تلاش برای تحریم شرکت های چینی فعال در ایران

Image caption دوره نمایندگی سناتور لیبرمن در سال 2012 به پایان خواهد رسید

دو سناتور آمریکایی طی نامه ای به باراک اوباما تعدادی از شرکت های چینی را به نقض تحریم های آمریکا علیه ایران متهم کرده و خواهان تحریم آنها شده اند.

این در حالیست که هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، همچنان در حال دیدار از آمریکاست.

سناتور جو لیبرمن، دموکرات مستقل و سناتور مارک کرک، جمهوریخواه، با ارسال نامه ای به رئیس جمهوری آمریکا عملکرد چین در اجرای تحریم های شورای امنیت علیه ایران را ناکافی و ناامید کننده توصیف کرده اند.

این دو عضو کنگره همچنین گفتند: "سرمایه گذاری ها و فعالیت های چین در صنعت انرژی ایران برخلاف قوانین آمریکاست."

چین از تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت کرده، اما می گوید نسبت به تحریم های یکجانبه آمریکا یا اروپا که صنایع نفت و گاز ایران را هدف قرار داده است، تعهدی ندارد.

دو سناتور آمریکایی به ویژه درباره فعالیت های شرکت ملی نفت و شرکت گروه شیمیایی و نفتی چین در ایران ابراز نگرانی کرده اند. نامه آنها مورخ 14 ژانویه است اما روز پنجشنبه (20 ژانویه) علنی شد.

آنها از باراک اوباما خواسته اند که به هو جینتائو، رئیس جمهوری چین، که هم اکنون در آمریکاست یادآور شود: "یک ایران اتمی روابط تجاری عادی را در منطقه خلیج فارس مختل و مانع از تلاش چین برای دسترسی به منابع قابل اطمینان انرژی خواهد شد."

ایران با رد اتهام های آمریکا، برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز چهارشنبه گفته بود که این کشور در حال بررسی اعمال تحریم های یکجانبه بیشتر علیه ایران است.

او گفت بعضی از موسسه های چینی در اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران اهمال کرده اند و از فشار به این کشور برای اجرای درست این تحریم ها خبر داد.

موضوع تحریم ایران یکی از موضوع های مورد گفتگوی رهبران آمریکا و چین بوده است.

بارک اوباما روز چهارشنبه در کنفرانس خبری مشترک با هو جینتائو در کاخ سفید گفت: "ما توافق کردیم که ایران باید به تعهدات بین المللی اش عمل کند و تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران باید به طور کامل اجرا شود."

ایران می گوید که تحریم ها سیاست خارجی یا اتمی اش را تغییر نمی دهد.

ایران و گروه 1+5 که شامل پنج عضو دائمی شورای امنیت و آلمان است، روز جمعه در استانبول مذاکره می کنند.

مطالب مرتبط