اعلام نتیجه تحقیق مجلس ایران در مورد انفجار معدنی در کرمان

Image caption یک نماینده مجلس ایران می‌گوید که در طول سال گذشته خورشیدی بیش از سی کارگر معدن در اثر حوادث کاری کشته شده‌اند

کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در گزارشی، میزان بالای گاز ، بی‌دقتی در واگذاری معدن به بخش خصوصی و رعایت نشدن ضوابط ایمنی را از دلایل انفجار در معدن زغال‌سنگ "باب‌نیزو" در کرمان اعلام کرد.

گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی، یک سال و نیم بعد از انفجار در معدن زغال‌سنگ "باب‌نیزو" در استان کرمان، منتشر شده است؛ حادثه ای که در آن ۱۲ نفر کشته شدند.

به گزارش رسانه‌های ایران، استخراج در این معدن در عمق زیاد زمین صورت گرفته بود و معدنچیان به دلیل دسترسی نداشتن به امکانات و وسایل ایمنی، جان خود را از دست دادند.

معدن "باب‌نیزو" در سال‌های قبل به دلیل وجود مقدار بیش از حد گاز متان تعطیل بود، اما استخراج در آن، با سپردن به بخش خصوصی بار دیگر شروع شد.

در گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی، فرسودگی تجهیزات و آموزش ندیدن کارگران، از دیگر دلایل اصلی این حادثه اعلام شده و آمده است که "پنج سال پیش هم وقوع دو انفجار در این معدن، ۱۴ کشته به جا گذاشته بود."

احسان جمالی‌زاده، خبرنگار در کرمان، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی، گفت که بعد از انفجار در معدن "باب‌نیزو" کمیته‌های مختلفی برای پیگیری این حادثه تشکیل شد و در نهایت، شرکتی که این معدن را به صورت خصوصی در اختیار داشت، مقصر شناخته شد.

به گفته او، "میزان جریمه‌ای که از شرکت خاطی دریافت شد، به اندازه دیه افراد فوت شده بود و این مبلغ به بازماندگان آنها پرداخت شد."

تداوم حوادث در معادن کرمان

حدود یک ماه پیش هم بر اثر ریزش در معدن زغال سنگ "اشکیلی" در منطقه هوجدک کرمان، چهار کارگر این معدن در زیر آوار گرفتار شدند.

در آن زمان، محمد علی کریمی، نماینده راور و کرمان در مجلس شورای اسلامی گفت که "معادن زغال‌سنگ هر لحظه با امکان ریزش و خطر انفجار مواجه هستند."

بر اساس اعلام این نماینده مجلس شورای اسلامی، در سال گذشته، نزدیک به سی نفر در اثر حوادث معدنی جان خود را از دست داده‌اند.

اینطور که خبرگزاری مهر گزارش داده است، بعد از واگذاری معادن زغال‌سنگ کرمان به بخش خصوصی و به دلیل رعایت نشدن نکات ایمنی و استانداردها در برداشت زغال‌سنگ، حوادث در معادن زغال‌سنگ کرمان، به‌شدت افزایش یافته است.

استان کرمان، در جنوب شرق ایران، از مراکز استخراج زغال‌سنگ و همچنین سنگ آهن و مس است که در صنایع داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط