطبوعات" مشهور شد.

برخی از روزنامه هایی که در این دوره توقیف شدند، از جمله روزنامه آریا و روزنامه هم میهن بعدها توسط قوه قضائیه رفع توقیف شدند. با این همه ایران در شمار یکی از پرمخاطره ترین کشورها برای روزنامه نگاران قرار گرفته است و سازمان های بین المللی و نهادهای حقوق بشری، وضعیت روز به افول آزادی بیان در این کشور را در یک دهه گذشته، کم سابقه می خوانند.

مطالب مرتبط