برنده نخل طلای کن از رقابت در بخش بهترین فیلم خارجی اسکار بازماند

Image caption خاویر باردم در نمایی از فیلم زیبا (Biutiful)

فیلم تایلندی برنده جایزه کن 2010 از نامزدی در رشته جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی امسال باز ماند.

عمو بونمی که گذشته خود را به یاد می آورد یکی از شصت و شش فیلم خارجی در لیست اولیه جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی سال بود.

این فیلم در فهرست 9 فیلم نیمه نهایی که برای رای گیری مرحله بعدی انتخاب شده اند نیست.

همچنین فیلم شاخص فرانسوی از خدایان و آدم ها نیز از این فهرست 9 تایی حذف شده است. این فیلم در ماه مه گذشته برنده جایزه بزرگ (گران پری) جشنواره کن شده بود که مهمترین جایزه پس از نخل طلا در این جشنواره است.

فیلم های برگزیده در فهرست نیمه نهایی نامزدها از کشورهای الجزیره، دانمارک، کانادا، یونان، ژاپن، مکزیک، آفریقای جنوبی، اسپانیا و سوئد هستند.

فهرست 9 تایی فعلی با رای گیری مجدد، به 5 فیلم کاهش خواهد یافت و روز سه شنبه 25 ژانویه همراه با سایر نامزدهای اسکار اعلام خواهند شد.

عمو بونمی که گذشته خود را به یاد می آورد پس از نمایش در جشنواره کن مورد توجه فراوان منتقدان قرار گرفت و توسط هیئت داوران جشنواره کن به ریاست تیم برتون، کارگردان آمریکایی، بهترین فیلم کن شناخته شد.

فیلم الجزایری خارج از قانون که به فهرست 9 تایی راه پیدا کرده است، هنگام اکران در جشنواره کن جنجال بر انگیز شد و اعتراضاتی را به دنبال داشت.

معترضان مدعی بودند که فیلم رشید بوشارب -که داستان سه برادر گرفتار در جنگ استقلال طلبانه الجزایر را روایت می کند- مغرضانه و ضدفرانسوی است.

فیلم زیبا ساخته الخاندور گونزالس ایناریتو با بازی خاویر باردم در نقش اصلی، از دیگر فیلم های راه یافته به فهرست نیمه نهایی بهترین فیلم خارجی سال است.

فیلم راز چشمانشان سال گذشته، برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی شد.

ناکامی سینمای ایران در بخش خارجی اسکار

فیلم معرفی شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران هم از شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی باز ماند.

امسال این وزارتخانه فيلم بدرود بغداد ساخته مهدی نادری را به عنوان نماینده ایران برای شرکت در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی‌ به اسکار فرستاد.

این فیلم در فهرست 9 تایی نامزدهای جایزه اسکار در رشته فیلم های خارجی هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار انتخاب نشده است.

جواد شمقدری، معاونت امور سينمایی، پیشتر تاکید کرده بود که نماینده سینمای ایران در اسکار باید موضوعی داشته باشد که برای این جشنواره و یک شهروند آمریکایی دغدغه باشد.

او در گفتگو با خبرگزاری فارس، به انتقاد از شيوه گذشته معرفی فيلم به اسکار پرداخته و گفته بود: "متاسفانه در هیئت های انتخاب اسکار در سال های گذشته اشتباه فاحشی رخ داده است."

خانه سينما که در سال های گذشته متولی اصلی انتخاب نماينده ايران برای اسکار بود، امسال با تصميم مسئولان وزارت ارشاد از اين کار کنار گذاشته شد و شورای 9 نفره سینمایی تعيين شده از سوی اين نهاد نسبتا مستقل سينمایی، در این تصمیم‌گیری دخالت نداشت.

سینمای ایران تاكنون موفق به دریافت اسكار بهترين فيلم خارجی(غیرانگلیسی زبان) نشده است.

در طی سال های گذشته بعد از انقلاب اسلامی، فیلم بچه های آسمان ساخته مجید مجیدی تنها فيلم ايرانی بود که در سال 1997، از سوی آکادمی علوم و هنرهای آمريکا، نامزد دريافت اسکار بهترين فيلم خارجی شد اما از دريافت اسکار اين بخش ناکام ماند.

پیش از انقلاب نيز فيلم دایره مینا ساخته داریوش مهرجویی(1356) و پس از آن فیلم باد صبا ساخته آلبر لاموریس(1357)، به عنوان نمایندگان سينمای ایران به اسكار معرفی شدند اما هيچ موفقیتی کسب نکردند.

در سال های گذشته، فیلم های زیر درختان زیتون ساخته عباس كیارستمی، بادكنك سفید به كارگردانی جعفر پناهی، گبه ساخته محسن مخملباف، بچه های آسمان به کارگردانی مجید مجیدی، رنگ خدا ساخته مجید مجیدی، زمانی برای مستی اسبها ساخته بهمن قبادی ، باران ساخته مجید مجیدی ، من ترانه ۱۵ سال دارم ساخته رسول صدرعاملی، نفس عمیق ساخته پرویز شهبازی ، لاك پشتها هم پرواز می كنند ساخته بهمن قبادی، خیلی دور خیلی نزدیك ساخته رضا میركریمی، كافه ترانزیت ساخته کامبوزيا پرتوی، میم مثل مادر ساخته رسول ملاقلی پور، آواز گنجشكها ساخته مجید مجیدی و درباره الی ساخته اصغر فرهادی، از سوی سينمای ايران به آکادمی اسکار معرفی شدند اما جز فيلم بچه های آسمان هيچ يک از آنها حتی نامزد دريافت اين جايزه نيز نشدند.

شرایط شرکت در رقابت برای بهترین فیلم خارجی اسکار

Image caption نمایی از فیلم عمو بونمی که گذشته خود را به یاد می آورد

انتخاب فیلم پيشنهادی به عنوان نماينده سينمای يک کشور، در آن كشور توسط یك سازمان و یا یك هیئت داوری متشكل از هنرمندان و اهالی صنعت سینما، انجام می شود كه فهرست اعضاء این كمیته انتخاب باید تا تاریخ ۱۳ آگوست (۱۲ مرداد ماه) به آكادمی اسکار معرفی شده باشد.

طبق سنت آكادمی اسكار، هرساله كشورهای مختلف، یک فيلم به عنوان نماينده سينمای آن کشور را به اسكار معرفی می كنند و از میان فیلم‌های واجد شرایط، ابتدا 9 فیلم به فهرست کوتاه نامزدهای بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌‌زبان راه پیدا کرده و در مرحله بعد، پنج نامزد نهایی انتخاب می‌شوند. اسامی اين پنج فيلم نهايی بايد تا 25 ژانویه 2011 (پنجم بهمن) همراه نامزدهای دیگر بخش‌ها اعلام ‌شود.

هشتاد و سومین دوره جوایز اسکار یکشنبه 27 فوریه 2011 (هشتم اسفند) در سالن کداک تیه‌تر لس آنجلس برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط