محدوده طرح ترافیک در تهران گسترده‌تر می‌شود

با اجرای طرح جدید تردد زوج و فرد خودروها، محدوده طرح ترافیک در تهران از هفته آینده گسترده‌تر می‌شود.

محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استاندار تهران، از احتمال آغاز اجرای طرح جدید تردد زوج و فرد خودروها از هفته آینده در تهران خبر داده است که به گفته او، محدوده آن گسترده‌تر از طرح ترافیک کنونی است.

در حال حاضر محدوده طرح ترافیک هسته ای مرکزی شهر تهران را در بر می گیرد و صاحبان خودروها برای ورود به محدوده طرح ترافیک تهران باید مجوز ورود و تردد در این محدوده را داشته باشند.

علاوه بر این در محدوده گسترده تری نیز طرح تردد خودروها به صورت زوج و فرد است و صاحبان خودروها به نوبت شماره فرد یا زوج خودروهایشان می توانند وارد این محدوده شوند.

آقای محمودی به خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا گفته است که "محدوده تردد خودروها در طرح جدید، از نظر کارشناسی مشخص شده است و این طرح با ابلاغ شورای عالی ترافیک، از هفته آینده وارد مرحله عملیاتی می‌شود."

او توضیح داده است که "بر اساس طرح جدید زوج و فرد خودروها در تهران، ساعت محدودیت حرکت خودروها در محدوده طرح از ساعت شش ونیم صبح تا هفت بعدازظهر تعیین می‌شود."

در عین حال، مرتضی تمدن، استاندار تهران، دیروز از آغاز دوباره روند آلودگی هوای تهران خبر داده و گفته بود که "با توجه به این روند و برای جلوگیری از تشدید آلودگی هوا، طرح زوج و فرد خودروها با تغییراتی نسبت به مرحله قبل، به زودی اجرایی می‌شود."

به گفته او، طرح ترافیک تهران، الان در محدوده‌ای به وسعت ۷۵ کیلومترمربع اجرا می‌شود و در طرح پیشنهادی استانداری تهران، وسعت این محدوده به ۱۲۰ کیلومترمربع افزایش می‌یابد.

آذر ماه امسال به دلیل آلودگی شدید هوای تهران، تردد خودروها در شهر تهران محدود شد و طرح در تمام نقاط شهر تهران بر اساس شماره زوج یا فرد به اجرا در آمد اما اجرای آن اواخر آذرماه با کاهش آلودگی متوقف شد.

روز ۲۶ آذرماه امسال، حسن رحیمی، رئیس راهنمایی و رانندگی پلیس تهران متوقف شدن این طرح را اعلام کرد و گفت که "با توجه به خروج تهران از وضعیت هشدار آلودگی، فعلا نیازی به اجرای سراسری طرح زوج و فرد خودروها در تهران نیست."

مطالب مرتبط